Savjeti za uzgoj karfiola

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Karfiol potiฤe iz Male Azije i Mediterana. U ishrani ga koristimo jer je bogat vitaminom C, ali sadrลพi i vitamin A, B1, B2, B3, B5, B6 i B9, PP, K, kalcijum, kalijum, fosfor, gvoลพฤ‘e. Osim toga bogat je mineralima, folnom kiselinom i vlaknima.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Proizvodnja karfiola

Parcele na kojima ฤ‡emo gajiti karfiol treba da budu plodna, rastresita, topla i najbolje neutralne reakcije. Nisu pogodna teลกka i hladna zemljiลกta. U plodoredu karfiol dolazi na prvo mjesto.

Odliฤniย predusjevi za karfiol su okopavine, strna ลพita, graลกak i rana ลกargarepa. Moลพe uspijeลกno da se gaji u monokulturi ali samo uz poveฤ‡anu upotrebu ฤ‘ubriva.

Osnovnu obradu treba obaviti s jeseni, nakon skidanja prethodnog usjeva. Oranje je potrebno izvesti na dubinu od 30 do 35 cm, kako bi uzorano zemljiลกte ostalo da prezimi u otvorenim brazdama. Ovo je znaฤajno za akumulaciju zimske vlage i lakลกe pripreme zemljiลกta u proljeฤ‡e).

Zatvaranje zimske brazde je potrebna mjera, iako je mali broj proizvoฤ‘aฤa praktikuje. Ova mjera doprinosi boljem usitnjavanju zemljiลกta, uniลกtavanju korova, a u vjetrovitim oblastima sprjeฤava isuลกivanje zemljiลกta.

ฤubrenje karfiola nakon agrohemijske analize zemljiลกta

U proizvodnji karfiola primenjuju seย organska i mineralna ฤ‘ubriva. Uspijeลกna primjena je nakon obavljene agrohemijske analize zemljiลกta. Karfiol povoljno reaguje na ฤ‘ubrenje zgorelim stajnjakom, jer se uz poboljลกanje strukture zemljiลกta postiลพe bolja aeracija. Stajnjak se unosi u koliฤini od oko 30-40 t/ha.

Pored toga, od mineralnih ฤ‘ubriva potrebno je uneti 100-200 kg/ha azota, 80-100 kg/ha fosfora i 200-250 kg/ha kalijuma.

Osnovnom obradom zaoravamo prethodno rasturen zgoreli stajnjak i 1/3 PK ฤ‘ubriva. Ostatak, odnosno druga treฤ‡ina PK ฤ‘ubriva unosi se uz predsjetvenu pripremu zemljiลกta zajedno sa 1/3 azotnih ฤ‘ubriva, savjetuje Mijuลกkoviฤ‡. Naลกi proizvoฤ‘aฤi praktikuju najฤeลกฤ‡e jednuย prihranuย nakon 20-30 dana u fazi intezivnog porasta sa 1/3 azotnih ฤ‘ubriva.

Sjetva i rasaฤ‘ivanje

Sjetvu sjemena za proizvodnju rasada treba obaviti 6-7 nedelja prije planiranog rasaฤ‘ivanja. Spremanย rasad za sadnju je 15-20cm i 3-4 para listova. Razmak sadnje odreฤ‘en je sa bujnoลกฤ‡u sorte.

Za rane sorte koje su obiฤno manje bujne planira se razmak 50ร—50 cm, dok bujnije sorte (jesenje, ozime) trebaju razmak 60-80ร—40-70 cm

Par dana nakon rasaฤ‘ivanja vrลกimo kontrolu prijema. Prazna mjesta se popunjavaju ukoliko nedostaje viลกe od 10 % biljaka.

Meฤ‘uredna obrada je sljedeฤ‡a mjera njege koju je neophodno izvoditi sve dok biljke ne sklope redove (radi uniลกtavanja korovske vegetacije i stvaranja povoljnog vodno-vazduลกnog reลพima).

Idealna dubinaย kultivacije ne treba da je veฤ‡a od 5-10 cm jer karfiol ima plitak korijenov sistem.

Etioliranje

Nekad neizbeลพna mjera u proizvodnji karfiola bila je etioliranje, radi zaลกtite ruลพe od direktne sunฤeve svjetlosti, a kako ona ne bi poลพutila. Cilj proizvoฤ‘aฤa je da kupcima ponude zdrave i bijele ruลพe karfiola. Vrลกi se zalamanje ili vezivanje 2-3 lista iznad ruลพe. Danas ima dosta sorti ฤiji je poloลพaj listova dobro podeลกen pa etioliranje nije potrebno. Karfiol je spreman za berbu kada ruลพa dostigne preฤnik od oko 12 cm. Nije poลพeljno kasniti sa berbom jer dolazi do prorastanja ruลพe.

Autor: Dragan Mijuลกkoviฤ‡, savjetodavac PSSS Jagodina.

PROฤŒITAJTE:

Proizvodnja ranog kupusa โ€“ Sjetva, rasaฤ‘ivanje, ฤ‘ubrenje

Jesenja sadnja/sjetva kelja i brokolija

Miroฤ‘ija โ€“ Ljetna sjetva i uslovi gajenja!

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI