Pepelnica se odnosi na skup gljiviฤnih bolesti koje se pojavljuju u obliku praลกkastih bijelih taฤkica na biljkama, posebno kada je vlaga visoka. Obiฤno ne ubija biljke, ali ih moลพe oslabiti i dovesti do slabog rasta. Odrลพavanje biljaka zdravim pomoฤi ฤe da smanjite ลกtetu, ali ponekad vam treba pomoฤ fungicida. Meฤutim, to ne znaฤi da morate koristiti hemikalije. Kod pojave pepelnice isprobajte mlijeฤni sprej.
Savjet
Sadnja biljaka otpornih na bolesti, pravilno rasporeฤivanje biljaka za optimalnu cirkulaciju vazduha i zalivanje ujutru dobra su praksa koja pomaลพe da se smanji pojava pepelnice. Ali kada se jednom pojavi pepelnica se brzo ลกiri. Stoga morate odmah ukloniti bolesno liลกฤe ako je ลพelite kontrolisati.
Kada koristiti mlijeฤni sprej za suzbijanje pepelnice
Mlijeko najbolje djeluje kao preventivna mjera, a ne kao lijek. To znaฤi da biste ga idealno trebali primijeniti na poฤetku toplog, vlaลพnog vremena prije nego ลกto se pepelnica pojavila na vaลกim biljkama. Poprskajte svoje osjetljive biljke ฤim liลกฤe prvi put poฤne pokazivati znakove plijesni.
Potrebno vam je:
- Boca s rasprลกivaฤem ili vrtna prskalica
- Mlijeko
- Voda
Minimalan odnos mlijeka i vode je 1:5 i taj odnos omoguฤava biljkama da nesmetano diลกu, jer ne smijemo zaboraviti da je mlijeko masno. Pomijeลกajte mlijeฤnu otopinu u obiฤnoj boci s rasprลกivaฤem.
PROฤITAJTE: Prirodni stimulatori za bolji rast tek posaฤenog povrฤa
Poprskajte biljke
Rasprลกite mlijeฤnu otopinu na biljke, lagano premazujuฤi sve povrลกine. Ovaj tretman je najuspjeลกniji kao preventivna mjera. Stoga nemojte se ustruฤavati prskati i biljke u blizini bolesnih biljaka kako biste i na njima sprijeฤili nastanak pepelnice.
Ponovite
Ponovno primijenite tretman mlijekom svakih 10 do 14 dana. Redovnim tretmanom, pogoฤene biljke bi trebalo da ostanu bez pepelnice. Preporuฤljivo je da nastavite s prskanjem sve dok uslovi viลกe ne budu topli i vlaลพni, ฤak i ako viลกe ne vidite pepelnicu.
Kako mlijeฤni sprej djeluje kao fungicid
U toku su istraลพivanja u vezi s koriลกฤenjem mlijeka kao protivgljiviฤnog spreja, posebno protiv pepelnice na krastavcima i tikvicama. Ali joลก uvijek nije sigurno kako taฤno mlijeko djeluje protiv gljivica.
Mlijeฤni proteini stvaraju antiseptiฤki uฤinak kada su izloลพeni sunฤevoj svjetlosti, zbog ฤega bi trebalo primjenjivati โโotopinu na jakom suncu. Protein se nalazi u mlijeฤnoj masti, iako su istraลพivaฤi eksperimentirali s punomasnim i obranim mlijekom. Moลพete sami isprobati eksperimente s onim ลกto imate pri ruci. Za taฤno ispitivanje, rasprลกite otopinu samo na neke biljke.
PROฤITAJTE: Insekticid i ฤubrivo od koprive โ Kako da ih pripremimo?
Savjeti za upotrebu mlijeฤnog spreja za suzbijanje pepelnice
Razne gljivice uzrokuju pepelnicu, a otopina mlijeka djeluje na neke uฤinkovitije od drugih. Odreฤene vrste biljaka dobro reagiraju na otopinu mlijeka. One ukljuฤuju:
- Jabuke
- Krastavce
- Groลพฤe
- Bundeve
- Tikve
- Paradajz
Deลกava se da mlijeฤna otopina stvara neugodan miris dok se kiseli na biljkama, ali taj uฤinak uglavnom brzo nestaje. Osim toga, miris mlijeka zaista nije neugodniji od mirisa komercijalnih fungicida. A rjeลกenje je sigurnije za upotrebu od mnogih hemikalija.