Srijeda, 18 Septembra, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaZašto cijela lubenica ne smije da se drži u frižideru?

Zašto cijela lubenica ne smije da se drži u frižideru?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Hladna lubenica je pravo osvježenje u vrelim ljetnjim danima. Ovo voće nije samo ukusno već i hranljivo, bogato je antioksidansima, sadrži likopen, beta-karoten i vitamin C. Jede se u voćnim salatama, ali i u slanim, a lubenica na žaru je idealna ljetnja užina. Prema Food Netvork-u, to je 92 odsto vode, što je čini najboljim ljetnjim osvježenjem.

Rok trajanja lubenice

Jedina mana lubenice je njena veličina, jer kada je donesemo kući, treba da je negdje smjestimo. Iako ohlađene lubenice imaju najbolji ukus u vrelim ljetnjim danima, njihovo čuvanje u frižideru može smanjiti količinu hranljivih materija, pokazalo je istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry. Istraživanja su pokazala da lubenice čuvane na sobnoj temperaturi daju više hranljivih materija od ohlađenih ili čak svježe ubranih.

Lubenica se može staviti u frižider samo pod dva uslova: ako je već ohlađena ili ako je već isječena. Inače, čuvanje cijele lubenice u frižideru dovodi do neprijatnih promjena u ukusu, teksturi i boji.

Hranljive materije u lubenici

U periodu od dvije nedjelje, stručnjaci su testirali nekoliko sorti lubenice koje su čuvane na temperaturama od 21°C, 12°C i 5°C. Istraživanje je pokazalo da najveću nutritivnu vrijednost imaju one koji se čuvaju na 21°C. Nivoi antioksidanasa su bili viši u lubenici držanoj na sobnoj temperaturi. Medical News Today objašnjava da je u takvoj lubenici likopen 20 odsto veći, a nivo beta-karotena duplo veći. Hlađenje može izazvati gubitak boje u lubenici, a tamnija boja ukazuje na viši nivo likopena.

Pročitajte: Zašto ne bi trebalo da pijete vodu poslije lubenice?

Istraživači su takođe zaključili da nakon berbe lubenica nastavlja da proizvodi neke hranljive materije. Samo hlađenje voća usporava i na kraju zaustavlja taj proces. Na temperaturi u frižideru može početi da se kvari za nedjelju dana, dok je uobičajeni rok trajanja lubenice tri nedjelje do mjesec dana.

Dakle, kada donesete kući lubenicu, najbolje je da je ostavite na sobnoj temperaturi dok ne odlučite da je isječete, jer ćete tako dobiti što više hranljivih materija koje lubenica može da obezbijedi, prenosi Zadovoljna.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI