Najčešće se ne zna da džanarika sadrži za organizam izuzetno povoljan odnos organskih kiselina jabučne, limunske, vinske, oksalne, taninske, obiluje voćnim šećerima, vitaminima A, B grupe i C…
Kod nas je zovu šljiva ranka, džanarika (ponegdje dženerika), ringlov… dok su joj botaničari nadenuli ime Prunus cerasifera. Najčešće je smatraju nižerazrednim voćem jer ne zahtjeva posebne ni klimatske ni zemljišne uslove, kao ni dubrenje ni prskanje.
Od njenih žutih, narandžastih ili crvenih plodova najčešće se peče rakija „brlja”, koja i nazivom ne asocira na kvalitet.
Pročitajte: Dženarika – odlična podloga za kalemljenje šljive i kajsije
Pri tom se najčešće ne zna da ova, inače jedna od najstarijih vrsta šljive (poznata od prije hiljadu godina kada je bila najprostranjenija) obiluje voćnim šećerima, vitaminima A, B grupe i C, mineralima kalijumom, fosforom i magnezijumom, pektinom, celulozom, etarskim uljima, kao i da sadrži za organizam izuzetno povoljan odnos organskih kiselina (jabučne, limunske, vinske, oksalne i taninske).
U narodnoj medicini džanarika se koristi kao sredstvo protiv zatvora, u slučaju upale žučne kese, bolesti jetre, srca, bubrega i povišenog krvnog pritiska, a u savremenoj prehrambenoj industriji za pravljenje osnovnih voćnih sokova kojima se kasnije dodaju arome. Zeleni plodovi se u nekim zemljama kisele i dobija se proizvod sličan mariniranoj maslini.
Džanarika sok
Izgnječite 5 kg zrelih plodova (možete, ali ne morate da izvadite koštice!), pomiješajte sa 2 l vode i kuvajte na tihoj vatri. Kad masa postane homogena dodajte 50 g limuntusa dobro promiješajte, poklopite i ostavite preko noći. Sutradan procijedite kroz gazu, dobijeni sok zagrijavajte do ključanja i sipajte u vrele staklene flaše, zatvorite plastičnim zatvaračem i obložite celofanom, pokrijte ćebetom i sačekajte da se ohladi do sobne temperature.
SAVJET PLUS: S obzirom na to daje sok izuzeno kiseo pijte pomiješan sa vodom (odnos 1:1) i zasladite kašičicom meda.
Pročitajte: Višnja je prirodni lijek za grčeve i bol u mišićima – Narodni recept za odvar od višanja
Slatko od džanarike
Izvadite koštice iz 1,5 kg zrelih džanarika i isijecite ih na pola. Pomiješajte sa kilogramom šećera, pokrije i sačekajte 24 sata. Poslije toga dodajte sok 2 limuna, stavite da se kuva nekoliko minuta, sipajte 2 kašike konjaka, dobro promiješajte i punite tople tegle.
Čorba
Pola kilograma džanarika stavite u malo vode i kuvajte dok se potpuno ne raskuvaju. Propasirajte, odvojite koštice i ljuspice, a ostatak sipajte u čistu posudu, umiješajte 3 kašike kukuruznog brašna umućenog sa malo hladne vode i kuvajte dok ne provri. Malo posolite i nastavite da kuvate do željene gustine. Ohladite, zasladite sa vrlo malo meda i pospite sitno sjeckanim peršunom.