Petak, 19 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinPriče sa selaUzgoj mikrobilja umesto gastarbajterskih poslova - Proizvodnja mikro povrća u Austriji

Uzgoj mikrobilja umesto gastarbajterskih poslova – Proizvodnja mikro povrća u Austriji

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kada je 2013. godine, sa trudnom suprugom, tek dobijenim mađarskim državljanstvom i bez znanja nemačkog jezika Nebojša Stajčić odlučio da napusti sve u Srbiji i ode u Beč, samo je sanjao da će jednog dana da se upusti u svoj biznis i odmakne od gastarbajterskih poslova rezervisanih za nas sa Balkana.

O preduzetništvu su razmišljali još dok su živeli u Srbiji, ali se, kaže, nisu poklopile kockice.

Kako je živeo u Beču, tražio je nešto što je moguće raditi u gradu, da je priča lepa i aktuelna, a ako je moguće da zahteva što manje direktnog rada sa ljudima.

– Zbog prethodnih poslova u Srbiji, bilo mi je dosta rada u dinamičnom okruženju sa mnogo ljudi. Želeo sam svoj mir. Želeo sam da je nešto inovativno i da za mene predstavlja izazov. Tako sam se upoznao sa pojmom urbano baštovanstvo, a u sklopu toga sa mikrobiljem – priča on.

U pitanju je najzdravije povrće koje se može gajiti, jer u tom mikro periodu u sebi sadrži najviše hranjivih sastojaka i vitamina.

– Mi ga gajimo u potpuno zatvorenom prostoru, na hidroponični način, uz potpuno odsustvo upotrebe bilo kakvih pesticida ili herbicida, a svoje proizvode dostavljamo u najsvežijem stanju, žive, neubrane 365 dana u godini – objašnjava.

U fokusu restorani i hoteli

Samo započinjanje sopstvenog posla je, pretpostavlja Stajčić, svuda isto.

– Treba vam ideja, plan, elan, nešto finansijskih sredstava, osnove ekonomskog znanja, mnogo nesvesti šta vas sve od muke i teškoća čeka i spremnost da istrajete i gurate čak i onda kada bi već i oni manje razumni ljudi rekli – dosta je, odustajem! Sama papirologija nije previše komplikvana i to se generalno ne razlikuje ma gde da otvarate firmu – priča Stajčić.

Stajčićima je od starta fokus bio tržište restorana i hotela u Beču.

– I dan danas radimo isključivo sa njima, a svaki od njih ima neke svoje omiljene proizvode. To ide od onih uobičajenih kao što su mikro grašak, rotkvica i slačica, pa sve do crvene perile, mahagonija i kikune. Smatram da je tržište mikrobilja za ugostiteljstvo dosegao neki svoj maksimum i da tu neće biti nekih velikih iznenađenja. Prelazak na direktnu prodaju pojedincima zahteva dosta menjanja u samoj tehnologiji proizvodnje, ali to onda sa sobom nosi upitnost isporučenog kvaliteta, a nama je kvalitet na prvom mestu – navodi.

Kako su mu tržište isključivo najbolji hoteli i restorani u gradu, od marta dele njihovu sudbinu.

U planu širenje proizvodnje

– Upravo se završava papirologija za otvaranje firme sa mojim poslovnim partnerom koja će se baviti uzgojem bio pečurki, kako gurmanskih tako i medicinskih, a u planu je i vrlo brzo da pokrenemo i neku liniju gotovih prehrambenih proizvoda od njih. Ovaj put je olakšavajuća okolnost da već poznajem poprilično tržište, kao i to da smo se za ove godine supruga i ja poprilično edukovali oko samog vođenja preduzeća, planiranja i svega onoga što neminovno dolazi uz praksu – priča Stajčić.

Mikrobilje nastavlja tamo gde je stalo pred ova zaključavanja, s tim što će trebati dosta vremena dok se tržište ne vrati u normalu.

Izvor: telegraf

PROČITAJTE:

Jedini u BiH – Sarajevski Greens pokrenuo proizvodnju mikropovrća i zaposlili osobe sa invaliditetom

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI