Čaj od kadulje (poznat i kao čaj od žalfije), često koristimo kako bismo osnažili organizam i borili se protiv raznih tegoba jer posjeduje brojna ljekovita svojstava. Ne samo da ima diuretsko i protuupalno djelovanje, već na tijelo djeluje i antioksidativno te antimikrobno. U našem tekstu pročitajte kako pripremiti čaj od kadulje i koje su njegove ljekovite prednosti.
Kadulja je poznata biljka koja se stoljećima koristila u narodnoj medicini. Njen korijen i stabljika su drvenasti, a cijela biljka prekrivena je dlačicama pa se njena boja razlikuje od srebrnaste do sivozelene. Kadulja se uzgaja na području cijele Europe, prvenstveno kao ljekovita biljka, a vrijeme cvatnje traje od svibnja do kraja lipnja.
Kadulja ljekovitost
Kadulja, odnosno njeni listovi, sadrže razne minerale (magnezij, kalcij, željezo,…), vitamine (A, C, vitamine B skupine,…), esencijalna ulja, tanine i flavone.
Također, bogata je i antioksidansima koje pomažu tijelu u borbi protiv toksina. Samim time može blago djelovati na sprečavanje razvoja karcinoma u organizmu te poboljšava rad mozga i funkciju pamćenja.
Kako pripremiti čaj od kadulje
Priprema se tako da se u 2 dl ključale vode stavi jedna čajna žličica usitnjene kadulje i pusti da na laganoj vatri otklopljeno kuha tri minute. Skine se s vatre, neka odstoji desetak minuta. Procijedi se i pije dvije do tri šalice dnevno, ovisno o tegobama. Ako se radi o upali grla, krajnika i bolestima dišnih organa – topao čaj zasladi se s medom.
Sušenje kadulje za čaj
Sušenje kadulje nije zahtjevan postupak, ali je potrebno pripaziti na neke određene stvari. Nakon berbe, kadulju je potrebno dobro očistiti kako prilikom sušenja ne bi došlo do kvarenja. Kadulja se može sušiti zavezana u svežnjeve i složena na konopac, najbolje u prostoriji koja ima dobru ventilaciju i dovoljno sjene.
Kadulja se u prosjeku suši oko dvije sedmice. Želite li brzo osušiti kadulju, stavite je na upijajući papir i uključite pećnicu na najnižu temperaturu. Svakih desetak minuta provjeravajte stanje ljekovitog bilja, a kadulju je potrebno sušiti nekoliko sati. Od nje napravite ukusni čaj, savršeni napitak za ove zimske dane koji nam dolaze.
Čaj od kadulje nuspojave
Teže nuspojave ne bi se trebale pojaviti ako čaj od kadulje konzumirate u preporučenim količinama. Do 3 šalice na dan, ne dulje od 4 sedmice. Budući da je jaka djelovanja, ispijanje ovog čaja ne preporučuje se osobama koje su osjetljiva želuca i/ili pate od čestih žgaravica.
Također, njegova prevelika konzumacija kod nekih bi mogla potaknuti ubrzan rad metabolizma pa nije nemoguće da se pojave probavne tegobe u obliku mučnine, povraćanja ili proljeva.
Izvor: narodnilijek
PROČITAJTE:
Mlijeko sa žalfijom oslobodiće vas SUVOG I NAPORNOG KAŠLJA – Recept koji vrijedi
Žalfija: Prirodni antiseptik i antibiotik