Rak stabla paradajza (Didymella lycopersici) rasprostranjena je bolest u zemljama zapadne Evrope kao znaฤajan patogen paradajza, naroฤito u stakleniฤkoj proizvodnji. Patogen moลพe prouzrokovati znaฤajno smanjenje prinosa plodova paradajza u plastenicima i staklenicima. Jedini domaฤin ovoj gljivi je paradajz.
Simptomi – slika simptoma oboljenja zavisi od mjesta ulaska patogena u biljku. Ako je prodiranje preko korijena, na ลพilicama se javlja mrko obojena nekroza.
Truleลพ zahvata korijenov sistem i podzemni deo stabla. Vrลกno liลกฤe dobija tamnozelenu boju. Na napadnutim delovima stabla, a to je nejฤeลกฤe prizemnni deo, tkivo je utonulo, ฤesto I puca. Ove promjene, duลพine 2-3 cm, oลกtro su odvojene od zdravog tkiva. Kada ozljeda obuhvati veฤi dio stabla biljka vene i suลกi se sliฤno uvenuฤe koje izazivaju vrste roda Verticillium. Unutar ozljede mogu se uoฤiti mala, crna plodonosna tjelaลกca gljive – piknidi.
Proฤitajte: Bolesti paradajza โ Prepoznajte bolesti na plodovima, listovima, korijenu i stabljici
Simptomi na listovima podseฤaju na pjege prouzrokovane vrstama roda Alternaria, ali su neลกto svetlije i u centru sadrลพe piknide, koji se uoฤavaju golim okom kao crne taฤkice. Na starijim listovima zaraลพeni dijelovi tkiva otpadaju, pa na listovima ostaju rupe. Plodovi mogu biti zaraลพeni, ali su takve infekcije veoma rijetke.
Mjere zaลกtite kako su zaraลพeni biljni ostaci vaลพan izvor zaraze potrebno je iste na kraju vegetacije prikupiti i odstraniti.
Kada se tokom vegetacije uoฤe zaraลพene biljke odmah iste treba ukloniti i spaliti.