Petak, 29 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeRusomača: Najmoćnija ljekovita biljka za žene

Rusomača: Najmoćnija ljekovita biljka za žene

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Rusomača se u srednjem vijeku iznimno cijenila pri liječenju najrazličitijih krvarenja, no njezina je primjena kasnije utonula u zaborav. Ponovno se počela koristiti u Prvom svjetskom ratu, kao hemostatik za sprječavanje krvarenja u porodništvu.

Kako su se kasnije opet mogle uvozili i droge iz stranih zemalja, istisnula ga je kanadska žutika (Hydrastis canadensis). U posljednje su vrijeme provedena mnogobrojna istraživanja povezana s djelovanjem rusomače, a mišljenja o njezinu učinku još su uvijek podijeljena.

Ubiremo cvatuću zelen i brzo je sušimo. Sušenjem gubi dio ljekovitosti, pa je često koristimo svježu, jer je možemo ubirati od aprila do novembra.

Stanište i rasprostranjenost: Kao korov je rasprostranjena po njivama, vrtovima, uz ceste i na ledinama.

Srodne vrste

Kao ljekovite biljke koristimo brojne rodove iz porodice krstašica. Osim hlapivog ulja sa spojevima koji sadrže sumpor, sadrže i najrazličitije druge aktivne tvari. U posljednje vrijeme zanimanje znanstvenika pobuđuje ognjica (Iberis amara L). Ona sadrži gorke triterpenske spojeve kukurbitacine. Od uporabe njezine droge najviše koristi imaju bolesnici s probavnim poremećajima pri kojima se proljevi izmjenjuju s opstipacijom. Djelotvorna je i kod žgaravice i gastritisa te svih tegoba povezanih s gornjim dijelom trbuha. Drogu zasad koristimo u gotovim pripravama.

Sastav i aktivne tvari

Brojni biogeni amini, kao što su kolin, acetilkolin, prolin, tiramin i histamin. Alkaloid burzin zbog svoje se nestabilnosti nalazi samo u svježoj zeleni. Dokazano je da peptid diozmin ima antihemoragičko djelovanje. U zeleni se nalaze i flavonski glikozidi i trjeslovine.

Rusomača ljekovita svojstva

Aktivne tvari suzuju krvne žile i ojačavaju njihove stjenke. Tako rusomača kao lijek zaustavlja krvarenja želuca, crijeva, bubrega, pluća, maternice, nosa i rana. Tiramin uzrokuje ritmično grčenje maternice i potiče trudove. Utječe i na glatku crijevnu muskulaturu. Povećava tonus crijeva i tako potiče peristaltiku te poboljšava rad crijeva. Potvrđeno je i djelovanje rusomače kod smetnji krvotoka. Regulira visoki i niski krvni tlak.

Čaj od rusomače

Ljekovito bilje koristi se svježe, sušeno ili u obliku tekućih ekstrakata i tinktura. Napravite jaki čaj dodavanjem 2 velike šalice vode (oko litre) na 3 do 4 žlice sušene biljke. Pokrijte i pustite čaj da odstoji 20 minuta. Procijedite i ohladite prije konzumiranja. Čaj se možete piti 2 do 4 puta dnevno.

Kada se osuši i pije kao čaj, mahune rusomače postaju jedan od najboljih lijekova za zaustavljanje krvarenja svih vrsta – želuca, pluća ili maternice, a posebno krvarenja iz bubrega. Okus čaja je vrlo gorak i neugodan pa je poželjno da ga pomiješate s drugim biljem.

Čaj od rusomače tradicionalno se koristi kao lijek za upalu grla i kao prirodni tretman za infekcije mokraćnog sustava (UTI), a može imati i vanjsku primjenu. U slučaju krvarenja iz nosa preporučuje se natapanje kuglica vate u čaju i njihovo postavljanje u nos.

Izvor: narodnilijek.com

PROČITAJTE:

Liječenje kamenca u bubregu uz pomoć ove mješavine čaja koju možete sami napraviti

Lazarkinja: Ljekovita biljka s kojom moramo biti oprezni

Orlovi nokti: Mirisna neuništiva puzavica, otporna i na toplotu i na hladnoću!

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI