Nedjelja, 24 Novembra, 2024
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaPIR ili SPELTA - Po čemu se ova izuzetna žitarica razlikuje od...

PIR ili SPELTA – Po čemu se ova izuzetna žitarica razlikuje od pšenice?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Pir (lat. Triticum spelta) je žitarica srodna puno poznatijoj pšenici. Naziva se još krupnik, dinkel ili spelta.

Pir potiče iz Azije gdje se uzgajao još 5.000 godina prije Hrista. Proširio se u Evropu, a tamo su ga posebno cijenili stari Grci i Rimljani. Danas mu popularnost raste u cijelom svijetu jer je riječ o izvornoj žitarici koja nije industrijski promijenjena poput pšenice.

Za razliku od pšenice, lakše je probavljiv i nutritivno bogatiji. Gluten u piru ima sasvim druga svojstva od pšeničnog glutena, i ne utiče negativno na zdravlje. Prikladan je za ekološku proizvodnju.

Bogatstvo vrijednih nutrijenata

Za prehranu se najčešće koristi oljušteno zrno, brašno, pahuljice i klice pira.

Pir sadrži vitamine B kompleksa (najviše vitamina B3 te B1, B2, B3, B6 i B9) i ponešto vitamina E. U 100 g sirovog pira nalazi se 14,6 g proteina sastavljenih od vrijednih aminokiselina. Pir sadrži dvostruko više vitamina K od pšenice.

Od minerala sadrži mangan, fosfor, magnezij, cink i željezo te ponešto kalija, kalcija, natrija te cinka, bakra i selena. Udeo glutena je mali pa je pir lakše probavljiv od pšenice. Stoga se posebno preporučuje djeci, bolesnicima i starijim osobama.

Dobrobiti koje donosi pir

Cijela zrna pira zadržavaju najviše vrijednih materija. Da biste iskoristili maksimum dobrobiti ove žitarice, potrebno je pravilno skuvati.

Smatra se da se procesom mljevenja u brašno ili prešanja u pahuljice gubi dio vitamina i minerala, no ipak znatno manje nego što je to slučaj kod drugih žitarica.

Brojne su ljekovite dobrobiti koje pir donosi za organizam.

1. Poboljšava imunitet

Pir jača imunološki sistav čemu znatno pridonosi i njegovo protivpalno djelovanje. Bogatstvo vitamina i minerala poboljšava imunitet – posebno bakar, cink, mangan i željezo.

Pir sadrži protivpalne materije poput složenih ugljenih hidrata, polisaharida i vrijednih aminokiselina.

Koristan je u prevenciji zloćudnih bolesti. Preporučuje se u prehrani sportista.

2. Regulira rad probave

Pir ima povoljan uticaj na probavu. Poboljšava rad crijeva i općenito dobro djeluje na probavni sistem. Netopiva vlakna povoljno djeluju na peristaltiku crijeva.

Topiva vlakna služe kao hrana korisnoj crijevnoj mikroflori, poboljšavaju razgradnju glutena i apsorpciju nutrijenata.

Time se sprečavaju mnogobrojne probavne poteškoće poput nadutosti, vjetrova, proliva, zatvora.

3. Smanjuje rizik od dijabetesa

Pir smanjuje opasnost od nastanka dijabetesa. To je zato što cjelovita zrna pira zbog složenih ugljikohidrata i vlakana imaju niži glikemijski indeks. Glukoza se puno sporije oslobađa u krvotok, pa tako reguliše razinu šećera u krvi.

Niži glikemijski indeks sprečava insulinsku rezistenciju i nastanak dijabetesa. Ujedno povoljno djeluje i na zdravlje krvnog sistema jer se smatra da su mnoge bolesti tog sistema povezane upravo s insulinskom rezistencijom.

4. Pomaže pri mršavljenju i smanjuje holesterol

Integralni pir zbog vlakana daje osjećaj duže sitosti, a glukoza postupno ulazi u krvotok i ne uzrokuje naglo povećanje nivoa šećera u krvi.

Dobra je zamjena za namirnice višeg glikemijskog indeksa (pšenica, griz, proizvodi od bijelog brašna, krompir, riža).

Složeni ugljeni hidrati, kao i aminokiseline i vitamini B kompleksa pozitivno djeluju na nervni sistem i ublažavaju stres koji je česti okidač prejedanja i debljanja.

Korisna prehrambena vlakna iz pira pomažu u snižavanju lošeg holesterola.

5. Daje snagu i energiju

Pir povećava energiju, regulira metabolizam i uravnotežuje rad hormona. Energija se povećava zbog složenih ugljenih hidrata koji se sporije razgrađuju. Time nivo šećera u krvi i energije ostaje ujednačena duže vremena.

Značajan sadržaj vitamina B3 povoljno utiče na hormonski sistem.

6. Čuva zdravlje kosti i zubi

Iako pir ne sadrži puno kalcijuma, u njemu ima mnogo fosfora i magnezijuma koji su neophodni za ugradnju kalcijuma u kosti.

U kombinaciji s namirnicama koje sadrže veće količine kalcijuma (mliječni proizvodi, orašasti plodovi), pir može spriječiti nastanak osteoporoze i propadanja zubi.

Mukopolisaharidi, bakar, cink i magnezijum iz pira takođe povoljno utiču na kosti i zglobove te na reumatske tegobe.

7. Njeguje kožu i kosu

Pir osigurava zdravlje kože i kose. Aminokiselina prolin je važna za stvaranje kolagena koji je neophodan za zdravlje kože i drugih tkiva u organizmu. Pir povoljno djeluje na obnovu stanica u tkivima.

Vitamini B kompleksa, bakar i cink iz pira pridonose ljepoti kose, dok željezo jača korijen kose i sprečava njeno ispadanje.

Pir u službi ljepote

Pripravci od pira se od davnina koriste i spolja – kao prirodno sredstvo za njegu problematične kože i kose.

Mogu pomoći kod alergija, dermatitisa i osipa. Pomažu obnoviti epitel kože te hrane stanice i zatežu bore. Pir je odlično sredstvo za njegu slabe kose koju jača i hrani.

Maska za regeneraciju kože i kose

Sastojci:

  • 1 šolja pirovog brašna
  • 1 šolja destilirane vode
  • 1 čajna kašika jabukovog sirćeta

Priprema:

Količinu sastojaka prilagodite prema potrebi. Sastojke izmiješajte u glatku smjesu.

Upotreba za kosu:

Smjesu temeljno nanesite na kosu i zamotajte je vrećicom ili prianjajućom folijom. Držite na kosi 20 do 30 minuta. Kosu isperite hladnom vodom. Topla voda bi slijepila masku. Kosu operite na uobičajeni način s malo šampona.

Upotreba za kožu:

Smjesu namažite na čistu kožu lica, vrata i dekoltea. Neka odstoji najmanje 15 minuta. Dobro isperite i stavite omiljenu kremu.

Izvor: alternativazavas.com

PROČITAJTE:

ZOB – Žitarica koja liječi mnoge bolesti

Tef – Najmanja žitarica na svijetu s najvećim nutritivnim vrijednostima

Žitarica fonio – nova superhrana

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI