Žalfija je imala status svete biljke i upotrebljavala se kao zamjena za antibiotik. I danas je zvanična medicina priznaje kao biljku koja je vrlo korisna u liječenju brojnih bolesti, iako njeno djelovanje nije još do kraja objašnjeno
Dobrobiti žalfije
Zbog svog jakog antiseptičkog djelovanja, koristi se u liječenju afti, neugodnog zadaha, problema s grlom i krajnicima, karijesa i zagnojenja desni. Ako imate takvih problema – grguljajte čaj od žalfije.
Žalfija djeluje protiv učestalih povraćanja i proliva, a bolje nego bilo koja druga biljka pomaže radu crijeva i želudca.
Povoljno djeluje na ženske tegobe. Poboljšava tonus materice, djeluje antigljivično, pomaže kod regulisanja menstruacije, uspostavlja hormonalnu ravnotežu i sprečava tegobe menopauze.
Oprezno sa periodom konzumiranja
Ipak, uprkos pozitivnom djelovanju, žalfiju ne valja prečesto ni predugo konzumirati. Naime, zbog jakih eteričnih ulja koja sadrži, u dugoročnim dozama djeluje negativno na jetru, a kod prekoračenih doza može da izazove i smrt. Glavni problem je tujon, sastojak eteričnog ulja žalfije, kojeg u biljki i cvijetu može da bude i do 60 odsto. Žalfija je univerzalna ljekovita biljka ali nije poželjno da je koriste trudnice, dojilje i epileptičari.
PROČITAJTE:
Liječenje kamenca u bubregu uz pomoć ove mješavine čaja koju možete sami napraviti
Lazarkinja: Ljekovita biljka s kojom moramo biti oprezni
Debela koka: Protiv čira na želucu, kožnih oboljenja i sportskih povrijeda