Verbena cvijeta cvjetovima koji podsjećaju na kišobrančiće, a posebnu dekorativnost daju čvrsti zeleni duguljasti listovi koji su nazubljeni.
Ovo je prvenstveno balkonsko cvijeće, ali ga slobodno možete gajiti i u vrtu ako ga imate. Vrlo je dekorativno i uljepšaće svaki životni prostor. Uzgoj ovog cvijeća preporučuje se početnicima u baštovanstvu, jer je gotovo nemoguće da vam ne uspije.
Pročitajte: Cvijeće koje cvjeta cijelo ljeto
Vjerovanja vezana za verbenu
Egipćani i Kelti slavili verbenu kao svetu biljku i pripisivali joj brojna magična i ljekovita dejstva, a najčešće su od ovog cvijeća pravili čajeve ili obredne kupke. Sama riječ „verbena“ ili „vrbena“ potiče iz keltskog jezika i znači „otjerati nekog/nešto“. Naime, u drevna vremena se vjerovalo da ova biljka ima moć da otjera zle duhove.
Verbena ima i sposobnost prečišćavanja i zaštitna svojstva. Koristi se za čišćenje i osvećenje svetog ritualnog prostora. Takođe je zaštitna biljka. Rimski vojnici su nosili verbenu u bitku, a ljudi bi posipali svoje domove verbenom da odvrate zle duhove. U narodu se vjeruje da verbena tjera i vampire, pa je dovoljno da je držite u rukama i oni će pobjeći.
Pored toga, pošto je verbena jedan od vjesnika lijepog vremena, mnogi vjeruju da ova biljka privlači novac i blagostanje jer je simbol aktivne energije.
Pročitajte: Verbena – Prihrana, zalivanje i oblikovanje
Kako se gaji verbena?
Najbolje je da vrtnu verbenu sadite u proljeće, od aprila do juna. Možete saditi na jesen u regionima sa blagom zimskom klimom.
Za dobro cvjetanje potrebno je najmanje 5 sati sunca dnevno, a pored toga, odlično podnosi vjetrovita područja.
- Obavezno miješajte zemlju sa kompostom ili posebnim zemljištem za cvijeće u cvijetu.
- Razmaknite svaku biljku na 40 cm u svim pravcima kako biste joj dali prostora za razvoj.
- Zalivati nakon sadnje, a zatim po suvom vremenu.
Lako je razmnožavati vrtnu verbenu sječenjem krajem ljeta ili jednostavnim podjelom grude.