Četvrtak, 2 Maja, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoVrste pupoljaka na granama voćaka

Vrste pupoljaka na granama voćaka

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Treba razlikovati vrste pupoljaka na granama voćaka da biste pravilno orezali voćke. Savjetuje vas savjetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo Dipl.inž. Igor Andrejić.

Prema svom porijeklu svi pupoljci se dijele na normalne i adventivne.

Normalni pupoljci

Zimski pupoljci – najbrojnija i najznačajnija kategorija pupoljaka na stablu voćke. Formiraju se u jednoj vegetacionoj sezoni, a u periodu zimskog mirovanja ostaju u latentnom stanju. Oni su krupni, lako uočljivi, nalaze se samo na novim, jednogodišnjim prirastima. Zaštićeni su čvrstim ljuspastim listićima, često prekriveni maljama, pa manje dopuštaju vazduhu da se održava oko pupoljaka i na taj način ublažavaju temperaturne fluktuacije.

Dijele se na:

  1. vegetativne (iz kojih se razvijaju samo mladari) i
  2. generativne (iz kojih se razvija najmanje jedan cvet).

Vegetativni zimski pupoljci se mogu podijeliti prema karakteristikama prirasta koji se iz njih razvija na drvne i lisne. Iz drvnih pupoljka se razvijaju dugački mladari, dok se iz lisnih pupoljaka razvija kratak mladar (lisna rozeta).

Generativni pupoljci se dijele na cvjetne i mješovite (istovremeno se razvija jedan cvijet ili više njih grupisanih u cvast i jedan ili dva mladara koji mogu biti različite dužine). Mješoviti zimski pupoljci sreću se kod jabučastih voćnih vrsta, zatim oraha, ljeske maline i kupine.

Po položaju na mladaru (ljetorastu) zimski pupoljci mogu biti terminalni (temeni, vršni, nalaze se na vrhu ljetorasta ili mladara) ili bočni. Vršni pupoljci su po pravilu razvijeniji od bočnih, a najslabije su razvijeni vegetativni pupoljci u bazalnom dijelu jednogodišnje grane.

Vrste pupoljaka

Prema broju pupoljaka u pazuhu jednog lista pupoljci mogu biti raspoređeni pojedinačno ili grupno. Grupno raspoređeni pupoljci mogu biti postavljeni jedan iznad drugog (serijski, kod oraha, maline i kupine) ili jedan pored drugog (kolateralno, kod breskve, šljive i kajsije).

– Ljetni pupoljci – formiraju se i razvijaju u istoj vegetaciji, a u slučaju da se ne razvijaju u vegetaciji kada su formirani prelaze u kategoriju zimskih pupoljaka.

– Suočice – diferencijacija organa koji će se iz njih razviti je mala. Kao i zimski pupoljci, formiraju se u jednoj vegetaciji, a razvijaju se naredne vegetacije i to samo u slučaju kada su zimski pupoljci oštećeni, najčešće od zimskog ili poznog proljetnog mraza.

– Spavajući (latentni) pupoljci – formiraju se od nerazvijenih zimskih pupoljaka i suočica i predstavljaju najznačajniju grupu rezervnih pupoljaka na stablu voćke. Tokom sekundarnog debljanja stabla, tj. rasta stabla u širinu njih prekriva kora. Spavajući pupoljci sa nalaze u donjem dijelu grana starih dvije ili više godina, i iz njih izrastaju bujni vegetativni prirasti koji se nazivaju vodopije.

Adventivni pupoljci

Adventivni pupoljci se formiraju endogeno, pretvaranjem trajnog tkiva u tvorno na deblu, skeletnim žilama i skeletnim granama. Vegetativni prirast koji izrasta iz adventivnih pupoljaka skeletnih žila naziva se izdanak, adventivnih pupoljaka debla izbojak, a iz adventivnih pupoljaka skeletnih grana vodopija.

Izvor: agroinfonet.com

PROČITAJTE:

Kako i koliko često orezivati maslinu?

Vinova loza – Rezidba za rod

Kojim redoslijedom obaviti rezidbu

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI