Ponedjeljak, 11 Novembra, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeNajbolji čajevi za smirenje, nervozu i stres

Najbolji čajevi za smirenje, nervozu i stres

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Stres je odgovor organizma na neku opasnost. Danas, stres je postao dio svačije svakodnevnice. Moramo naučiti kako da se izborimo sa ovom pojavom. 

Postoje biljke koje vam mogu pomoći da se izborite sa stresom, tugom i emocijama.

Valerijana (odoljen, macina trava)

Valerijana (odoljen, macina trava) je samonikla biljka koja raste u šumama i livadama, a u posljednje vrijeme se gaji i na plantažama. Ona sadrži valerensku kiselinu koja je odgovorna za sedativno dejstvo koju valerijana ima.

Valerijana je najpoznatija po svom umirujućem dejstvu, ali pored toga ona umanjuje napetost i razdražljivost, pomaže pri napadima panike i histerije. Veliku ulogi igra kod osoba koje žele da ostave pušenje.

Valerijana deluje da miris duvanskog dima bude još jači i da smeta osobama koje su navikle na njega.

Čaj od valerijane pomaže pri ublažavanju glavobolja, menstrualnih bolova, ublažava simptome astme, a takođe snižava i krvni pritisak. U apotekama možete naći valerijanu u obliku kapi, tableta, kapsula i čaja. Treba reći da je ova biljka veoma jaka, te nije preporučljiva za djecu i trudnice.

Za pripremu čaja od valerijana potrebno je da jednu kašičicu čaja prelijete sa 2 dl vrele vode i da ostavite da odstoji 5-10 minuta, a zatim ocijedite i popijte. Konzumirajte 2-3 šolje ovog čaja dnevno, po mogućstvu da treća šolja bude pola sata prije spavanja, jer će vam pomoći da pobijedite nesanicu. Čaj možete da pijete tri nedjelje, a zatim napravite pauzu da ne bi došlo do kontraefekata – mogu  se javljati mučnine i glavobolje.

Pročitajte: Uz ove biljke pobijedite STRES

Matičnjak (pčelinjak, limun trava, pčelinja trava)

Za razliku od valerijane ova biljka je vrlo prijatnog mirisa te se koristi i kao začin za pravljenje raznih jela.

Čaj od matičnjaka pomaže kod mnogih stanja i bolesti. Pomaže kod depresije, stresa, straha, napetosti. Matičnjak je najpoznatiji kao prirodni lijek baš za ove bolesti. Veoma je djelotvoran kod osoba koje pate od hipohondrije (preokupljenost mislima da patimo od neke bolesti). Ako osjećate simptome prehlade i gripa, čaj od matičnjaka u kombinaciji sa medom će smanjiti tjelesnu temperature i ojačati imunitet. Matičnjak se savjetuje osobama koje imaju kardio-vaskularne smetnje, aritmiju, povišeni pritisak, holesterol.

Veoma su rijetke negativne posljedice poslije konzumiranja čaja od matičnjaka. Međutim, ako već pijete neku vrstu lijekova za smirenje, kao i lijekove za štitnu žlijezdu trebalo bi da se posavjetujete sa ljekarom o konzumiranju čaja.

Čaj možete pronaći u većim prodavnicama zdrave hrane. Priprema je vrlo jednostavna-jednu kašičicu čaja preliti kipućom vodom, ostaviti da odstoji par minuta, a zatim ocijediti. Preporučena doza je dvije-tri šolje na dan.

Lipa

Lipa pored svog poznatog prelijepog mirisa i ukusa ima i ljekovita svojstva. Neka od njih su:

  •  Čaj od lipe je odlično sredstvo za borbu protiv stresa. Pomoći će vam kada ste nervozni, razdražljivi, anksiozni i kada patitite od nesanice. U cvijetu se nalaze eterična ulja koja imaju sedativno dejstvo i ona su zaslužna za regulisanje gorenavedenih stanja.
  •  Pomaže kod bolesti srca. Hipertenzija (povišen krvni pritisak) i arterioskleroza (zakrečenje arterija) su samo neke od bolesti gde vam može pomoći čaj od lipe.
  •  Čaj pospješuje detoksikaciju organizma jer podstiče protok žuči i rad jetre. Čaj uspješno snižava povišenu tjelesnu temperaturu, izaziva znojenje te djeluje i kao antiseptik. Za razliku od drugih čajeva, čaj od lipe je preporučljiv i djeci i trudnicama, naravno u ograničenim količinama.

Možete da ga pijete nekoliko puta na dan, a princip pravljenja je isti kao i prethodna dva čaja.

Za smirenje nerava možete napraviti i sirup od lipe. Dvije šake cvjetova od lipe potopiti u litar hladne vode i ostaviti dva dana da odstoji na hladnom i mračnom mjestu. Poslije dva dana, procijediti tečnost, dodati 800 gr šećera i miješati na tihoj vatri dok ne proključa. Nakon toga, skloniti sa vatre da se prohladi i dodati sok od jednog limuna i promiješati. Ovaj sirup je najbolje držati u frižideru  i konzumirati po jednu kašičicu sirupa pola sata prije jela, do tri puta na dan.

Zanimljivo je da čaj od lipe možete dodati vodi za kupanje prije spavanja kako biste se opustili.

Pročitajte: Kako napraviti liker od lipe?

Glog

Glog je listopadni žbun koji može da naraste i do 4 m. Ljekovita svojstva imaju bijeli i crveni glog. Kod nas je rasprostranjeniji bijeli glog (pasiji trn, oštri trn, medvjedova hrušica).

Glog se preporučuje osobama koje imaju problema sa srcem, sa slabim živcima kao i ženama koje se nalaze u predmenopauzi i menopauzi.

Čaj će vam, takođe, pomoći da se izborite sa virusima i bakterijama i ojačati vam imunitet. Ukoliko osjetite neke promene na koži (crvenilo, osip, iritaciju), bolove u stomaku, malaksalost, vrtoglavicu potrebno je prekinuti konzumiranje čaja. Ako se ove nuspojave ne povuku i ako ih dalje osjećate obratite se ljekaru.

Za pripremu čaja obično se koriste sušene bobice ove biljke, kao i bobice u prahu i lišće. Prije pravljenja čaja preporučuje se da bobice odstoje 12 časova u vodi. ¼ šolje bobica preliti sa 3 čaše vode i staviti da se kuva. Kada počne da ključa, smanjite temperaturu i kuvajte onoliko dok u šerpi ne ostane jedna šolja vode. Procijedite vodu i po ukusu zasladite medom. Čaj će vam pomoći da smirite nerve, da lakše zaspite i lakše dišete.

Lavanda – biljka divne boje i divnog mirisa

Čaj od lavande je jedan od najboljih čajeva za smirenje, nervozu i stres. Često za miris omekšivača biramo lavandu da bismo utonuli u san uz pomoć mirisa ove biljke. Da biste se dodatno opustili lavandu možete staviti u kupku prije spavanja.

Čaj od lavande reguliše probleme sa varenjem-umiruje želudac, opušta mišiće digestivnog trakta, smanjuje grčeve u želucu i smanjuje gasove. Ulje lavande vam može pomoći pri bolovima. Na primjer, ako vas boli glava, par kapi utrljajte u sljepoočnice i ubrzo ćete videte poboljšanje. Ulje možete nanijeti i na mjesto uboda insekta.

Čaj za smirenje od lavande se pravi vrlo lako-dvije kašičice osušenih cvjetova lavande prelijte vrućom vodom i ostavite da odstoji desetak minuta. Procijedite i zasladite medom.

Pročitajte: Kamilicu nipošto nemojte miješati sa ovim lijekovima

Kamilica

Kamilica je na našim prostorima, a i u svijetu, jedna od najprodavanijih čajeva. Ova biljka vrlo uspješno smanjuje stres, nervozu, strah, osjećaj uznemirenosti. Blagi efekat sedativa, koji ovaj čaj pruža, će vam pomoći da se umirite i brzo zaspite. Svakodnevnim udisanjem pare čaja od kamilice će vam biti od koristi-popraviće vam raspoloženje, smanjiti uznemirenost i napetost.

Pored navedenog, ova biljka pomaže i pri ublažavanju menstrualnih grčeva, sprječavanju prehlade, poboljšanju izgleda kože.

Za čaj možete koristiti osušene ili svježe listove kamilice, prelijte ih vrelom vodom, pustite da odstoji desetak minuta i čaj je spreman.

Za razliku od drugih čajeva ove vrste, čaj od kamilice ne stvara zavisnost.

Napomena

Prirodni lijekovi na našem portalu su preporuke preventivnog karaktera za vođenje zdravog načina života. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo što trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom slučaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI