Koprivnjača ili urtikarija je alergijsko oboljenje kože,a ispoljava se u vidu crvenila, pa koža izgleda kao da je bila u dodiru sa koprivom, od čega i potiče popolarni naziv.
Svježi peršun
U kuvanu supu ili čorbu ubacite listove ili stabljike svježeg peršuna, jer ova biljka spriječava lučenje histamina koji izaziva koprivnjaču.
Korijen čika i zova
Od pomoći može biti i čaj od korijena čička i cvijeta zove. Pomješajte po 50gr korijena čička i zove, pa to prelijte litrom ključale vode i kuvajte 4min. Zatim ostavite poklopljeno da se ohladi. Procijedite tečnost i njome natopite gazu ili pamučnu krpu i zatim to privijajte na bolna mjesta.
Ako je svrab jako izražen, odrasli mogu mogu piti tinkturu od čičkovog korijena triput po 10 kapi dnevno, dok se koprivnjača ne povuče. Ova tinktura priprema se tako što se staklena tegla napuni sjeckanim korijenom čička i prelije domaćom rakijom (komovom ili šljivovicom) ili 70-procentnim alkoholom, dobro zatvori i ostavi na toplom mjestu 21 dan. Zatim se procijedi i čuva u staklenim flašicama, na hladnom i tamnom mjestu.
Homeopatija
U liječenju koprivnjače mogu pomoći i homeopatski lijekovi koje prepisuje stručnjak homeopata. Od koristi može biti i pisanje dnevnika, te evidentitanje promjena, jer se tako otkriva uzrok ovog oboljenja.
Sunčanje
Izlaganje blagim sunčevim zracima, oko pola sata dnevno, može biti od pomoći u liječenju koprivnjače.
Izvor: AgroSavjet
PROČITAJTE: