Krompirova zlatica je u stanju da desetkuje biljke krompira. Kada zavrลกi sa njim, prelazi na paradajz, papriku, patlidลพanโฆ Biljke okupira kao odrasla jedinka, svojim jajima i larvama u svim fazama. Ukoliko ลพelite da spasite svoje biljke morate sa njom da se izborite. Ovo je najefikasniji naฤin.
Krompirย je jedna od dvanaest biljaka koje sadrลพe najviลกe ostatakaย pesticida, prema izveลกtaju EWG-a. Zbog toga je jako bitno da se uzgaja bez upotrebe ลกtetnih hemikalija.
Najvaลพnije je pratiti stanje na biljkama krompira, kako bi se na vrijeme reagovalo. Od trenutka kada se pojavi nadzemna masa, odvojite nekoliko minuta da svaki drugi dan proลกetate i potraลพite odrasle jedinke krompirove zlatice. Pripazite na rupe na liลกฤu krompira. Beskrajno je lakลกe kontrolisati njihovu brojnost, ako ih primetite kada se tek pojave.
Krompir moลพete preventivno da poprskate supom od zove. Naime, miris zove je jaฤi od mirisa krompira, te sprjeฤava zlatice da ih nanjuลกe. Takoฤe, moลพete da ga malฤirate koprivom.
Nakon ลกto krompir procvjeta, krompirove zlatice viลกe ne mogu napraviti toliku ลกtetu na rodu krompira kao ลกto to rade prije cvetanja. Meฤutim, do cvjetanja je neophodno da se suzbije, inaฤe ฤe napraviti nepopravljivu ลกtetu.
Suzbijanje krompirove zlatice
Krompirovu zlaticu je moguฤe suzbiti primjenjivanjem tri glavna koraka:
- Fiziฤko uklanjanje odraslih jedinki,
- Uklanjanje liลกฤa sa jajaลกcima,
- Koriลกฤenje organskih sredstava za ubijanje odraslih jedinki i larvi.
Razumijevanje ponaลกanja krompirove zlatice
Samo malo biologije i razumijevanje ponaลกanja ove ลกtetoฤine moลพe da pomogne u prirodnoj i organskoj kontroli, bez upotrebe teลกkih pesticida.
Ako ste ugledali samo jednu krompirovu zlaticu, budite sigurni da ih ima viลกe i da su vjerovatno veฤ poloลพile jaja. Odrasle jedinke prezimljavaju u zemlji, a kada nastupi proljeฤe i zemlja se dovoljno ugreje, izlaze iz zemlje i pronalaze biljku domaฤina. Naลพalost, kada se krompirove zlatice aktiviraju, tada i krompir niฤe iz zemlje. Kasnije, mogu da napadnu paradajz, papriku i patlidลพan.
Kako ukloniti odrasle krompirove zlatice
Ponesite kantu napunjenu vodom i stavite rukavice na ruke. Stavite kantu ispod krompira i samo ga istresite. Zlatice ฤe popadati. Velike su i lako ih je uoฤiti za provjeru da li je neka ostala. Ovo bi trebalo raditi svaki dan u prvih nekoliko nedelja nakon ลกto su se pojavile. Sakupljanje se brzo izvodi i uลกtedeฤe vam puno vremena i truda kasnije, jer jedna krompirova zlatica tokom nekoliko nedelja moลพe da poloลพi 300-800 jaja.
Kako ukloniti jajaลกca
Nakon ลกto ste uklonili odrasle jedinke (ili istovremeno), drugi korak je uklanjanje jajaลกca krompirove zlatice. Ovo je posebno vaลพno na poฤetku, jer larvama je potrebno 4-5 dana da se izlegu.
Jajaลกca ฤete pronaฤi na drugoj strani (poleฤini) listova krompira. Jednostavno, rukom njeลพno okrenite list krompira u svakom smijeru da biste dobro osmotrili i zapazili jajลกca. Ona su jarko ลพite, te narandลพaste boje, zalijepljena u grupama, te ฤete ih lako vidjeti na zelenom liลกฤu. Obavezno provjerite svo liลกฤe, ฤak i ono malo, kao i liลกฤe koje je blizu zemlje.
