NaslovnicaPoljoprivredne graneVoฤ‡arstvoSibirski limun - Sadnja i gajenje

Sibirski limun – Sadnja i gajenje

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Sibirski limun, latinski nazivย Poncirus trifoliata, iz familijeย Citrus. Ova biljka vodi porijeklo iz centralne Kine i Koreje, a veฤ‡ vjekovima se kultiviลกe u Japanu. Naziv Sibirski limun nije dobio po svom porijeklu, veฤ‡ po ฤinnjenici da je veoma otporan na niske temperature do ฤak -25 C. Samim tim njegov uzgoj moguฤ‡ je i naลกim klimatskim uslovima.ย 

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Karakteristike

Plodoviย ove zanimljive biljke su popriliฤno kiseli i gorki, ali ipak jestivi. Oni su prvo zeleni, zatim kada postanu zreli postaju ลพute boje. Plodovi izgledaju kao mali limunovi, ali ipak postoje razlike. Preฤnik ploda je od 3 do 4 cm i okruglog, loptastog su oblika. Kod njegovih plodova veliku veฤ‡inu zauzimaju njegove semenke. Veoma su kiselog ukusa, taฤnije gorkog. Jestivi jesu, ali ne bas u sveลพem stanju. Plodovi se mogu koristiti kao zaฤin raznim jelima, u suลกenom ili mljevenom stanju. Od njih se moลพe napraviti i jako fin ฤaj. Isto tako od ovih plodova moลพemo napraviti veoma dobar dลพem.

Sibirski limun dostiลพe visinu oko 4 do 5 m. Karakteriลกu ga kao manje drvo ili pak kao veฤ‡i grm. Razlika izmeฤ‘u njega i citrusa je ลกto je ovo listopadno drvo. Cvjeta u proljeฤ‡e, prije listanja. Njegovi cvjetovi su bijele boje sa ruลพiฤastim praลกnicama, veoma mirisni. Veliฤina cvijeta zavisi od sorte, od 3 do 5 cm su.

Postoji i patuljasta vrsta ovog drveta, ฤiji rast je do 2,5 m, a moลพe da se gaji i kao bonsai drvo. Njegove grane su povijene i poseduje krive trnove, po kojima je i dobio naziv Flying Dragon. Ova vrsta je najotpornija na niske temperrature.

Uzgoj Sibirskog limuna

Ova biljka preteลพno se uzgaja u dekorativne i ljekovite svrhe. Veoma lijepo izgleda u baลกtama kada se razgrana, a isto tako pomaลพe svojim viลกestrukim koliฤinama vitamina C.

Plodovi Sibirskog limuna koriste se u orjentalnoj medicini, u vidu lijeka protiv raznih vrsta alergija. neki od njegovih sastojaka pomaลพu i u mrลกavljenju isto kao i u lijeฤenju ลพeluca. Ovi plodovi imaju i antivirusnu i antialersijsku primjenu.

Sadnja i gajenje

Gajenje ove vrste biljke zahtjeva malo znanja i dosta strpljenja, pogotovu ako naลก Sibirski limun ลพelimo odgajiti iz sjemena. Limunovo sjeme mora se osloboditi mesnatog omotaฤ. Zatim ga moramo drลพati u plitkom sudu i suลกiti ga oko 4 nedelje u umJereno toploj prostoriji. U periodu dok nam se sjeme suลกi moลพemo pripremiti treset i pjesak, koji ฤ‡emo pomjeลกati i napuniti jednu ลกiroku ali plitku posudu. Kada sjeme poloลพimo u zemlju prekriฤ‡emo ga slojem zemlje ฤija je debljina do 1 cm. Moramo voditi raฤuna da ga redovno zalivamo i da nam zemlja nikad ne ostane suva.

Tako pripremljen sud poklopiฤ‡emo staklenom ploฤom, koju ฤ‡emo zbog pare bristi svaki dan. Temperatura koja najviลกe odgovara je oko 15 stepeni. Za limunovo klijanje potrebno je oko nedelju dana. Kada nam nikne mlada biljฤica, moramo malo odmaknuti staklo da ne bi smetalo biljci u njenom oฤvrลกฤ‡avanju. Nakon joลก nedelju dana staklo se moลพe i skinuti.

Kada naลกe biljฤice napune ลกest nedelja, potrebno je svaku veoma paลพljivo presaditi u saksiju. Oko korijena je potrebno da se napravi mali grumen, zato moramo voditi raฤuna da pomjeลกamo dovoljno treseta. Kada porastu na odreฤ‘enu veliฤinu, biฤ‡e im potrebno joลก jedno presaฤ‘ivanje, ovaj put u velike saksije.

Njega i odrลพavanje

Sibirski limun mora se kalemiti kako bi od njega oฤekivali da rodi. Ukoliko mu pruลพimo odreฤ‘enu njegu, on moลพe biti i veoma lijepa ukrasna, raskoลกna sobna biljka. Sa sve saksijom moลพe se posaditi u baลกtu i uฤiniti je zaista gracioznom.

Zalivanjeย ljeti treba biti redovno u umjerenim koliฤinama, hraniti ga ฤ‘ubrivom za Citruse i iznositi ga na vazduh ukoliko je u zatvorenom prostoru. Takoฤ‘e limun oboลพava da se tuลกira. Zimi mu mogu otpasti listovi, ali to je normalna pojava.

PROฤŒITAJTE:ย 

 

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI