Zelena rezidba moลพe da ispolji i pozitivne i negativne efekte i zato je veoma vaลพno da se odredi pravo vrijeme i naฤin njenog izvoฤenja.
Rezidbom na zeleno postiลพe se i bolja obojenost plodova, ลกto se posebno odnosi na sorte jabuka sa crvenom pokoลพicom, a ujedno omoguฤava se i bolja i lakลกa zaลกtita od biljnih bolesti i ลกtetoฤina. Iz tih razloga zelena rezidba se najviลกe preporuฤuje kod bujnih sorti koje su kalemljene na bujnim podlogama kao ลกto su: Gloster, Greni Smit, Jonagold i druge. Zelenom rezidbom ne bi trebalo uklanjati viลกe od 30 odsto zelene mase po stablu, jer u suprotnom moลพe doฤi do poremeฤaja fotosinteze, a samim tim i slabe ishranjenosti plodova, kao i do pojave sunฤanih oลพegotina na plodovima.
Prilikom zelene rezidbe jabuฤastih i koลกtiฤavih vrsta i sorti voฤaka, najviลกe se primjenjuje โ povijanje, savijanje, pinciranje, potpuno uklanjanje,ย djelimiฤnaย defloracija. Zelena rezidba se obavlja u toku ljetnjih meseci (juni, juli), obiฤno savijanjem izbojaka iz tekuฤe vegetacije (posebno bujnih i suviลกnih izbojaka).
Ljetnoย orezivanje neizostavno je u gajenju voฤa. Ovoj mjeri poljoprivredni proizvoฤaฤi neopravdano pridaju malo znaฤaja, a jedan od razloga je ลกto se vrijeme njenog izvoฤenja poklapa sa drugim poljoprivrednim radovimaย pa se zbog toga ova operacija zapostavlja. Izvodi se u zavisnosti od vrste i namjene, od kraja junaย do kraja jula.
PROฤITAJTE: