Četvrtak, 18 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeNeven je odličan za kožu, ali i za unutrašnju primjenu

Neven je odličan za kožu, ali i za unutrašnju primjenu

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Neven (Calendula officinalis) je biljka koja zrači ljepotom i snažnom žuto-narandžastom bojom koja podsjeća na sunce. Cvate od juna do septembra, do prvih mrazeva. Ako je zima blaga, neven može biti posljednja biljka koja cvati u bašti te ujedno i prva koja će procvasti u proljeće.

Cvjetovi nevena skupljaju se tokom juna, jula i avgusta. Beremo ih tokom sunčanog vremena te sušimo na toplom i prozračnom mjestu u hladu (radi očuvanja prirodne boje). Sušenje mora biti brzo, na temperaturi do 35 stepeni. Od osušenih cvjetova odvajaju se latice od čaške te se još dosušuju. Od svježih cvjetova pravi se tinktura ili mast, a može i macerat. Listovi se beru rjeđe.

Pročitajte: Neven – Biljka za 100 bolesti

Odličan je za kožu

Nema kožne bolesti kod koje ne može pomoći, od akni, bradavica, cista, čireva, ekcema, psorijaze i seboreje, hemeroida, herpes zostera, fistula, impetiga, kožnih upala, ljuštenja kože, masne kože lica, mastitisa, opekotina, osipa, raznih infekcija kože, urtikarije, rana (gnojnih rana), rana koje teško zarastaju, ugriza i uboda insekata, pa do svih vrsta rana, čireva i bradavica, posjekotina, krasti te kurijih očiju. Osim toga, omekšava, tonira i vlaži kožu, zbog čega je važan sastojak preparata za njegu kože tijela i ruku.

Pomaže i unutar tijela

U unutrašnjoj primjeni pomaže umirivanju grčeva crijeva, želuca i glatkih mišića (zbog toga je koristan i kod grčenja mišića disajnih puteva tokom astmatičnog napada), pomaže kod neredovne menstruacije i krvarenja iz maternice, liječi  bolne i napukle bradavice kod dojenja, pelenski osip, bolesti želuca, jetre i žuči, a koristi se i za razna ispiranja izvana i iznutra, posebno kod ozljeda, upala i infekcija, dekubitusa i modrica.

Neven je vrlo djelotvoran u liječenju bolesti vena, a pomaže kod rana kože, maternice, želuca i grla. Osim toga, jača imunitet, koristan je kod arterioskleroze krvnih sudova mozga te upale desni i zubnog mesa. Smiruje gastritis, podstiče izlučivanje mokraće i pospješuje znojenje.

Pročitajte: Napravite losion za tijelo od nevena

Djeluje antibakterijski, antiseptički i protivpalno. Zahvaljujući sadržaju provitamina A, blagotvorno djeluje i na oko i poboljšava vid, pa se često koristi za ispiranje očiju kod konjuktivitisa ili iritacija. Prisustvo provitamina A čini ga korisnim a izvrsno djeluje i protiv gljivica, osobito kandide.

Postoje dokazi da ima sposobnost pročišćavanja krvi (zato se koristi i protiv zarazne žutice) te krvnih žila i smanjenja razine lošega kolesterola u krvi, pogotovo u u kombinaciji s maslačkom, glogom ili resnikom. Novija istraživanja su pokazala da neven snižava krvni pritisak i opušta krvne žile. Zato se preporučuje i kod angine pektoris.

Neven je najavljivao kišu

U staro doba neven su ljudi koristili i kao predskazatelj kiše, odnosno ako su glavice ujutru nakon sedam sati bile zatvorene, znalo se da taj dan treba očekivati kišu. Danas je poznato i da se, osim u ljekovite svrhe, može koristiti i za ishranu te kao prirodna boja u industriji hrane i kozmetici. Listovi se mogu jesti svježi, kao dodatak salatama.

Bogati su vitaminima i mineralima i po sastavu slični maslačku. I svježe cvjetne latice mogu biti dodatak salatama, dok se osušene, zbog koncentriranijeg okusa, mogu koristiti u supama i kolačima.

Pročitajte: Recept za NEVENOVU MAST i za šta je sve dobra

Cvjeta od maja do novembra

Neven se razmnožava sjemenom, odgovaraju mu uglavnom sve vrste tla, s tim da mora biti riječ o dobro osunčanom terenu. Zahtijeva redovito zalijevanje, odnosno vlagu. Biljka će niknuti 5-6 dana nakon što sjeme padne na tlo i vrlo brzo raste, pa prvi cvjetovi procvatu 40-ak dana nakon nicanja.

Cvjeta od maja do novembra. Biljke se pomlađuju i produžava im se vijek vegetacije redovnom berbom. Mlada biljka nije osjetljiva na mraz, pa je sjetvu dobro obaviti već u maju ili početkom aprila da bi što prije mogla početi berba.

Prave prinose daje na rastresitim tlima bogatima humusom, najbolje na smeđoj zemlji i crnici. U vrijeme sjetve treba očistiti tlo od korova, a kad se pojavi tri do pet pravih listova, usjev se prorjeđuje na razmak od 6 do 8 centimetara.

Pročitajte: Čaj od NEVENA – Lijek za mnoge bolesti

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI