Gajenje paradajza nije velika nauka i veoma je jednostavno, ako imate dobar alat i ako primate dobre savjete. Oni baลกtovani koji jednom okuse slast paradajza iz sopstvene baลกte, nikad viลกe ne pristaju na kompromise: obavezno siju i presaฤuju sorte kojih nema u slobodnoj prodaji. Za svoj trud dobiju soฤne plodove od ranog ljeta do kasne jeseni.
Donosimo vam 8 savjeta kako da poboljลกate rod paradajza:
1. Zakidanje zaperaka
Veoma je vaลพno da zakinete svaki zaperak na paradajzu, bez obzira ลกto se na njemu nalazi recimo cvijet. Pravilnim i redovnim zakidanjem zaperaka dobiฤete zdravu biljku paradajza i jedre i pune plodove.
2. Prihrana
Paradajz je jedna od „najgladnijih“ biljaka u baลกti. Pre sadnje paradajza neophodno je dobro naฤubriti zemlju, a potom i nakon sadnje, sve dok se ne formira cvijet. Paradajz traลพi azot i stoga morate naฤi ฤubrivo koje ฤete dodati svojoj biljci radi boljeg i soฤnijeg proizvoda.
Proฤitajte: Zaลกtita paradajza od plamenjaฤe
Moลพda druge biljke mogu da uspijevaju u svakoj baลกti, ali paradajz uspijeva samo u dobro naฤubrenoj povrลกini, bogatoj mineralima potrebnim za rast i razvoj ove biljke.
3. Sunce
Bez sunca nema ni soฤnog paradajza. Uvijek ovu biljku sadite na mjestu na kojem ฤe imati 6 i viลกe sati sunca.
4. Voda
Osim ลกto je veฤito gladna biljka, paradajz je i veoma ลพedna biljka. Stoga ga redovno zalivajte i nikako se ne oslanjate na majku prirodu. Jednostavno, ako vidite da je zemlja suva, dobro zalijte paradajz. Ako paradajz gajite u kantama, na balkonima, tokom vrelih ljetnih dana, biljku zalivajte do dva puta dnevno.
Proฤitajte: Zakidanje zaperaka i vezivanje paradajza โ Evo kako se obavlja
5. Presaฤivanje paradajza
Prilikom presaฤivanja paradajza veoma je vaลพno da iskopate duboku rupu, jer paradaz voli kada mu je korijenje dobro pokriveno zemljom. ฤim mu se ogoli korijenje, dolazi do razvoja bolesti.
6. Kada je paradajz joลก mali, napadaju ga bolesti
Paradajz napadaju razne ลกtetoฤine. Nekada su to lisnate uลกi, a ponekad puลพevi. Savjet je da stalno zagledate stabljiku paradajza, proveravajuฤi da li ima na njoj ลกtetoฤina. ฤim primijetite neki problem, reลกite ga ลกto prije, jer bolest zna veoma brzo da napreduje i da uniลกti ove biljke.
7. Vezivanje paradajza
Paradajz ne moลพe sam da drลพi svoje plodove pa mu je potrebna pomoฤ. Nabavite drveni ili metalni podupiraฤ koji ฤe stajati uz paradajz, pa stabljiku redovno veลพite, prateฤi rast. Tako ฤete sprijeฤiti lomljenje grana i uniลกtavanje plodova.
8. Prepoznajte problem na vrijeme
Iako bi bilo lijepo da mogu, biljke nam ne mogu reฤi kada sa njima neลกto nije u redu, pa na nama je da obratimo paลพnju na znakove upozorenja.
Proฤitajte: Virus bronzavosti paradajza โ Kako sprijeฤiti pojavu ovog virusa?
Problemi na koje morate obratiti paลพnju:
- Rupe u liลกฤu- Potraลพite vrtne ลกtetoฤine, danju i noฤu, i prema tome postupajte
- Uvenuฤe- Zalijevajte ฤeลกฤe
- Crno liลกฤe – vjerovatno uzrokovano gljivicama. Da biste sprijeฤili pojavu gljivica, obavezno rotirajte lokaciju gredice sa paradajzom svake godine, dajte biljkama mnogo prostora za disanje tako ลกto ne sadite preblizu jedan pored drugog, i prskajte fungicidom tokom cijele vegetacije.
- Crne mrlje na ploduย – nedostatak kalcijuma. Dobro ฤubrivo za paradajz pomoฤi ฤe po ovom pitanju, ili moลพete staviti zdrobljene ljuske jaja u tlo oko biljke.
- Ispucali plod- ispucali paradajz obiฤno nastaje zbog nejednakog zalivanja. Ako paradajz ne dobija dovoljno vode, iznenada ฤe doฤi do ogromnog naleta vode, plod ฤe se prebrzo naduvati, uzrokujuฤi pukotine. Ove pukotine obiฤno zarastaju prije vremena berbe, i iako nisu lijepe, nisu ลกtetne.
Izvor: stil.kurir.rs