Navodnjavanje krompira

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Navodnjavanje krompira je vaลพna agrotehniฤka mjera u proizvodnji i dosta je raลกirena u mediteranskim zemljama.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

U naลกoj zemlji (sve zemlje Balkanskog poluostrva), mada imamo sliฤnu klimu veฤ‡ine zemalja mediterana, ova agromjera (navodnjavanje krompira) nije znatnije proลกirena, i pored toga ลกto u mnogim godinama trpimo velike posljedice izazvane suลกom.

U naลกim krajevima suลกni period nastaje u toku cvjetanja krompira, a to je upravo najpovoljniji momenat poฤetka navodnjavanja. On se moลพe obavljati svim ureฤ‘ajima za zalivanje.

Sam poฤetak navodnjavanja odreฤ‘uje se na viลกe naฤina

  1. Promatranjem biljaka krompira moลพe se utvrditi da li se usjev normalno razvija ili trpi od nedostatka vlage.
  2. Promatranjem samog tla mogu se uoฤiti pukotine koje su siguran dokaz nedostatka vlage.
  3. Stiskanjem zemljiลกta u ลกaci, uzetog iz zone korijena, takoฤ‘e se miลพe utvrditi nedostak vlage u zemljiลกtu. Naime, ako se zemljiลกte nakon stiskanja odmah raspadne, dokaz je da je suvo.
  4. Ako uzmemo 1 kg zemljiลกta iz zone korijena krompira pa ga suลกimo na suncu ili u peฤ‡i, a nakon ponovnog vaganja utvrdimo da je uzorak suลกenjem igubio manje od 10% teลพine, znak je da tlo suvo.
  5. Postoje i posebni instrumenti kojima se brzo utvrฤ‘uje da li tlo treba navodnjavati i kojom koliฤinom vode.

Uopลกteno, na lakim i plitkim zemljiลกtima navodnjavanje poฤinje neลกto ranije. Kao vaลพan element za odreฤ‘ivanjeย  poฤetka navodnjavanja i koliฤine vode u jednom zalivanju jeste i posmatranje temperatura i relativne vlage vazduha.

Sa navodnjavanjem treba poฤeti odmah posle duลพeg suvog perioda. U protivnom, navodnjavanje ne daje dobre rezultate. Naprotiv, moลพe biti ลกtetno, jer izaziva proraลกtavanje krtola/gomolja krompira, pa ฤak ponovnu pojavu cime.

Najbolje je zalivanje obaviti noฤ‡u i za vrijeme hladnijih dana sa ciljem umanjenja rizika od pojave gljiviฤnih oboljenja, naroฤito plamenjaฤe krompira, ukoliko se navodnjavaju osjetljive sorte na ovu bolest.

Izvor: AgroSavjet

Proฤitajte joลก:

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI