NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeDobričica – Za bubrege i pluća melem bez premca!

Dobričica – Za bubrege i pluća melem bez premca!

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Dobričica je trajna zeljasta biljka. To je niska (20-40cm) puzava biljka sa četvrtastim uspravnim stabljikama. Listovi su okrugli i bubrežasto nasuprotni, na gornjoj strani su tamnije boje. Cvjetovi su ljubičasti, duguljasto lijevkasti. Iz stabljike tjeraju mnogobrojne vriježe koje služe za razmnožavanje. Njeni sitni plavi cvjetići i baršunasti listići mirišu slično nani.

Narodna imena – Brštan po zemlji, brštan-trava, niski bršljan, vrednjak, grošić, dobričava trava, dobričavica, dobričanova trava, dobričarica, dobričevica, dobrcanova trava, kotur, koturac, mjesečnjak, okrugljak, samobojka, stravna trava.

Svoje poetično ime duguje vjerovanju Slovena da može čovjeka učiniti boljim. Ova biljka se vjekovima upotrebljava u terapiji. Njenu ljekovitost poznavao je još Galen koji je ovu biljku preporučivao onima koji boluju od očnih bolesti. U zapadnoj Evropi u srednjem vijeku ova biljka se koristila da se izbistri pivo i sačuva njegova ispravnost tokom dugih pomorskih putovanja. Svježe iscjeđeni sok dobričice u američkoj narodnoj medicini koristi se protiv glavobolje, neuralgije i vrtoglavice. Dovoljno je nakapati nekoliko kapi u svaku nozdrvu.

Dobričica sadrži flavonoide (kvercitin, apigenin i luteolin), tanine, seskviterpene, gorke materije, malo esencijalnog ulja, saponina i smole.

Dobričica je veoma dobar biljni lijek za bolesti respiratornih organa. Koristi se u mješavinama protiv kašlja, opstruktivnog bronhitisa, astme i upale pluća. Naročito je dobra kombinacija dobričice, podbjela, slatkog korijena i majčine dušice. Stanovnici Alpa svježe iscjeđeni sok dobričice mješaju sa kozjim mlijekom i tu mješavinu daju protiv bolesti pluća.

Kada svoja ljekovita svojstva udruži sa koprivom, bokvicom i žalfijom otklanja simptome alergijskog rinitisa.

Dobričica djeluje i diuretično i protivupalno pa se preporučuje protiv tegoba urinarnog trakta. Takođe, uspiješno se koristi i protiv celulita kako spolja (obloge, losioni, maske) tako i iznutra kao čaj za detoksikaciju.

Zahvaljujući flavonoidima ova biljka je imunostimulator i izvanredno sredstvo za jačanje organizma. Čaj od dobričice posebno je koristan onima koji se oporavljaju od virusnih i bakterijskih infekcija organa za disanje i varenje, kao i onima koji pate od malokrvnosti (posebno u kombinaciji sa listom koprive, majčinom dušicom i lucerkom).

Dobričica je bezopasna biljka koja se može davati i djeci, naročito ako neće da jedu, jer je čaj od dobričice prijatnog ukusa.

Čajna mješavina protiv kašlja i bronhitisa

Dobričica (Glechoma hederacea) 100g

Slatki korijen (Glichiryza glabra) 50g

Morač (Foebiculum vulgare) 50g

Divlji dan i noć (Viola tricolor) 100g

Sve biljke pomješati, pa 5 supenih kašika preliti litrom ključale vode, promješati, poklopiti i ostaviti pola sata. Procijediti i popiti u toku dana zaslađeno medom.

Čajna mješavina za jačanje organizma

Dobričica (Glechoma hederacea) 100g

Iva (Teucrium montanum) 100g

Hajdučka trava (Achilea millefolium) 100g

Kopriva (Urtica dioica) 100g

Maslačak koren (Taraxacum officinale) 100g

Vinka (Vinka minor) 100g

Sve biljke pomješati, pa tri supene kašike preliti sa 600 ml ključale vode, promješati, poklopiti i ostaviti da odstoji 1 sat. Procijediti i popiti podijeljeno u tri doze pola sata prije jela, nezaslađeno.

Momčilo Antonijević

Izvor: snagabilja.rs

PROČITAJTE:

Čičak – Ljekovita biljka koja povećava otpornost na infekcije!

Rusomača: Najmoćnija ljekovita biljka za žene

Lazarkinja: Ljekovita biljka s kojom moramo biti oprezni

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI