Artičoka je zeljasta biljka izvedena iz hortikulturne selekcije čička, iz tog razloga nije biljka koja spontano raste, već se uzgaja kao povrće. Osim što se kuva i konzumira kao povrće, artičoka se koristi za preradu u liker (digestiv) od artičoke koji je izvrstan probavni sastojak, konzumira se uglavnom na kraju obroka.
Rast ove biljke je dvogodišnji i ima bodlje. Nema miris, ali ukus mu je vrlo gorak. Artičoka ima holeretska, diuretička i probavna svojstva. Međutim, budući da je izrazito gorka, ne preporučuje se konzumiranje artičoke za dojilje, jer proizvedeno mlijeko može biti gorko.
Artičoku je lako uzgajati čak i u našem vrtu, bez potrebe za posebnom njegom.
Takođe se obično koristi za suzbijanje problema sa holesterolom ili za pročišćavanje jetre.
Liker od artičoke
Ova vrsta likera od artičoke vrlo je jednostavna i uglavnom se konzumira na kraju obroka kao probavni sastojak. U nastavku vam donosimo recept za izradu likera od artičoke.
Sastojci:
- 1 l čistog alkohola
- 0,15 l vode
- 150 g šećera
- 500 g listova artičoke
Priprema:
Nakon što ste oprali i izrezali na sitne komadiće listove artišoke i stavili je macerirati u alkohol na 15 dana, pripremite sirup od vode i šećera pa ga dodajte maceratu. Promiješajte i neka odstoji 24 sata. Nakon toga filtrirajte do bistrog sadržaja i flaširajte. Ostavite da prije upotrebe odstoji jednu nedjelju.
Ovaj digestiv , ukoliko je potrebno, može se pripremati i bez šećera. Koristi se u manjim dozama.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Evo kako se pravi orahovača: Starinski lijek za štitnu žlijezdu i ubrzavanje matabolizma
Kako napraviti domaći PELINKOVAC