Pepelnica vinove loze (lat. Uncinula necator) je jedna od najštetnijih bolesti vinove loze i bez njene zaštete proizvodnja grožđa nije moguća.
Uncinula necator se razvija na svim zeljastim dijelovima vinove loze, ali su simptomi najtipičniji na grozdovima, posebno grozdovima. Prvi simptomi u proljeće se zapažaju na mladom lišću u vidu pojedinačnih bijelosivih, pepeljastih navlaka, koje se češće razvijaju na licu nego na naličju lista.
Na napadnutim mjestima lisno tkivo se nepravilno razvija i deformiše, a rjeđe se suši i opada.
Pročitajte: Pepelnica jabuke osjetno smanjuje rodnost – Zaštita
Mjere zaštite
Kod zaštite vinove loze od prouzrokovača pepelnice ne smije se dozvoliti pojava ovog patogena na cvjetovima i grozdovima, jer onda štete mogu biti jako velike. Pri rezidbi treba ukloniti i spaliti oboljele lastare koji se prepoznaju po tamnomrkim pjegama. Poslije njihovog uklanjanja treba obaviti sterilizaciju čokota prskanjem 0,3% rastvorom kalijum permanganata.
Fungicidi imaju najvažniju ulogu u suzbijanju pepelnice.
Kao vrlo efikasno rješenje za suzbijanje pepelnice vinove loze pokazao se preparat KUSABI čija je aktivna materija piriofenon 300 g/l.
Ovaj preparat zbog efekta isparavanja omogućuje dobru zaštitu i u situacijama kada aplikacija (prskanje) nije idealno izvedena. Dakle, KUSABI štiti i nepoprskane dijelove
lišća koji su u blizini tretiranih dijelova lišća.
Zbog specifičnih svojstava fungicida KUSABI (kurativnost i efekat isparavanja) preporuka je upotreba u ranijim fazama te raspoloživ broj prskanja iskoristiti do kraja cvjetanja. Time se olakšava zaštita od pepelnice u kasnijem dijelu sezone. Upotreba nakon cvjetanja, pored zaštite od pepelnice, bitno utiče na smanjenje zaraza sivom truleži (tada su odlični partneri i preparati koji sadrže folpet).
Pepelnica vinove loze ima dug inkubacijski period kada zaraza već postoji, a simptomi nisu vidljivi. Povodom toga, vrlo je bitno započeti program prskanja protiv pepelnice dok još nema simptoma, a i tada je vrlo dobro da preparat posjeduje određenu kurativnost.
Pročitajte: Pepelnica paprike – Bolest koja smanjuje prinos i pričinjava značajne štete!
PRIMJENA I DOZA
Registrovana doza je do 0,3 l/ha, dok prema fazama razvoja preporučujemo sljedeće doze:
– 0,2 l/ha do početka cvjetanja (do BBCH 59)
– 0,25-0,3 l/ha u vrijeme cvjetanja (BBCH 60 do 70)
– 0,3 l/ha poslije cvjetanja do početka dozrijevanja grozda (BBCH 71 do 81).
PREPORUKE
• KUSABI zbog efekta isparavanja pokazuje odlične rezultate i u fazi zatvaranja grozda.
• Uz svako prskanje protiv pepelnice sa specifičnim fungicidom za pepelnicu preporučuje se dodati 2 kg sumpora.
• KUSABI je moguće upotrijebiti najviše 2 puta u vegetacijskoj sezoni.
Prije primjene preparata obavezno pročitati uputstvo za upotrebu!
Uvoznik i distributer za BiH: Agrimatco D.O.O.