Klematis je kraljica penjačica! Kod nas je poznata i po nazivom pavit i pavitina. Klematis je izuzetno prilagodljiv – može da se gaji uz zid, da se usmjerava preko pergola i okvira, uspijeva i u saksijama, a može i da se pusti da se sam penje uz drveće, žbunje i ograde. Ova biljka postoji u mnogo oblika i boja, a neki klematisi su i zimzeleni. Najbolje od svega je to da je ova biljka penjačica laka za uzgoj i da je potrebno da znate samo nekoliko stvari.
U nastavku članka ćemo vam objasniti kako se uzgaja klematis cvijet.
Izbor sadnice klematisa
U garden centrima i rasadnicima možete da nađete na desetine različitih vrsta klematisa. Da biste odabrali biljku koja će savršeno odgovarati vašoj bašti, morate da razmišljate o sljedećim stvarima: visini odrasle biljke, obliku cvjetova i njihovoj boji. Ako imate dosta prostora možete da se odlučite za klematis koji raste do visine od 3 – 6m, međutim, ako vam je prostor ograničen, postoje i vrste koje su mnogo manje.
Pored toga, postoje vrste klematisa sa velikim cvjetovima ali i one sa manjim; cvjetovi mogu da budu dupli ili u obliku zvona. Kada smo kod boja, postoje klematisi sa belim cvetovima, zatim oni u boji lavande ili tamnoljubičasti, a isto tako i crveni pa čak i žuti. Izaberite biljku koja je bar dvije godine stara jer je klematisu potrebno nekoliko godina da dostigne zrelost i počne bujno da cvjeta. Vodite računa da je biljka odgajana u rasadnom kontejneru i da je bujna i zdrava.
Sadnja klematisa
Moguće je gajenje klematisa u saksiji ili u vrtu. Sadnja klematisa se obično obavlja krajem zime ili početkom proljeća, u zavisnosti od klimatske zone i vrste. Većini klematisa je potrebno dosta prostora i dobra cirkulacija vazduha. Što se zemljišta tiče, ono bi trebalo da bude dobro drenirano i plodno. Kada pronađete savršeno mjesto za sadnju klematisa, iskopajte rupu dubine oko 60cm i dodajte malo komposta. Sadnicu malo orežite da biste joj umanjili šok i pomogli joj da se lakše prilagodi novom okruženju.
Zalivanje klematisa
Kada zasadite klematis, neophodno je redovno zalivanje sve dok se biljka dobro ne ukorijeni. To znači zalivanje jednom nedjeljno tokom prve godine. Ako vaša biljka preživi prvu godinu, nastaviće da buja i trebaće joj veoma malo njege da bi bila zdrava i srećna. Tokom perioda velikih vrućina sve vrste klematisa moraju da se zalivaju. Zasićenje tla vodom, jednom nedjeljno, je bolje od čestog zalivanja manjom količinom vode.
Prihrana klematisa
Kada imate biljku koja se lijepo primila moraćete malo da je prihranjujete. Redovnim hranjenjem ćete obezbijediti zdrav rast i dobro cvjetanje. Koristite organsku prihranu da ne biste narušili strukturu zemljišta. Klematisu odlično prija prihrana za paradajz ili ruže kao i bilo koje drugo đubrivo u granulama, kao i dobar kompost ili pileće đubrivo. Krajem zime ili početkom proleća upotrebite neko đubrivo koje je bogato kalijumom.
Potpora za klematis
Da bi rastao, klematisu mora da se penje uz neku podlogu. Zato je potrebno da mu od prvog dana obezbijedite potporu. Međutim, klematis nije penjačica koja raste tako što se obavija oko nečega, on se penje tako što oko podloge obmotava lisnu dršku. Ove lisne drške nisu previše dugačke pa je zato sve što ima prečnik veći od približno 1cm preveliko da bi se drška obmotala. To je i razlog zbog čega se preporučuje korišćenje konopca, najlona za ribolov, žice, tankih grančica, drvenih štapova ili čeličnih šipki. Čak i kada imate rešetku od letvica, dodajte i malo kanapa ili napravite mrežu od kanapa ili ribolovnog najlona. Da bi se biljka držala za rešetku moraćete malo da je privežete najlonom za ribolov i kanapom.
Uzgoj klematisa u saksijama/žardinjerama
Da bi biljka razvila dobar korijenov sistem, za gajenje odaberite posudu koja je bar 45cm duboka i isto toliko široka (idealne su one trapezoidnog oblika). I kod ovakve sadnje je važna potpora pa zato koristite baštenski obelisk ili manju rešetku od letvica. Nemojte da koristite višenamenski kompost, već onaj na bazi gline. Ovo se preporučuje zbog toga što će se vremenom višenamjenski kompost razložiti pa će drenaža i ishrana biljke biti loše.
Uobičajeni problemi pri uzgoju klematisa
Postoji nekoliko uobičajenih problema na koje možete da naiđete ako se opredijelite za uzgajanje klematisa. Prvi je sušenje klematisa usled čega biljka vene i ugine nakon što joj lišće i stabljike pocrne. Ako je cirkulacija vazduha loša biljku može da zahvati pepelnica. Takođe, vodite računa o biljnim vašima i paučinarima, kao i o puževima golaćima. Puževi napadaju mlade proljetne izdanke pa zato obavezno postavite barijere protiv puževa.
Orezivanje klematisa 1. grupe
Jedna od najvažnijih stvari za uzgoj klematisa je orezivanje. Različite vrste zahtjevaju različit pristup. Iz tog razloga su klematisi podeljeni na 3 grupe za orezivanje i kada utvrdite u koju grupu spada vaša biljka, tačno ćete znati šta bi trebalo da radite. U 1. grupu spadaju zimski i zimzeleni klematisi, odnosno one vrste koje rano cvetaju i imaju sitne cvjetove (montana, alpina i makropetala). Ove vrste formiraju cvjetove na izbojcima koji su nikli prethodnog ljeta. Ovoj grupi je potrebno veoma malo ili nimalo orezivanja. Ako je potrebno, možete ih malo orezati nakon cvjetanja i u kasno proljeće nakon što prođe opasnost od mrazeva. Orezuju se samo suve grane i one koje smetaju.
Orezivanje klematisa 2. grupe
Klematisi 2, grupe traže blago orezivanje. U ovu grupu spadaju klematisi krupnih cvjetova koji cvjetaju na mladim jednogodišnjim granama. Pod ovim se podrazumijeva orezivanje koje će stimulisati rast novih izbojaka na kojima će se formirati cvjetovi krajem ljeta. Najbolje je da ih orežete jednom krajem zime ili početkom proljeća i još jednom početkom ljeta kada prođe prvo cvjetanje. U oba slučaja izbjegavajte pretjerano orezivanje jer vam je cilj da pospiješite rast novih i zdravih izbojaka. Ove vrste se orezuju najviše na polovinu visine.
Orezivanje klematisa 3. grupe
Klematisi 3. grupe traže jako orezivanje. U ovu grupu spadaju klematisi krupnih cvjetova koji kasno cvjetaju. Ovakvo orezivanje je potrebno jer oni svake godine stvaraju nove izbojke iz osnove. Ova grupa se orezuje krajem zime ili početkom proljeća kada izbojci počnu da bubre. Trebalo bi da isiječete grane tik iznad para zdravih izbojaka, na visini od 15 – 30cm iznad tla. Ako ih ne orežete, klematisi ove grupe će formirati jalove donje grane pa će cvetovi biti na velikoj visini gdje nećete moći da ih vidite.Za uspiješan uzgoj potrebno je da znate kojoj grupi pripada vaše klematis cvijeće.
Izvor: prirodnoizdravo.com
PROČITAJTE:
DUNJARICA – Otporna zimska puzavica fantastičnog izgleda
Orlovi nokti: Mirisna neuništiva puzavica, otporna i na toplotu i na hladnoću!
Jasmin njega – Pažljivo zalivajte ovu mirisnu penjačicu