Proฤitajte: Narodni naฤini za suzbijanje krompirove zlatice i biljnih vaลกi u vrtu
Kada pronaฤete list sa skupinom jaja, otkinite ga i ubacite u svoju kofu. ย Ako ostane na biljci, svaki takav list moลพe da vam nanese potencijalno veliku ลกtetu u zasadu. Sve dok pronalazite odrasle jedinke na krompiru, obavezno provjeravajte da li ima i jajaลกca na liลกฤu.
Kako ubiti larvu krompirove zlatice
Vrlo je verovatno da neฤete uloviti sva jaja i da ฤe neka larva da se izlegne i pretvori u malu maลกinu za mljevenje biljaka krompira. Larve su zapravo te koje uniลกtavaju biljke โ male su, ali vrlo proลพdrljive.
Nema potrebe da se paniฤi, ako se dogodi da larve krenu u ลกtetu, jer reลกenje postoji. Uglavnom, one svoju aktivnost poฤinju u srediลกnjem dijelu na listu na kojem su se izlegle. To je dobro za vas, jer su sve u jednom podruฤju. One svaki dan rastu i ลกire se dalje. Imaju ฤetiri faze razvoja. Ako ih ne ulovite i ako doฤu do poslednje faze razvoja, ลกto je otprilike za 2 do 3 nedelje, paลกฤe sa biljke i zakopati se u zemlju. Zatim ฤe odatle da izrone kao odrasle jedinke za 5 do 10 dana da bi ponovo zapoฤele ciklus i napunile biljke jajima.
Pojavu druge generacije ลพelimo da sprijeฤimo po svaku cijenu. Naime, druga generacija krompirove zlatice ima misiju da proลพdere apsolutno sve. Kada zavrลกi sa krompirom, prelazi na paradajz, papriku i patlidลพan. Nakon ลกto se najedu ukopavaju se u zemlju kako bi prezimile. Zbog toga je kombinacija tehnika: fiziฤko uklanjanje odraslih jedinki, uklanjanje jajลกca, te tretiranje larvni najefikasnije reลกenje.
ฤaj od granฤica tuje
Tuja je otrovna za krompirovu zlaticu. Nakon ลกto se biljke poprskaju ovim ฤajem, larve prestaju da jedu i umiru.
Dijatomejska zemlja
Moลพete koristiti i dijatomejsku zemlju. Ona djeluje jako dobro, posebno na manje larve i nevjerovatno je jednostavna za upotrebu โ ne mijeลกa se sa vodom, nisu potrebne prskalice, a moลพete da je koristite sigurno u bilo koje doba dana.
Dijatomejska zemlja su fosilni ostaci starih algi koje su se nalazile u moru. Ona prekida egzoskelet i uzrokuje dehidraciju i umiranje larvi krompirove zlatice.
U pitanju je fini prah koji se pospe direktno na larve na liลกฤu krompira. Djelotvorna je kada je suva, te ako mislite da je pospete rano ujutro, priฤekajte da se rosa osuลกi. Takoฤe, obratite paลพnju na vremensku prognozu, jer vam kiลกa nije potrebna.
Jako je vaลพno da se pospe po larvama, a ne po cijelom listu, jer gde je pospete na list, tu prekida fotosintezu. Ne koristite je preventivno ili na biljkama koje nisu zaraลพene. Bube ubija u roku od jednog dana. Dakle, pospete danas i krompirove zlatice nema veฤ sutra.
Vjetar, rosa i kiลกa ฤe da je speru nakon nekoliko dana, a za to vrijeme ลกtetoฤine ฤe biti mrtve. Prilikom rada sa dijatomejskom zemljom preporuฤuje se noลกeฤenje gumenih rukavica, zaลกtitnih naoฤara i maske za praลกinu. Oni spreฤavaju iritaciju koลพe, oฤiju, nosa i grla uzrokovanu organskom praลกinom.
Dodatno: Rastvor mlijeka i soda bikarbone
Mnogi baลกtovani tvrde da je rastvor mlijeka i soda bikarbone uspjeลกno otjerao krompirovu zlaticu iz njihovih baลกta. Mi ฤemo podijeliti kako su pravili rastvor, a vi nam javite rezultate. Rastvor se pravi tako ลกto se litar mlijeka sipa u 5 litara vode, pa se doda jedna kaลกika soda bikarbone.
Izvor: agrosaveti.rs