Dunja se obiฤno gaji kao ลพbun sa niskim 40-60 cm visokim deblom.ย
U narodu se ne vodi raฤuna o orezivanju dunje iย broju i rasporedu skletnih grana u kroลกnji, ลกto u prvim godinama rodnosti ne utiฤe na prinose, ali kasnije korลกnja postaje sve guลกฤa, a prinosi slabiji i neredovniji.
Dok mnogo drugo izrazito heliofitno drveฤe ( treลกnje i orah, na primjer) od prirode formira rastresitu kroลกnju, dunja to ne ฤini. U divljem stanju to joj nije naroฤito potrebno jer raste kao usamljeni ลพbun na otvorenom prostoru na jako sunฤanim poloลพajima.
U kulturi ona nigdje nema takve uslove, pa od poฤetka moramo rezidbom voditi raฤuna da kroลกnja uvijek bude dobro osvjetljena.
Dunja raฤa dobro, dok joj je i vegetativni rast dobar, jer od njega zavisi duลพina, snaga i broj rodnih granฤica, kao i sposobnost raspolodnih organa i razvitak plodova. Da bi se ta sposobnost i u kasnijim godinama odrลพala, potrebno je, uz obilniju ishranu i dovoljnu vodu, prikraฤivati vrลกne ljetoraste i prorjeฤivati rodne granฤice, pa ako sve to ne bude dovoljno, pristupiti i laganom podmlaฤivanju.
Orezivanje dunje za podmlaฤivanje
To je tip rezidbe poslije otprilike 20 godina, tada su stabla veฤ izgubila formu i oblik, daju sitan i neujednaฤen kvalitet ploda.
Onda se pristupa radikalnim rezovima na debelim granama koje se uklanjaju i podstiฤu se nove mlade grane. Ovako se produลพuje ลพivot stabla za 10 godina i podiลพe kvalitet ploda
Izvor: agrosavjet.com
PROฤITAJTE:
Evo ลกta sve lijeฤi dunja โ Sve ลกto niste znali o mirisnoj dunji
Dunja โ Nabavka, ฤuvanje i ljekovitost