Rezidba (orezivanje) kivija vaลพno je u prvim gdinama iz razloga da se dobije ฤvrsta osnova biljke koja ฤe nositi plodove. Zbog toga je vaลพno uzgojiti ฤvrsto uspravno deblo koje se na odgovarajuฤoj visini (obiฤno oko 180-200 cm) razgranjava.
Potrebnu visninu je teลกko postiฤi u jednoj vegetaciji. Potrebno je i nekoliko godina da biljka dovoljno naraste. Na poฤetku prve vegetacije sadnica se skrati na dva ili tri pupa te se odabere jedna jaka mladica upravna rasta, a sve ostale se pinciraju.
PROฤITAJTE JOล : Muลกka biljka kivija ne plodonosi โ Kako razlikovati pol?
Kada biljka dostigne visinu armature, oblikuju se razgranjenja tako da se odaberu mladice na odgovarajuฤim mjestima, ovisno o uzgojnom obliku. Na razgranjenjima se dalje uzgajaju nova razgranjenja po naฤelu โriblje kostiโ, a odstranjuju se mladice koje rastu okomito prema gore ili dole. Ostavljaju se samo one koje su usmjerene lijevo i desno postrance od glavne grane.
REZIDBA KIVIJA NA OBLIK
Kivi ili aktinidija poฤinje raฤati u treฤoj ili ฤetvrtoj godini nakon sadnje. Mladice na razgranjenjima, koje ฤe dati rod i sljedeฤoj godini, skrate se krajem juna i poฤetkom jula na jedan metar. Tako se zaustavlja njihov rast i bolje se zameฤu rodni pupoljci smjeลกteni pri osnovi mladica.
U proljeฤe prije kretanja vegetacije jednogodiลกnji se izboji ponovo skrate na 8-10 dobro razvijenih pupoljaka. Kada se iz ovih pupoljaka razviju rodne mladice, ponovo se krajem juna i poฤetkom jula skrate na 8-10 listova, raฤunajuฤi od zadnje zametnutog ploda. Postupak se ponavlja na rodnom ฤvoru i u sljedeฤe dvije do tri godine ili dok ne doฤe do smanjenja rodnosti. Tada treba iz adventivnih pupoljaka uzgojiti novu mladicu za zamjenu rodnog ฤvora.
Rezidba muลกkih biljaka je drugaฤija. Nakon cvjetanja odstranjuju se sve mladice na kojima su se nalazili cvjetovi. Time se podstiฤe rast mnoลกtva novih mladica koje ฤe u sljedeฤoj vegetaciji dati cvjetove. One se u julu skraฤuju na 50 cm, a zatim ponovo u avgustu na 80 cm od mjesta izrastanja. Rezidba muลกkih biljaka u razdoblju mirovanja nije potrebna.
Izvor: agrosavjet.com / autor: prof.dr.sc. Tomislav Jemriฤ