Subota, 27 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneStočarstvo6 najčešćih početničkih grešaka u uzgoju svinja i kako da ih izbjegnete

6 najčešćih početničkih grešaka u uzgoju svinja i kako da ih izbjegnete

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Osnivanje farme svinja može da donese zadovoljstvo i zaradu, samo ako se radi kako treba. Osnovna greška je shvatiti uzgoj životinja kao hobi.

Uzgoj svinja je ozbiljan posao

Da, biti uzgajivač svinja jeste ozbiljan posao, a niko ne započinje posao da bi ga loše radio i bio u minusu. Od samog početka projekta treba imati dobru računicu koliko ulažete i koliko će vam se vratiti. U ovom poslu količina je bitna, ako želite da vidite povraćaj svoje investicije.

Dakle, ako želite da vidite zaradu treba započeti sa 20-50 krmača, kako biste za godinu dana mogli da povećate veličinu na 500 jedinki. Ukoliko želite da sklopite ugovor o isporuci na 6 mjeseci, tada morate da znate ukupan broj svinja koje su vam potrebne za taj period.

Neuhranjenost (loše stanje) svinja

Neuhranjenost je jedan od čestih problema, gdje životinje pokazuju slab rast. Jedine kosti na koje biste trebali da obratite pažnju kod životinje su lopatice, koje bi trebalo da budu prekrivene slojem mesa, tako da ih zapravo ne možete osjetiti.

Može biti više razloga za neuhranjenost, a ovo su neki od njih:

  • nedovoljna količina hrane;
  • hrana je lošeg kvaliteta;
  • životinje imaju mnogo parazita;
  • svinje koja rastu traže kvalitetniju hranu i veće količine od odrasle svinje;
  • krmača koja doji prasiće traži dodatnu hranu ili će da počne da gubi na težini kako bi mogla da proizvodi mlijeko za svoje potomstvo, a kasnije je teško da povrati ovaj gubitak težine;
  • svinje veoma brzo rastu. Ako između 2. i 4. mjeseca nema velike razlike u veličini prasića – postoji problem.

Pročitajte: Kako zagrijati objekte za svinje

Dokumentacija

Većina uzgajivača svinja ne vodi odgovarajuće evidencije, što ih dovodi u problem da ne znaju tačno da li stvaraju profit ili imaju gubitke i šta im tačno proizvodi gubitke. Zato je važno voditi evidenciju i znati koliko ste tačno mjesečno potrošli na svaku životinju. Ako se evidencija vodi od početka, ona će vam reći kako treba i da prodate.

Glavne troškove koje treba bilježiti su: hrana, voda, lijekovi, oplodnja, transport i gorivo, vaša plata i plate ostalih radnika na farmi, porezi, komunalije.

Dakle, na kraju svakog mjeseca treba imati uvid u ove troškove i podijeliti ih sa brojem životinja na farmi, na osnovu čega ćete znati koliki su troškovi po jednoj svinji.

Odgovorno postupanje sa životinjama

Ako želite ozbiljno da se bavite uzgojem svinja, morate znati čitav proces, kao i moguće glavne opasnosti u svakom segmentu njihovog uzgoja. Mnogi farmeri izgube oko trećinu životinja usljed situacija koje su mogle da se spriječe: krmača je pojela pola legla, ležala je na nekim prasićima itd. Tokom prve godine, može da se desi da zbog loše pripremljenosti, neznanja i neodgovornosti uzgajivač izgubi i polovinu prasadi, što će direktno poremetiti plan širenja projekta.

Pročitajte: Ako smjesu za svinje pravite sami – Pazite na omjere!

Alternativni izvori hrane

Hrana predstavlja gotovo 70% troškova uzgoja svinja do njihove zrelosti. Da biste ostvarili bilo kakav smisleni profit, važno je da pronađete dodatne, alternativne izvore hrane koji su kvalitetni, a jeftini.

Treba potražiti jeftinije izvore ugljenih hidrata i naučiti da sami pravite smješe hrane. Na primjer, kao sočna hraniva možete dodati krompir, stočnu repu, mrkvu, cveklu, bundevu, silažu, omogućiti da imaju pašu ili svježu košenu detelinu, lucerku i druga zelena hraniva.

Ova hraniva se odlikuju velikim sadržajem vode, zadovoljavajućom količinom ugljenih hidrata, malim sadržajem bjelenčevina, masti i mineralnih materija, lako su svarljiva i bogata vitaminima A, B i C.

Pročitajte: Kako da napravite najbolju domaću slaninu

Zdravlje životinja

Čisti i uredni svinjci, redovna kontrola životinja i bio-sigurnost su jako bitan dio uzgoja. Mnogi farmeri ne obraćaju dovoljno pažnje na preventivnu higijenu sve dok glavna bolest ne zahvati veći broj jedinki i tek tada počnu da razmišljaju kako je bolest nastala.

Ono što se najčešće zaboravlja prilikom planiranja izgradnje objekta za držanje svinja, to je mala prostorija ispred u kojoj radnici mogu da se preobuku i dezinfikuju, a prije nego što uđu kod životinja.

 

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI