Za razliku od rezidbe mladih nerodnih voฤaka, kojima se formira izabrana kruna, rezidba jabuka u rodu ima za cilj da reguliลกe vegetativni i generativni razvitak formiranih voฤaka.
Regulisanje rodnosti primjenom rezidbe postiลพe se favorizovanjem obrastajuฤih rodnih granฤica, a to znaฤi obezbjeฤivanje ravnoteลพe izmeฤu vegetativnog i reproduktivnog razvitka voฤaka. U savremenoj proizvodnji jabuke danas se ne moลพe ni zamisliti visoka i redovna proizvodnja bez primjene pravilne rezidbe na rod.
Duลพina nerodnog mladalaฤkog perioda jabuke prvenstveno zavisi od bioloลกko-genetskih osobina podloge i sorte. Neke sorte jabuke ranije stupaju u period plodonoลกenja od drugih. Podloga takoฤe ima znatan uticaj na poฤetak plodonoลกenja. Jabuke na bujnim podlogama kasnije prorode od onih na manje bujnim. U mnogim sluฤajevima rezidba moลพe uticati na poฤetak plodonoลกenja.
Jabuke poฤinju da raฤaju kad se u izvesnoj mjeri uspostavi ravnoteลพa izmeฤu korijenovog sistema i nadzemnog dijela, pa se u tom periodu i rezidba mora prilagoditi kako bi se, zajedno sa ostalim pomotehniฤkim mjerama, ลกto duลพe odrลพala veฤ uspostavljena ravnoteลพa. Ova ravnoteลพa poฤiva na uzajamnom dejstvu korijena i lisne povrลกine, od kojih zavisi snabdijevanje nadzemnog dijela vodom i u njoj ratvorljivim mineralnim materijama, kao i korijena organskim materijama, ลกto u uravnoteลพenom stanju obezbijeฤuje umjereno bujan porast, obilnu rodnost i dobar kvalitet plodova.
U poฤetku rodnosti jabuke veฤ uspostavljena ravnoteลพa se relativno lako odrลพava, ali sa starenjem voฤaka to postaje sve teลพe, pa je potrebno dobro poznavanje osnovnih bioloลกko-fizioloลกkih karakteristika vrste i sorte.
Suviลกe bujna stabla troลกe hranljive materije za izgradnju vegetativnih organa na raฤun formiranja rodnih pupoljaka i plodova. U ovakvim sluฤajevima suviลกe jaka rezidba bila bi ลกtetna, jer bi i dalje odlagala obrazovanje rodnog drveta i voฤke ne bi obilnije raฤale. Zato je voฤkama potrebno obezbediti uslove da se razvijaju ลกto viลกe, sve dok ne poฤnu da raฤaju i same se zaustave u porastu. Proreฤivanjem bi trebalo stvarati uslove za maksimalno osvetljavanje krune i stvaranje organskih materija neophodnih za obrazovanje cvijetnih pupoljaka.
Proฤitajte: Orezivanje DUNJE
Kod krลพljavih i slabo bujnih jabuka korijenov sistem ne obezbeฤuje dovoljno vode i mineralnih materija za nadzemne dijelove stabla i formiranje vegetativnih organa, te su voฤke sklone pojaฤanom formiranju cvijetnih pupoljaka i pretjeranom zametanju plodova. Zbog ograniฤene lisne povrลกine i ukupne vegetativne mase, jabuka nije u stanju da odrลพi sve plodove pa oni otpadaju poslije zametanja, dok oni koji ostanu na stablu, zbog slabe ishrane, ostaju sitni i slabog kvaliteta. Kod ovakvih voฤaka rezidbu bi trebalo podesiti tako da se pojaฤa vegetativna aktivnost. To znaฤi da bi poveฤali lisnu povrลกinu, trebalo bi da ostavimo jednogodiลกnje lastare (jer oni imaju najviลกe listova), a proreฤujemo, odnosno uklanjamao, obrastajuฤe rodno drvo koje nosi veliki broj cvijetnih pupoljaka, a ima malu lisnu masu.
Proฤitajte: Savjeti za pravilno orezivanje ลกljive
Umjereno bujne rodne jabuke imaju uspostavljenu ravnoteลพu izmeฤu korijenovog sistema i nadzemnog dijela. Rezidbom tu ravnoteลพu treba ลกto duลพe odrลพavati i ona se sastoji u redovnom obnavljanju i podmlaฤivanju rodnog drveta. Poznata je ฤinjenica da jabuke sa staroลกฤu sve slabije i neredovno raฤaju, a kvalitet plodova je sve loลกiji. Ako se fizioloลกko starenje jabuke ne moลพe sprijeฤiti, to ne znaฤi da se njihov proizvodni period i redovna rodnost ne mogu produลพiti. Naprotiv, praksa je pokazala da se odgovarajuฤim pomotehniฤkim mjerama, a prije svega rezidbom, moลพe produลพiti period punog plodonoลกenja voฤaka. Pokazalo se da obilata i redovna rodnost ne zavise toliko od starosti stabla koliko od starosti rodnog drveta, zato se nastoji da se rezidbom rodno drvo stalno podmlaฤuje.
Pretjerano stvaranje rodnih elemenata na ลกtetu prirasta znak je poฤetka starenja rodnih grana. Zbog toga se aktivne grane jednogodiลกnjeg ljetorasta manje orezuju, dok rodne grane s malim vrลกnim prirastom treba skratiti na starije drvo, ฤime se podmlaฤuju. Da bi se jabuke u punom rodu rezidbom podmlaฤivale โ obnavljanjem rodnog drveta, trebalo bi znati za svaku rodnu vrstu za koje vrijeme formira rodne granฤice, odnosno cvijet, ne pupoljke, jer razliฤite voฤne vrste formiraju ranije ili kasnije reproduktivne organe, ลกto prvenstveno zavisi od njihovih bioloลกko-genetskih osobina.
Proฤitajte: Orezivanje kruลกke โ Kada i kako se obavlja?
Kod jabuke rodna granฤica tek u treฤoj godini donosi rod. U ovom sluฤaju, u prvoj vegetaciji se obrazuju rodni ljetorasti, u drugoj vegetaciji se na njima razvija kratko rodno drvo sa cvijetnim pupoljcima, a tek u treฤoj godini dolazi do cvjetanja i zametanja plodova.
Kad se kod jabuke obrazuje rodno drvo, ono donosi cvijetne pupoljke nekoliko narednih godina, jer se iz cvijetnih pupoljaka koji su mjeลกoviti, istovremeno s razvojem plodova, razvija i nova granฤica. U povoljnim uslovima ishrane, nova granฤica iz mjeลกovitog pupoljka formira na svom vrhu novi cvijetni pupoljak koji sljedeฤe godine daje viลกe listova i priprema novi cvijetni pupoljak. Kod jabuke, gdje obrazovanje rodnih granฤica traje dvije-tri godine, istovremeno moraju postojati rodne granฤice koje nose rod i drvo na kome se obrazuju rodne granฤice za sljedeฤu godinu. Zbog toga se kod jabuke svake godine mora obnoviti samo oko 20-25% rodnog drveta.
Pravilna rezidba jabuke ima zadatak da reguliลกe rodnost i kvalitet plodova. Plodovi su najveฤi potroลกaฤi organskih materija i voฤka prvenstveno njih snabdijeva tim materijama. Rezidbom bi trebalo da se reguliลกe koliฤina roda smanjenjem broja cvijetih pupoljaka, odnosno broja rodnih grana koje treba odrลพavati u takvom broju da ne ugroลพavaju snabdevanje korenovog sistema organskim materijama i time poremete ravnoteลพu izmeฤu korijena i nadzemnog dijela voฤke.
Mnogobrojnim ogledima je dokazano da rezidba jabuke, kojom se odstranjuju prekobrojni pupoljci, direktno utiฤe na bolju oplodnju i zametanje plodova. Rezidba, takoฤe, povoljno utiฤe na kvalitet, krupnoฤu, obojenost i ujednaฤeno dozrijevanje plodova, jer od samog zametanja obezbjeฤuje njihovu bolju ishranu.