Utorak, 19 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaBrašno od kestena – Hit među pobornicima zdrave ishrane

Brašno od kestena – Hit među pobornicima zdrave ishrane

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kesten je jedan od najljepših plodova koje nam jesen daruje. Svima je dobro poznat njegov primamljivi miris, dok se peče na vatri, tokom hladnih jesenjih večeri. Ali, da li ste znali da od kestena možete napraviti brašno, i na taj način obogatiti svoju ishranu ovom zdravom namirnicom? Vjerovali ili ne, priprema kestenovog brašna je vrlo laka. 

Brašno od kestena, iako ne toliko poznato, ima dugačku istoriju. U Sjevernoj Americi Indijanci su često i rado koristili kesten u različitim oblicima, pa i ovom. U Evropi je izašlo „na loš glas“, jer se smatralo da je to sirotinjska hrana. Razlog za to nije bio loš ukus (upravo suprotno, ukus je odličan), već činjenica da zbog nedostatka glutena, tjesto kom je osnova kesten ne kvasa, pa su peciva tvrda, ravna i zbijena.

Pročitajte: Kestenov med – antioksidans, spašava imunitet i bolji je od paste za zube

Sa povišenom sviješću u vezi zdrave ishrane, potražnja za kestenom raste. Sjajni, smeđi plodovi sadrže veoma malo prostih, i puno složenih ugljenih hidrata, pa brzo izazivaju osjećaj sitosti, što je poželjno kada je u pitanju kontrola tjelesne težine. Osim toga, ne podižu naglo šećer u krvi, što ih čini pogodnim za ljude sa poremećajem metabolizma šećera (dijabetis i insulinska rezistencija). Kao što smo već pomenuli, kesten ne sadrži gluten, pa ga slobodno mogu koristiti i ljudi oboljeli od celijakije. Blagotvora uticaj na nervni i probavni sistem, regulacija krvnog pritiska i anemije, samo su još neki od brojnih benefita ovih jesenjih plodova.

A proces spravljanja brašna, naravno, počinje od kupovine. Birajte krupne i zdrave, sjajne plodove, bez oštećenja i rupica na ljusci. Ukoliko vam ipak promakne neki takav, čim primijetite, uklonite ga.

Operite kestenje, pa na svakom zasijecite krst oštrim nožem. To će spriječiti da pri prečenju ljuska eksplodira. Ubacite ih u rernu, pa ostavite pola sata, na 180-200 stepeni. Primijetićete kako se ljuska odvaja od ploda na zasječenom mjestu.

Dok su još topli, ogulite plodove i presjecite popola, da bi ubrzali proces sušenja. Ukoliko posjedujete dehidrator, sušite 12-24h, ali ukoliko nemate ovaj uređaj u domaćinstvu, bez brige – poslužiće i rerna. Poređajte plodove na papir za pečenje, pa ostavite da se suše par sati na jako niskoj temperaturi. Znaćete da je sušenje gotovo kada kesten postane toliko tvrd, da ne možete rukom da ga prepolovite. Za kraj, sameljite brašno koristeći mlin za kafu ili začine, eventualno blender.

Kestenovo brašno se na hladnom može čuvati do šest mjeseci.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI