Obje vrste duda su kultivisane, s tim što se crni kultiviše mnogo rjedje od bijelog duda. Samoniklo rastu u šumama, po obodima šuma, medja i pored puteva. Kako da pripremite sok od duda pročitajte u nastavku teksta.
Ranije je bio veoma rasprostranjen dok se danas sve rjedje nalazi.
I crni i bijeli dud imaju ista ljekovita svojstva. U ljekovite svrhe se koristi plod, suvi i svježi list i kora od korijena duda.
Ljekovitost
Mladi, zdravi i potpuno razvijeni listovi beru se tokom ljeta i suše u tankom sloju u hladu. Od plodova se cijede sokovi i pripremaju džemovi i sirupi protiv upale grla i nosa, a svježi plodovi koriste se kod zatvora.
U plodu, osim šećera, ima voćnih kiselina, pektina, dosta vitamina i mineralnih soli te su s toga veoma korisna hrana.
Pročitajte: Liker od duda po domaćem receptu za najbolji ukus
List sadrži dosta vitamina C. Koristi se kao diuretik i protiv šećerne bolesti. Pozitivno dejstvo na smanjenje nivoa šećera u krvi, lista i kore od korijena duda, dokazala je i naučna studija pa se ova mješavina lista i kore od korijena duda koristi i u farmaceutskoj industriji.
Sok od ploda duda se upotrebljava za smanjenje visoke tjelesne temperature i neuredne stolice. Kora od duda se koristi za regulisanje probave, a dobro dejstvo ima i kod uklanjanja crijevnih parazita.
Sok od ploda duda se koristi za lakše iskašljavanje, znojenje i lakše izmokravanje. Sok djeluje i antiseptično, sa njim se ispiraju usta i grlo u slučaju blažih zapaljenja.
U kozmetičke svrhe čaj od lista duda se koristi za uklanjanje pjega sa lica.
Pročitajte: Šta sve možemo spremiti od duda?
Recept za sok od duda
U 3 kg dudinja (opranih pod mlazom vode kroz cjediljku) i 2 l vode dodajte 30 gr vinske kiseline pa ostavite 24 sata. Nakon 24 sata procijedite kroz gazu. Smjesu kuvajte sa šećerom (odnos soka i šećera 1:1) na laganoj vatri i skidajte pjenu. Sok kuvajte 15-20 minuta od momenta kada krene da ključa. Dobijeni sok nalijevati vruć u pripremljene flaše. Ovdje je riječ o sirupu, pa ga pijte razblaženog sa vodom.