Karanfil je jedan od najstarijih uzgajanih cvjetova, a njegovo ime u prevodu znači “cvijet ljubavi” ili “cvijet bogova”.
Istorija karanfila datira još od starog grčkog i rimskog doba. Hrišćani vjeruju da je prvi karanfil procvjetao na zemlji kada je Marija plakala za Isusom dok je nosio krst na leđima.
U XX vijeku, karanfil je postao glavni simbol Dana žena, a u zavisnosti od boja, karanfil ima razmičita značenja.
Bijeli karanfil simbolizuje čistu ljubav i sreću, svijetlo crveni karanfil je oličenje divljenja, a tamno crveni karanfil nosi simbol ljubavi i naklonosti, dok je ružičasti simbol zahvalnosti, a ljubičasti upornosti.
Pročitajte: Šta znači kada vam neko pokloni CRVENI KARANFIL – Ovaj cvijet ima posebnu simboliku, a evo koju poruku nosi!
Kako se njeguje karanfil?
Karanfil je cvijet koji ne zahtijeva pretjeranu njegu, i jednostavan je za gajenje.
Idealan je za terase pod suncem, jer voli jaku svjetlost. Najbolje uspijeva u plodnom i rastresitom zemljištu,i ne zahtjeva veliku vlažnost, osim u sušnom periodu, kada ga je potrebno zalivati više nego inače.
Ukoliko preterate sa zalivanjem, listovi karanfila će postati žuti.
Za prihranu je najbolje koristiti standardne hranljive supstrate, ili pak treset. S druge strane, tlo koje je bogato stajskim đubrivom ili azotom nije najpogodnije za razvoj karanfila, jer može dovesti do smanjenog cvjetanja.
Karanfil je takođe jako otporna biljka i na bolesti. Ipak, ako primjetite neke promjene na biljci, potrebno je liječiti ih odmah.