Krompir pod slamom
Naime, riječ je o uzgoju krompira bez prekopavanja tla, iako bih naglasila da se svakako u jesen ili prije sadnje u proljeće zbijeno i vlažno tlo nepovoljne strukture prozrači ruskim ili bio vilama kako bi se unijela potrebna količina kiseonika u tlo.
Prozračivanjem će se na teškim tlima stvoriti i uslovi za odvodnju viška vode koja bi se u suprotnome mogla predugo zadržavati na površini.
Ako je tlo već obrađivano, povoljne strukture i dobrih vodo-zračnih odnosa, nije ga potrebno prevrtati niti prekopavati, ali je potrebno ubuduće pridržavati se načela organske obrade tla: tlo prekrivati organskom masom (malčirati), ne zbijati ga gaženjem, dodavati vrtni kompost prije sadnje, na gredicama koristiti mješovite usjeve te sprovoditi ]ubrenje i zaštitu prirodnim sredstvima – biljnim pripravcima.
Ovakav način uzgoja sličan je konvencionalnom kada su u pitanju osnovni zahtjevi krompira prema tlu, klimatski uslovi, rokovi sjetve i upotreba različitih sorti krompira, ali se veoma razlikuje po pitanju obrade i pripreme tla do njege i zaštite. Po pitanju odabira sorte krompira, u svom vrtu koristim različite sorte – i rani i kasni, i crveni i bijeli, a sadim ih u nekoliko faza od maja do maja.
Priprema sjemenskog krompira
U manjim vrtovima bolje je saditi ranu sortu krompira koji će se kontinuirano trošiti (mladi krompir). Sa sadnjom krompira pod slamu može se početi već krajem marta te prve plodove ubirati početkom juna.
Mjesec dana prije sadnje sjemenski krompir se stavlja na svijetlo mjesto pri temperaturi od oko 15 stepeni kako bi razvio kratke, tamne klice (naklijavanje), što će ubrzati nicanje i dospijeće plodova za oko dvije sedmice.
Krompir (lat. Solanum tuberosum L.) pripada porodici pomoćnica pa ga u vrtu nije dobro saditi kraj njegovih srodnika paradajza, paprike i patlidžana kako bi se izbjegle razne bolesti i napadi štetnika.
Dobri susjedi krompiru su: kupusnjače, korabica, špinat, kukuruz šećerac, bob, dragoljub i kamilica.
Krompir je “gladna biljka”, pa je tlo potrebno pođubriti životinjskim đubrivom bogatim azotom ili, pak, vrtnim kompostom.
Idealno je u jesen pripremiti tlo za zimu prekrivanjem svježim stajnjakom pomiješanim sa slamom, ali se đubrenje može izvršiti i u proljeće zrelim, odstajalim stajnjakom, peletiranim organskim đubrivom ili vrtnim kompostom.
Priprema kartona
Nakon što je tlo pripremljeno za sadnju, potrebno je pripremiti kartone s kojih se skidaju sve ljepljive trake. Kartone provucite kroz vodu i slažite ih na pripremljenu zemlju te ih poravnajte kako bi prionuli uz zemlju. Kartoni će spriječiti rast korova, a s vremenom će, zajedno sa slamom, poslužiti kao izvrsna hrana kišnim glistama i brojnim mikroorganizmima koji će sve to razložiti u prekrasnu mrvičastu i plodnu zemlju.
Naklijali krompir s okcima prema gore slažite na karton kojemu ste probušili rupe u razmaku od 30-ak centimetara u redu, a između redova oko 40 centimetara.