Banane, kivi, kivano.. reฤaju se tropske biljke u naลกim baลกtama.
Pored ovih pojedinih egzotiฤnih u srcu ล umadije cvjeta i limun ลพut i to u dvoriลกtu porodice Trifunoviฤ u selu Bukovica. Supruลพnici Branka i Stanislav pune dvije decenije uzgajaju limun dokazujuฤi da ovo voฤe ne samo ลกto moลพe kod nas da rodi, veฤ moลพe donijeti zaradu.
ฤuveni bukoviฤki voฤar kaลพe da je popriliฤan broj limunova poklonio rodbini, prijateljima, poslovnim parnerima i komลกijama, ali je veฤi broj i unovฤio po cijeni od 30 do 200 evra zavisno od veliฤine, odnosno starosti stabla. Limun mnogo bolje uspijeva kad se plati makar i simboliฤno ali je Canu neprijatno da to kaลพe onima koji bi najradije limun na poklon.
„Preko zime limunove drลพimo u posebnoj prostoriji gde temperatura ne smije da bude niลพa od 4 a ni viลกa od 20 stepeni. Zbog opraลกivanja a i nekih drugih razloga svako ko ลพeli da ima ovo voฤku trebalo bi da ima bar po dva stabla s tim ลกto se ljubav prema limunu podrazumijeva kad se hoฤe uspijeh u u njegovom gajenju. Vjerovali ili ne, ali to limun oseฤa“, dodaje supruga Branka.
Za slavu kod ovih domaฤina popije se ฤak i do 60 litara limunada jer kako kaลพu od domaฤeg limuna nema niลกta ukusnije. Stanislav je za ovih dvadeset gdina nauฤio kako se limun kalemi, pa tako niลกta ne prepuลกta sluฤaju.
„Uzme se mlada grana limuna s plodom (ลกto je najbolje ako ima ploda) zatim se sa grane skine lika duลพine jedan centimetar i ispod se veลพe tanka ลพica. Poslije toga, na pola se presijeฤe plastiฤna flaลกa od dva litra, presijeฤe se niz duลพ i na dnu se izvadi krug da bi kalemljeno mjesto bilo na sredini flaลกe napunjene zemljom. Flaลกa se ne pomjera dva mjeseca dok plod raste. Kasnije se formiraju ลพile. Posle dva mjeseca flaลกa se isijeฤe i ostaje zemlja i limun koji se stavlja u saksiju. Zaliva se dva puta dnevno s tim ลกto se svake godine saksija zamijeni veฤom. Na ovaj naฤin okalemio sam viลกe od 200 limunovaโ, otkriva Stanislav Cane Trifunoviฤ.
Izvor: B92
Srodni ฤlanci: