Prinos, ukus i otpornost na ลกtetoฤine paradajza mogu se poboljลกati sadnjom uz razne biljke, cvijecฬe i povrcฬe. Ovo je osnovna stvar o kojoj se misli kada odluฤujete o tome ลกta saditi sa paradajzom.
Svaka od ovih vrsta ima jedinstvene kvalitete koji dopunjuju rast paradajza. Bez obzira na to kako rjeลกavate pitanje toga ลกta saditi sa paradajzom, da li sadite reลกetkastim sistemom ili staklenikom, ove biljne vrste se mogu ugurati duลพ boฤnih strana ili na krajeva redova.
Iako postoji veliki broj razliฤitih popularnih biljnih pratilaca za paradajz, postoji mnogo biljaka koje im mogu koristiti ne samo da odbijaju insekte, vecฬ i im dodaju dodatne hranljive materije koje pomaลพu paradajzu da raste.
1. Bosiljak
Bosiljak je jednogodiลกnja zeljasta biljka porodice nane.
Popularan kulinarski partner dobro je rjeลกenje ลกta saditi sa paradajzom, ali u kuhinji, bosiljak je jedna od najbolje prouฤavanih biljaka za sadnju uz druge biljne sorte. Ova ukusna mirisna biljka odbija muve i biljne vaลกi dok poboljลกava ukus paradajza oslobaฤanjem odreฤenih aromatiฤnih jedinjenja. Bosiljak takoฤe lako raste i zahtjeva malo odrลพavanja. Bosiljak je odliฤan i u odbijanju paradajznih crva.
Jedini problem koji bosiljak moลพe predstavljati je njegova tendencija da raste veoma ลพbunasto i visoko blizu osnove biljaka paradajza. To moลพe dovesti do smanjenog protoka vazduha i problema sa bolestima kod paradajza. Vaลพno je da posadite bosiljak najmanje 20-30cm od osnove paradajza kako bi sve vaลกe biljke dobile dovoljno prostora za napredovanje.
Takoฤe redovnim orezivanjem i branjem bosiljka spreฤiฤete prenatrpavanje paradajza. Tokom berbe, skraฤujte gornje listove kako biste ih podstakli da izrastu, ali ne i da narastu previsoko i da se uviju.
Proฤitajte: Bosiljak kao prirodni lijek za zapuลกen nos
2. Mladi luk
Mladi luk bogat je uobiฤajenim hranljivim materijama kao ลกto su vitamini, minerali i antioksidansi.
Takoฤe se naziva i โzeleni lukโ, a ovo povrฤe blagog ukusa luka zauzima vrlo malo prostora, lako raste i uspijeva u prolazima ispod biljaka paradajza. Brzo sazrijeva, a ovom mladom luku ne smeta malo sijenke i moลพe se saditi istovremeno sa paradajzom za dodatnu berbu ranog ljeta.
Ove biljke imaju repelentna svojstva koja drลพe mnoge insekte i moljce na odstojanju. Aroma mladog luka je posebno korisna za odbijanje moljca sa pet pega, koji polaลพu larve paradajz crva na biljke domacฬine.
3. Perลกun
Perลกun moลพe poboljลกati ukus vaลกeg jela i pomocฬi vaลกem zdravlju.
Joลก jedna aromatiฤna biljka koja je kompatibilna sa paradajzom u baลกti je perลกun. Perลกun privlaฤi leptire lastavice, koji polaลพu jaja na listove biljke. Kada im se dozvoli da cvjetaju, cvjetovi perลกuna takoฤe privlaฤe muhe lebdecฬice, koje su predatori tripsa i biljnih vaลกi. Poznato je i da perลกun odbija ลกtetne bube.
Ova biljka niskog rasta, kojoj nije potrebno odrลพavanje, djeluje kao pokrivaฤ preko zemlje. Tako da ona zadrลพava vlagu u zemljiลกtu i drลพi korov na odstojanju. Takoฤe lako uspijeva u malo hladovine vaลกih biljaka paradajza tokom ljetnjih vrucฬina.
4. Korijander
Korijander, odnosno cilantro โ jedan je od najฤeลกcฬih zaฤina na svijetu, poznat od davnina i uzgaja se u Aziji i na Mediteranu.
Uprkos popularnosti kao sastojka salse, korijander je tehniฤki usjev za hladno vrijeme. Paradajz pomaลพe korijanderu tako ลกto ga drลพi u sijenci na ljetnjoj vrucฬini, ลกto sprijeฤava brzo spajanje tako da moลพete ubrati mnogo aromatiฤnih listova.
Meฤutim, kada je korijanderu dozvoljeno da cvjeta zajedno sa biljkama paradajza, on privlaฤi muลกice, parazitske ose i druge korisne insekte grabljivice. Nektar cvjetova korijandera je privlaฤan pฤelama koje takoฤe mogu pomocฬi u opraลกivanju paradajza. Kada cvijecฬe izblijedi, moลพete ฤak ubrati mlado ili zrelo sjeme korijandera za upotrebu.
Poznato je da korijander poboljลกava ukus paradajza kada se sade zajedno. Takoฤe odbija uobiฤajene ลกtetoฤine paradajza kao ลกto su biljne vaลกi, paukove grinje i bube.
Proฤitajte: Mladi luk tokom cijele godine โ Sve o porizvodnji
5. Bijeli luk
Bijeli luk je biljka srodna luku, koristi se u kulinarstvu i medicini. Ako se dvoumimo ลกta saditi sa paradajzom, ali i generalno, ovo je uvijek dobar izbor.
Ova biljka oลกtrog ukusa raste u suprotnom rasporedu od vecฬine biljaka u vaลกoj baลกti. Bijeli luk se obiฤno sadi u jesen i bere sredinom ljeta. Ali ako pravilno odredite vrijeme, bijeli luk moลพe biti odliฤan pratilac za mlade biljke paradajza. Bijeli luk je takoฤe lak za uzgoj i otporan u mnogim uslovima.
Bijeli luk je izuzetno mirisna lukovica koja djeluje kao mocฬno sredstvo protiv insekata. Bilo da je u zemlji ili u domacฬem spreju za baลกtu, bijeli luk cฬe odbiti vecฬinu insekata koji puze i lete. Biljne vaลกi, gusjenice, crvi, puลพevi, bube, komarci, muve i grinje odbija snaลพna aroma bijelog luka.
Neke studije su ฤak pokazale da su pare i ulja koje oslobaฤa bijeli luk toksiฤni za ลกtetoฤine insekata (ali ne i ลพivotinje ili ljude, naravno). Ovo je vjerovatno zbog jedinjenja kao ลกto je aglutinin listova bijelog luka (ASAL) koji se nalazi u biljnim sokovima bijelog luka. Kao rezultat toga, postoji vrlo malo ลกtetoฤina koje napadaju ovu biljku, a njena mocฬna ulja imaju koristi i za vaลก paradajz. Bijeli luk nema negativan uticaj na korisne insekte, tako da je savrลกeno bezbijedan za biokontrolne zasade.
Ili ostavite prostor tokom sadnje bijelog luka za presaฤivanje paradajza u kasno proljecฬe, ili posadite lukovice bijelog luka u isto vrijeme kada i paradajz za berbu kao โzeleni bijeli lukโ.
6. Nana
Nana je suลกtinski prirodni umirujucฬi agens.
Ovo jako mirisno bilje obiฤno je najefikasniji saputnik za paradajz. Nana se vjekovima koristila da odvrati mrave, bubaลกvabe i muve. Sadnja ove biljke iz porodice Labiatae uz paradajz poboljลกava zdravlje vaลกih biljaka paradajza, a istovremeno ลกiri oko osnove vaลกih usjeva da biste obezbedili pokrivaฤ za tlo u borbi protiv korova.
Meฤutim, neke sorte mente mogu biti previลกe agresivne za presaฤivanje. Oni se ลกire preko podzemnih stolona koji mogu brzo zauzeti podruฤje pod vlaลพnim, povoljnim uslovima. Mentu je najbolje posaditi u sopstvenoj povrลกini ili gajbici kao pokrivaฤ zemlje pored vaลกih gredica za paradajz. Moลพete ฤak posaditi mentu u saksije koje su postavljene u blizini vaลกih biljaka paradajza da ne biste dozvolili da prestigne vaลกe gredice sa povrcฬem.
Prirodno jedinjenje zvano dolihodijalno se ฤuva u listovima kao glavni odbrambeni mehanizam biljke od ลกtetoฤina. Istraลพivanja pokazuju da se โpovreฤivanjemโ listova (rezanjem, ฤetkanjem o njih ili laganim gnjeฤenjem listova meฤu prstima) oslobaฤa najvecฬa koliฤina repelenta protiv insekata. Zato se potrudite da redovno dodirujete i berete svoju mentu kako biste pruลพili najvecฬu korist biljkama paradajza.
7. ลฝalfija
ลฝalfija je antidijabetiฤka i neuroprotektivna biljka.
Baลกtenska ลพalfija je prelijepa i divnog mirisa. Vrlo dobro raste u blizini paradajza (sve dok nije previลกe zasenฤen njihovom kroลกnjom) i daje prelijepo cvijecฬe koje vole opraลกivaฤi.
ลฝalfija privlaฤi parazitske ose koje mogu pomocฬi da se rogati crvi drลพe podalje.
Proฤitajte: ลฝalfija: Prirodni antiseptik i antibiotik
8. Origano
Origano je zaฤinska biljka, koristan i mirisan zaฤin mediteranske kuhinje.
Bilo da ste zainteresovani za njegovu kulinarsku ili medicinsku upotrebu, origano je vijekovima poลกtovan kao italijanska biljka koja je odliฤna za vaลกe zdravlje. Takoฤe obezbijeฤuje staniลกte i hranu vaลพnim predatorima kao ลกto su ฤipkavice. Larve ฤipke su gladni grabeลพljivci belih muลกica, biljnih vaลกi i crva.
Kada origano cvijeta, njegovi cvjetovi napunjeni nektarom privlaฤe pฤele i opraลกivaฤe na paradajz. Snaลพan miris istovremeno zbunjuje potencijalne ลกtetoฤine paradajza. Origano je otporan na jelenke i ฤini odliฤan ลพivi malฤ ili pokrivaฤ tla za smanjenje korova u blizini paradajza.