Srijeda, 1 Maja, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoParadajz cvjeta, ali nema plodova. Šta treba učiniti?

Paradajz cvjeta, ali nema plodova. Šta treba učiniti?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Mnogi vrtlari očajavaju nad rascvjetanim paradajzom koje ne daju plodove. Dobra stvar je da će se stanje vjerojatno popraviti s popravljanjem vremenskih uslova, a postoje i konkretne mjere koje možemo poduzeti.

Najvažnije razlozi zbog kojih se cvjetovi paradajza ne oprašuju i ne zameću plodove možemo podijeliti u dvije kategorije.

U prvoj su vanjski faktori koji su izvan vaše kontrole, poput ekstremnih promjena temperature. U drugoj su fakotri na koje možemo uticati, pa čak i popraviti grešku da bismo na kraju dobili sjajan prinos. Najvažnije je učiti i sticati iskustvo pa će iz godine u godinu problema biti sve manje.

Odbacivanje cvjetova

Jedan razlog zbog kojeg nema ploda može biti otpadanje cvjetova prije no što budu oprašeni. Ovo je simptom biljke pod stresom i može imati nekoliko uzroka. Najčešći su fluktuacije temperature (posebno nagla zahladnjenja, pretjerano svježe noći), nedostatak vode, neravnoteža hranjivih tvari i napad insekata.

Većina sorti zahtjeva noćne temperature više od 10°C. U protivnom će odbaciti cvjetove prije nego što dođe do oplodnje. Nagla hladna fronta može biti krivac, a vremenski uslovi i klima su, naravno, činioci koji su izvan vaše kontrole. Međutim, u budućnosti možete zaštitili biljke kada se najavljuje hladna noć. Takođe, možete posaditi presadnice paradajza nešto kasnije kako biste bili sigurni da neće odbacivati cvijet. Ili biste mogli pokušati uzgoj paradajza u plastenicima.

No ako je temperatura povoljna, idućeg krivca treba tražiti u nedovoljnom zalijevanju, a potom i u neadekvatnom đubrenju. Sve biljke trebaju vodu, azot, fosfor i kalijum, kao i niz mikroelemenata. Premalo azota ili premalo kalijuma mogu uzrokovati otpadanje cvjetova. Ali i previše azota vodi u pretjerani rast lisne mase, nauštrb cvjetova i plodova. Detalje o gnojidbi rajčice, a koja u različitim fazama rasta traži različitu prihranu, možete potražiti ovdje.

A gdje su oprašivači?

Još jedan razlog zbog kojeg cvjetovi mogu otpašti prije formiranja ploda jest nedostatak oprašivanja ili loše oprašivanje. Paradajz je primarno anemohorna biljka, oprašuje ih vjetar, no i insekti tu svojski pomažu. Zato je za dobro oprašivanje važan dobar protok zraka oko biljke pa biljke koje “stoje jedna drugoj na glavi” slabije rađaju. Pokidajte zaperke, dajte paradajzu vazduha.

Uz to, formiranje plodova trebalo bi biti bolje ako uvijek osigurate prisutnost dovoljno insekata oprašivača kao što su medonosna i divlje pčele. Izgradite takozvane hotele za insekte u vrtu i izbjegavajte pesticide kako ne biste potrovali pčele i bumbare.

Ručno oprašivanje

Ručno oprašivanje cvijeta paradajza

Ako uzgajate paradajz u zatvorenom prostoru, poput plastenika i staklenika, veliki problem mogu biti nedostatak oprašivača i vjetra. Tada možete posegnuti za ručnim oprašivanjem. Neki vrtlari će redovno protresati biljke kako bi se oslobodio polen, a zrak prostrujao, dok će drugi posegnuti za prenošenje polena na njušku tučka, recimo, štapićem za čišćenje ušiju ili mekanim kistom.

Jednostavnije tehnike za poboljšanje rezultata uključuju osiguravanje protoka zraka i ventilacije ili kupovina uzgojenih oprašivača koji se puštaju u zatvorene plastenike ili staklenike.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI