U svijetu se gaji veliki broj sorti, a u novije vrijeme i F1 hibrida lubenice i dinje.ย
Naroฤito mnogo ih ima u SAD i u Rusiji gdje se oplemenjivanju ovih vrsta posveฤuje velika paลพnja. Od posebnog interesa su hibridi lubenice u ฤijim plodovima nema sjemena – triploidne, bezsjemene lubenice.
Prema broju dana, od nicanja do sazrijevanja prvih plodova, sorte lubenice se dijele na: vrlo rane (do 80 dana), rane (80-90 dana) i kasne (preko 90 dana).
PROฤITAJTE: Pravilno ฤubrenje lubenice!
Osnovne karakteristike najviลกe gajenih sorti i F1 hibrida lubenice
Pored navedenih sorti i F1 hibrida lubenice, gaje se i: paradizo F1, panonia F1, HC – 43 F1, HC – 44 F1, klondajk i dr.
PROฤITAJTE:Lubenica i dinja โ Koji su uslovi potrebni za uspijevanje
Mada je, zahvaljujuฤi genetiฤkoj i ekoloลกkoj plastiฤnosti dinje, u svijetu, nastao i gaji se ogroman broj sorti, kod nas je sortiment siromaลกan. Uglavnom se gaje tzv. dinje cerovaฤe, karakteristiฤne po mreลพasto ispucaloj povrลกini ploda, nalik na cerovu koru.
Po izgledu i porijeklu imamo raznorodne populacije ฤije osobine znatno variraju. Plodovi ovih dinja su krupni ili srednje krupni, izduลพeni, reลพnjeviti, lako se odvajaju od drลกke i ฤesto pucaju, uglavnom braลกnaste strukture, specifiฤnog mirisa i ukusa. Slabo podnose transport u fazi pune zrelosti.
Osim ovih populacija gaje se: ananas, medna rosa (sorta pogodna za ฤuvanje u toku zime) i persijska, a u novije vrijeme sporadiฤno se mogu naฤi neki ameriฤki i maฤarski hibridi.