Pepelnica breskve u pojedinim godinama moลพe izazvati znatne ลกtete, posebno na plodovima. U voฤnjacima u kojima rano prestaje zaลกtita zna se pojaviti u jesen na listovima za vrijeme sekundarnog prirasta mladica
bolest napada
Listove, mladice, plodove.
Uzroฤnik bolesti
Gljivaย Podosphaera pannosa.
Simptomi bolesti
Napadnuti dijelovi mogu biti djelomiฤno ili potpuno prekriveni prljavobijelom gustom prevlakom hifa koje tvore micelij s oidijima. Tek nastala prevlaka je bijela, a kasnije postane blijedoลพuta. Stariji listovi su otporniji od novonastalih. Parazitirani list je u poฤetku malo svjetliji, a uskoro se na zaraลพenim mjestima pojavi bijela prevlaka koja postepeno prekriva sve veฤu povrลกinu. Kod jakih zaraza list moลพe biti napadnuti i s lica i s naliฤja. Mladi listovi se uvijaju zbog nejednoliฤnog rasta parazitiranog i zdravog dijela plojke. Zaraลพeni listovi ne dostiลพu normalnu veliฤinu, a ako su jako napadnuti osuลกe se i otpadnu, no to se ฤeลกฤe dogaฤa kad je ฤitava mladica napadnuta. Mladice mogu biti napadnute samo kad su zelene. Jako napadnuti vrhovi mladica s kojih je otpalo liลกฤe, suลกe se. Na plodovima nastaju prljavobijele micelarne prevlake okrugla do ovalna oblika koje prekrivaju dio ploda. Mladi se plodovi nakon napada osuลกe.
Biologija bolesti
Parazit moลพe prezimjeti u obliku kleistocija , premda se na podruฤju Hrvatske isti vrlo rijetko formiraju stoga imaju manju vaลพnost u preลพivljavanju gljive. U tom sluฤaju kad nema kleistocija, gljiva prezimljava u obliku micelija u vrลกnim, rjeฤe postranim pupovima. U proljeฤe s kretanjem vegetacijeย gljiva prati rast listova i inficira ih ostvarujuฤi prvu generaciju oidija. Tijekom vegetacije zaraza se vrลกi pomoฤu oidija.
USLOVI za ostvarenje infekcije
Veฤina konidija proklija pri temperaturi od 21 do 27 ยฐC uz relativnu vlagu zraka veฤu od 75%. Gljiva gubi virulentnost kada temperature budu viลกe od 28 do 30 ยฐC ili ako relativna vlaga padne ispod 70 do 75%. Pri 36 ยฐC oidije ne klijaju. Jake kiลกe ispiru oidije s liลกฤa i na taj naฤin smanjuju infektivni potencijal gljive. Razdoblje inkubacije i pri optimalnim temperaturama relativno dugo traje, ฤak do 11 dana, dok se pri niลพim temperaturama od 5 do 6 ยฐC moลพe produลพiti i do 25 dana.
Zaลกtita od pepelnice breskve
Rezidbom zaraลพenih izboja tijekom zime smanjuje se potencijal infekcije i olakลกana je zaลกtita u proljeฤe. Kemijska zaลกtita od pepelnice na breskvama i nektarinama poฤinjeย kad plodovi dostignu veliฤinu ljeลกnjaka tj. negdje polovicom svibnja ili poฤetkom lipnja, ovisno oย klimatskim prilikama i osjetljivosti sorte.ย Ako nema zaraze listova, zaลกtita sorata s uฤestalom zarazom plodova treba zapoฤeti odmah nakon zavrลกetka faze cvatnje. Rane sorte treba nastaviti prskati i nakon berbe. Smatra se da do 15% zaraลพenih listova u jesen ne utjeฤe negativno na odrvenjivanje mladica. Koriste se fungicidi na bazi sumpora i dinokarpa, a kasnije kad se pojave prvi simptomi koriste se kurativni sistemici (triazoli).
Izvor: pinova.hr
PROฤITAJTE: