Četvrtak, 25 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaČia sjemenke – Cijele, samljevene, natopljene, kako ih je najbolje jesti?

Čia sjemenke – Cijele, samljevene, natopljene, kako ih je najbolje jesti?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Čia sjemenke imaju blagi orašasti ukus i lako se mogu dodati cijele u većinu jela kao ukras. Takođe se mogu natopiti, a od njih se može napraviti i čia puding, koji je toliko ukusan da je teško povjerovati da je i zdrav.

Malene, ali moćne čia sjemenke pune su antiinflamatornih omega-3 masnih kiselina i drugih hranljivih materija.

Da biste iskoristili prednosti jedinstvenih zdravstvenih prednosti čia sjemenki, počnite polako sa jednom ili dvije supene kašike dnevno i polako povećavajte unos da biste procijenili svoju toleranciju.

Pročitajte: Chia sjemenke sadrže 6 puta više kalcijuma od mlijeka

Cijele čia sjemenke

Možete ih jesti cijele i suve. Za razliku od lanenog sjemena, ne morate da meljete čia sjeme da biste dodali hranljive materije u svoju ishranu. Možete ih jesti cijele i dobiti mnogo energije i hranljivih materija.

Ako jedete čia sjemenke sirove, pazite da se ne zalijepe za zube. Takođe je važno napomenuti da ako odlučite da jedete čia sjemenke cijele, one mogu da apsorbuju vodu iz vašeg tijela tokom varenja, pa obavezno pijte dosta vode tokom dana kako biste održali svoje tijelo hidriranim.

Takođe možete dodati cijele čia sjemenke u jogurt, uz ovsene pahuljice, ubaciti ih u smutije i šejkove, kao i u granole, vafle i mafine, u domaći hljeb.

Natopljene čia sjemenke

Ne samo da ih potapanje čini mnogo lakšim za varenje, već to takođe pomaže da se poveća količina hranljivih materija koje vaše tijelo može da apsorbuje.

Da biste iz svoje hrane izvukli najviše hranljivih sastojaka i maksimizirali potencijalne prednosti čia sjemenki, pokušajte da ih namočite prije nego što ih dodate u recept ili smuti. U svakom slučaju, one su i dalje odličan izvor hranjivih materija.

Da biste natopili čia sjemenke, jednostavno ih pomiješajte sa vodom u odnosu 1:10 i ostavite da odstoje između 30 minuta i dva sata. Ta razmjera je otprilike jedna i po kašika čia semenki u jednoj šolji vode. Natopljene čia sjemenke obično mogu trajati do pet dana u frižideru.

Pošto čia semenke mogu da upiju do 12 puta više vode, potapanje čia sjemenki u vodu je odličan način da spriječite dehidrataciju. Možete kombinovati čia sjemenke sa vodom da biste napravili prirodno energetsko piće.

Pročitajte: Ove 4 namirnice ubrzavaju i najsporiji metabolizam

Potapanjem čia sjemenki u vodu ili bilo koju vrstu mleka (kao što je kokosovo) stvara se konačni proizvod sličan gelu, odnosno pudingu koji je ukusan, i zdrav.

Kombinovanje čia sjemenki sa vodom i voćem je takođe efikasan i zdrav način za pravljenje domaćeg džema.

Na primjer, možete ih kombinovati sa bilo kojim mlijekom koje želite, kao što je kozje mlijeko ili kokosovo mlijeko, da biste napravili ukusan puding od čia sjemena.

Postoji mnogo varijacija pudinga od čia sjemena uz različite vrste mlijeka i druge hranljive i ukusne sastojke, kao što su svježe voće i ekstrakt vanile.

Samljevene sjemenke

Još jedna opcija je da sameljete sjemenke u mlinu za kafu ili blenderu da biste razbili tvrde spoljašnje ljuske prije nego što ih pojedete. Ovo pomaže vašem tijelu da apsorbuje više hranljivih materija, uključujući proteine.

Kada se mljevene, čia sjemenke mogu se koristiti kao brašno u većini recepata bez glutena kao što su palačinke, mafini, hljeb, pa čak i testenine. Nakon mljevenja sjemenki bogatih omega-3 masnim kiselinama, najbolje je da ih čuvate u zatvorenoj staklenoj posudi u frižideru ili zamrzivaču.

Izvorrts.rs
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI