Moลพda zvuฤi previลกe dobro da bi bilo istinito, ali klementina je sjajna sobna biljka za koju je priliฤno jednostavna njega.ย Ukoliko do sada niste uzgajali citrusno drveฤe, klementina je pravi izbor. Miris klementine stimuliลกe telo da oslobaฤa hormon serotonin, a to je hormon sreฤe. Pored preukusnih plodova, ovo je svakako joลก jedan razlog zaลกto treba da postane stanovnik vaลกeg doma.
Vjeruje se da potiฤe iz jugoistoฤne Azije, a najviลกe joj odgovara tropska, sutropska i klima Sredozemlja. Meฤutim, u naลกim uslovima,ย drvo moลพe da se drลพi u kuฤi i da se iznosi napolje, u dvoriลกte ili na terasu tokom ljeta.
Mogu se pronaฤi sorte koje imajuย patuljasto stablo, koje ฤe narasti oko 1,5-1,8 metara, te mogu izgledati veoma dekorativno.
Sadnja klementine
Bilo da se radi o sjemenu ili sadnici, klementinu treba saditi u proljeฤe ili u jesen. Potrebno je odabrati lokaciju sa puno sunca i veliku saksiju. Imajte na umu trnje jer ne ลพelite da se ubodete svaki put kada proฤete pored nje.
Najbolje bi bilo daย saksiju postavite na postolje sa toฤkovima, kako bi ste mogli da je pomjerate (ukoliko je smjestite u ฤoลกak), a da biste mogli da joj pristupite sa svih strana, kao i da je lakลกe odgurate napolje, kada to klimatski uslovi dozvole.
U saksiju se postavi prvo drenaลพni sloj od kamenฤiฤa ili pjeska, napuni se zemljom, iskopa se rupa da bi se smjestila sadnica, doda se supstrat oko nje, blago pritisne i zalije. Moลพete dodati iย tanak sloj malฤa po vrhuย da bi se saฤuvala vlaga.
Ukoliko sadite sjeme, treba ga dezinfikovati kako bi se izbjegla pojava buฤi. Potopite ga u toplu vodu preko noฤi kako biste podstakli klijanje sjemena. Posadite ga oko 1-2 cm duboko u vlaลพnu zemlju u saksiji i postavite je na sunce. Moลพete saksiju da prekrijete providnom folijom, na kojoj ฤete izbuลกiti par rupica, kako bi zadrลพali vlagu i temperaturu u zemlji.ย Zalivajte redovno, odnosno ฤim vidite da se osuลกila povrลกina zemljiลกta, kako bi odrลพavali vlagu.
Sjeme ฤe da proklija za 2-4 nedelje, a trebaฤe 2-3 godine da poraste u zrelo drvo. Ne presaฤujte sadnicu dok ne dobije jak korijen i ne poฤne aktivno da raste. Vremeno ฤete morati da je presaฤujete na svakih 2-3 godine i tom priliko treba zamjeniti zemlju.
Sunce i temperatura
Klementina traลพi dosta sunca, zato izaberite najsvjetliju poziciju u kuฤi. Ona moลพe da toleriลกe djelimiฤnu sjenku, ali tada neฤe davati plodove.
ล to se tiฤe temperature, klementina moลพe da toleriลกe ฤak i temperaturu do -6 stepeni, ali se ne preporuฤuje da to testirate. Izloลพenost mrazu moลพe da ometa podonoลกenje, a moลพe i da djeluje fatalno po biljku. Najbolje bi bilo objezbediti temperaturu iznad 10 stepeni u zimskim uslovima. U ljeto, kada doฤe do pojave ekstremno toplih talasa ne treba je drลพati na direktnom suncu, kako ne bi doลกlo do opekotina.
Zalivanje
Tlo mora da bude stalno vlaลพno, ali ne i prepuno vode. Da biste postigli ravnoteลพu, zalivajte kada se gornji sloj zemlje osuลกi za 2-4 cm. Zavisno od lokacije, vjerovatno ฤete morati da zalivate svake nedelje. Ukoliko je vrlo mlado drvo biฤe potrebno da ga zalivate na svakih 2-3 dana, tokom prve godine rasta.
Kako je rijeฤ o tropskom drvetu, klementina moลพe da podnese visoku vlaลพnost vazduha. U zatvorenom prostoru nikako ne treba da je drลพite kod radijatora, a ukoliko je vazduh u prostoriji suv obavezno upotrebite ovlaลพivaฤ vazduha blizu nje ili moลพete da pripremite posluลพavnik sa kamenฤiฤima na koje ฤete sipati vodu kako biste stvorili isparavanje vlage oko biljke.
Zemlja
Klementinaย traลพi dobro dreniranu zemlju i blago kiselu. Moลพe da raste i neutralnom zemljiลกtu, ali da bi zaista lepo napredovala i dala ukusne plodove potrebno joj je blago kiselo zemljiลกte. Moลพete da kupite zemlju koja je posebno napravljena za citruse ili, ako ste kupili obiฤnu zemlju, moลพete da kupite komercijalno sredstvo za zakiseljavanje tla koje sadrลพi sumpor i gips, kako biste postepeno doveli tlo u blago kiselo stanje.
Ljeti je potrebno da dodate nekoliko centimetara laganog malฤa po povrลกini saksije. To ฤe saฤuvati vlagu u zemljiลกtu, pa neฤete morati ฤesto da zalivate. Malฤ se nikada ne postavlja uz samo stablo, veฤ se odmakne nekoliko centimetara od njega prenosi Agromedia.
Prihrana
Prihrana se vrลกiย svakog drugog mjeseca tokom cijele godine, jer klementina ne spava tokom zime. Ukoliko se odluฤite za ฤubrivo koje se sporo otapa, ono se primjenjuje poฤetkom proljeฤa i jeseni. Moลพete da kupite i ฤubrivo koje je specijalno napravljeno za agrume, a koje je prilagoฤeno potrebama ovih biljaka.
Orezivanje
ฤak i ako ste odabrali patuljastu vrstu, orezivanje ne treba zanemariti. Klementina se moลพe orezivati u bilo koje doba godine, ali je u vrijeme proljeฤa najpoลพeljnije. Orezivanjem se odrลพava forma kroลกnje i zdravlje biljke.
Prvo oฤistite makaze, a zatim procijenite ลกta bi trebalo orezati. Potraลพite sljedeฤe naznake:
- Mrtve ili oลกteฤene grane
- Grane koje ลกtrฤe i ometaju da priฤete biljci
- Grane koje se ukrลกtaju u centru kroลกnje
- Vodopije
- Grane koje se savijaju na dolje
Sa orezivanjem ne treba pretjerati, a opลกte je pravilo da se oreลพe treฤina biljke.
Moguฤi problemi
Ukoliko se desi da primjetite da liลกฤe ลพuti, to je rijeลกiv problem. Uobiฤajeni krivac je nedostatak sunฤeve svijetlosti, ลกto se rijeลกava premjeลกtanjem biljke na lokaciju gdje ima viลกe svjetla. Ako liลกฤe poลพuti samo u sredini kroลกnje morate orezati stablo kako bi sunฤeva svjetlost doprla do tog djela.
Prekomjerno zalivanje moลพe da dovede do otpadanja listova. Provjerite da li je dobra drenaลพa i da li voda otiฤe kada zalivate. Moลพe biti korisno da napravite raspored zalivanja, ลกto ฤe pojednostaviti taj proces.
Voฤne muลกice su ลกtetoฤine sa kojima ฤete se najvjerovatnije susretati. Ove dosadne bubice polaลพu jaja na biljku i oko nje. Takoฤe, mogu se pojavitiย lisnate, ลกtitaste i vunaste vaลกi. Najbolji naฤin da sprijeฤite njihovu pojavu je da drvo odrลพavate uredno, uklanjate mrtav materijal i berete plodove na vrijeme. Postavljanje ลพute ljepljive trakeย uz drvo i na drvo moลพe vam pomoฤiย da lakลกe uoฤite da li su se pojavile.ย Ukoliko jestu, najbolje da odmah istuลกirate biljku kako biste ih skinuli i da je isprskate insekticidom. Ovde obavezno vodite raฤuna o karenci.
Rudar citrusnog lista je priliฤno zanimljivย insektย kojiย minira tunenele kroz mlade listove. Putanja je vidljiva sa spoljne strane lista i na kraju uzrokuje da se listovi izvijaju. Vrlo je ลกtetan za mlado stablo, ali ne utiฤe na rod veฤ zrelih biljaka. Meฤutim, ลกteta koju napravi ovaj insekt moลพe da dovede do pojave bakterija i infekcija. Ukoliko primjetite takve listove, odmah ih uklonite i spalite.
Najฤeลกฤa bolest jeย gumoza ili smeฤa truleลพ korijenovog vrata. Ova bolest se razvija u vlaลพnom i hladnom okruลพenju. Kada drvo oboli pojavljuje se tamno smeฤa teฤnost koja poput gume curi iz pukotina i oลกteฤenja u kori. Da biste sprijeฤili ลกirenje bolesti tretirajte biljkuย bakarnim fungicidom.
Ubiranje plodova i ฤuvanje
Plodovi ฤe biti spremni za berbuย od poฤetka do sredine zime. Ubrane klementine neฤe naknadno sazreti, te morate da saฤekate da sazru na drvetu, pa da ih uberete. Klementine ne prezrijevaju tako lako, te mogu da traju mjesecima na drvetu. Ipak, prepruka je da ih uberete prije nego ลกto se zima zavrลกi, da ne bi poฤele da trule na drvetu.
Svjeลพa klementinaย moลพe daย traje oko nedelju dana nakon berbe, a najbolje je da je drลพite u otvorenoj posudi na suvom i prohladnom mjestu. Kako biste joj produลพili trajanje svjeลพine, moลพete da je stavite u otvorenu plastiฤnu ili mreลพastu kesu i ubacite u friลพider. Provjeravajte ih redovno kako biste uklonili prezrele plodove prije nego ลกto se pokvare i krenu da kvare i ostale.
Klementine moลพete i da dehidrirateย i da ih konzumirate kao ukusne i zdrave glickalice. Osuลกene poslastice ฤuvajte u vakum kesi.
Izvor:ย Epic gardening
PROฤITAJTE:
Kako da uzgojite ลกargarepu, tikvice i crni luk kod kuฤe: U saksiji ili baลกti!
Lavanda: Kako da uzgajate lavandu u saksiji
Evo kako da uspijeลกno gajite origano u saksiji
Ovako se gaji kikiriki u saksiji: Jednostavno i u kuฤnim uslovima!