Da je dobar ajvar napraviti lako, znao bi to svako – složili bi se mnogi. Pravljenje ajvara zahtjeva dosta vremena i strpljenja pa ga mnogi od nas radije kupuju u trgovini. Čak i oni hrabriji koji su se okušali u njegovom kuvanju kod kuće, na kraju kupe jer nisu uspjeli dobiti savršen ukus kakav bi ajvar trebao imati. No, mi smo otkrili u čemu je štos! Za dobar ajvar, osim puno ljubavi, potrebno je još nekoliko sitnica.
Od brojnih recepata, koji je pravi?
Svaka baka, mama i teta ima svoj recept po kojem prave ajvar pa nije ni čudno što ih i na internetu ima bezbroj različitih. No, pravi ajvar radi se od svega nekoliko sastojaka, a to su:
- crvena rog paprika
- patlidžan
- bijeli luk
- ulje i sirće
- so
- šećer
Dodate li tome još povrća ili umjesto patlidžana stavite paradajz, više se ne radi o ajvaru već o pinđuru, a stavite li i ljute papričice dobićete ljuticu. Dakle, želite li baš pravi domaći ajvar držite se gore navedenih sastojaka, a koje ćete omjere koristiti zavisi od recepta i količini ajvara koju želite dobiti.
Pročitajte: Ova varijanta pravljenja AJVARA će vas ostaviti bez riječi
A sada, želite li napokon čuti u čemu je tajna savršenog ajvara? Trik je u sljedećem:
- vrsti paprike – za vrhunski ajvar potrebna je kvalitetna crvena rog paprika. Ona mora biti zrela, čvrsta, mesnata i suva. Takva paprika tokom pečenja neće pustiti puno vode već će zadržati sve sokove i ukus. Najbolje su one plosnatije koje se lako peku s dvije strane pa se i lakše ljušte. Koliko je za dobar ajvar važna kvaliteta paprike prepoznala je i Podravka koja jedina na hrvatskom tržištu uzgaja vlastite sorte crvene rog paprike, Podravku i Slavonku, namijenjene isključivo preradi u ajvar.
- miješanju – kremastost je jedna od odlika fantastičnog ajvara, a da biste postigli savršenu kremastu teksturu, potrebno je strpljivo, dugotrajno i ravnomjerno miješanje.
- soli – koliko ćete posoliti ajvar ovisi o vašim preferencijama, no trik je da ne posolite paprike i patlidžane na samom početku, već da ih postepeno solite tokom kuvanja. Kao i svako jelo, i ajvar povremeno treba probati kako biste procijenili treba li šta dodati ili ne, a u ovom slučaju to je so.
Sada kada znate tri najvažnija trika za savršen ajvar, donosimo vam i sam postupak:
- Oprati papriku i patlidžane te ih osušiti, a zatim ih cijele staviti u rernu na 220 stepeni. Iako ih mnogi radije kuvaju, pečenje ipak daje poseban ukus, a umjesto u pećnici, možete ih peći i na roštilju.
- Nakon toga pustite da se paprika i patlidžan malo, ali ne potpuno, ohlade. Zatim ih još tople ogulite i očistite papriku od koštica.
- Zatim slijedi mljevenje. Samljeti ih možete u mašini za mljevenje mesa ili štapnim mikserom, ali ako koristite štapni mikser pripazite da se sve ne pretvori u kašu. Najbolje je odmah samljeti i bijeli luk koji će tako biti finiji, a ujedno se neće osjetiti njegovi komadići.
- Nakon mljevenja papriku, patlidžan i bijeli luk stavite u lonac na malo ulja koje još dodajete po potrebi dok god ga smjesa upija. Po želji dodajete sirće, ali ne previše kako se ajvar ne bi pokvario.
- Kad zavrije, nastavite kuvati ajvar na slabijoj vatri između tri i pet sati uz konstantno miješanje. Pravilo je da što ga duže kuvate on će biti finiji, a i dugo kuvan ajvar se ne kvari.
- Kada je ajvar pri kraju, prethodno zagrijane teglice napunite vrućim ajvarom. Čiste teglice možete zagrijati u rerni na 20-ak minuta.
- Napunjene teglice stavite u rernu zagrijanu na 100 stepeni na sat vremena. Potom isključite rernu, a teglice s ajvarom ostavite u pećnici preko noći. Sljedeće jutro teglice zatvorite, a ajvar pospremite na hladno mjesto.
Pročitajte: Kako spremiti ajvar u stanu
Priprema ajvara zahtjeva puno vremena i strpljenja, stoga želite li savršen ajvar, naoružajte se time. Odličan ajvar ne prašta užurbanost i površnost, stoga dajte si truda i na kraju ćete biti oduševljeni rezultatom.