Nakon ljetnjeg perioda proizvodnje potrebno je oฤistiti plastenike i pripremiti ih za naredni proizvodni ciklus.
Nakon dvije kulture koje se gaje u toku jedne proizvodne godine, umjesto treฤe kulture bi trebalo odmoriti zemljiลกte, odnosno izvrลกiti kompletnu pripremu za naredni proizvodni ciklus.
Po pravilu u toku jedne proizvodne godine idu dvije do tri gajene kulture, a u zavisnosti od toga da li se radi o paradajzu, salati, paprici, krastavcu, opet sve zavisi i naฤin pripreme ali i vrijeme kada se plastenik priprema za proizvodnju. Svakako da od cijene i zahtjeva trลพiลกta najviลกe zavisi za koji vid proizvodnje ฤe se proizvoฤaฤ odluฤiti.
Nakon ฤiลกฤenja i izbacivanja starih i sasuลกenih biljnih ostataka, treba pravilno obraditi i pripremiti zemljiลกte za narednu kulturu.
U uslovima intenzivne proizvodnje, ฤesto u sluฤaju monokulture ili pogreลกnog izbora plodoreda, povrtari se susreฤu sa brojnim problemima koji se direktno tiฤu zemljiลกta, pa je uglavnom na kraju sezone, nakon iznoลกenja biljnih ostataka, potrebno izvrลกiti dezinfekciju zemljiลกta.
Primjena preparata
Postoji viลกe preparata koji se mogu koristiti u tu svrhu, a ujedno daju odliฤne rezultate u procesu dezinfekcije. Jedan od takvih preparata je na bazi Dazometa-fumigant, koji se moลพe primjeniti, kako na otvorenom polju, tako i u plastenicima i staklenicima.
Pri primjeni ovog preparata, koji se primjenjuju u mikrogranulama, neophodno je pripremiti zemljiลกte isto kao za sjetvu. Ako se desi da imamo situaciju kao ลกto je ove sezone gde su se visoke jesenje temperature bez padavina gotovo pa ustalile, zemljiลกte je samo po sebi suvo.
Nephodno je navlaลพiti zemljiลกte od 60 do 70 % vlage, a zatim rasturiti granule preparata ravnomjerno na cijeloj povrลกini. U procesu dezinfekcije je neophodno zemljiลกte pokriti folijom i drลพati od 7 do 35 dana u zavinosti od temperature. Vrlo je bitno napomenuti da neadekvatna koliฤina vode moลพe dovesti do slabe aktivacije preparata.
Pored toga, postoje i preparati ฤije dejstvo znaฤajno utiฤe na nematode, mnoge zemljiลกne patogene. Jedan od takvih preparata je na bazi Metam-sodiuma. Potencijalni problemi koji se javljaju pri dezinfekciji zemljiลกta mogu biti u vidu postojanja patogena koji su otporni pa preลพive tretman preparatom, tako da je takoฤe veoma bitno stvoriti uslove koji ฤe biti nepovoljni brzoj rekonolizaciji i ponovnom razmnoลพavanju patogena.
Primjena ฤubriva
U povrtarskoj proizvodnji oduvjek su se dosta koristila organska ฤubriva โ stajnjak, treset i kompost, a u novije vreme se dosta koriste i veลกtaฤka ฤubriva sa kojima se moลพe taฤno nadoknaditi deficit odreฤenih elemenata u zemljiลกtu. Za ove namjene bilo bi poลพeljno uraditi preciznu analizu zemljiลกta i na osnovu nje izvrลกiti ฤubrenje.
Stajnjak sam po sebi obiluje makro i mikroelementima a u isto vreme obezbjeฤuje zemljiลกte organskom materijom. Pravilno provjetravanje, optimalan broj biljaka po jedinici povrลกine, odvodnjavanje zemljiลกta i pravilan izbor plodoreda, regulacija pH vrednosti, su neke od mera koje smanjuju broj i aktivnost patogena.
Ako se isti problemi javljaju nekoliko proizvodnih sezona za redom, mnogi proizvoฤaฤi su se odluฤili da promjene naฤin gajenja. Oni su sa zemljiลกnog preลกli na bezzemljiลกni-hidroponika te su na taj naฤin prevaziลกli prisustvo bolesti i ลกtetoฤina.
Izbor materijala za plastenik
Prilikom izbora plastenika poลพeljno je voditi raฤuna o materijalima od kojih je na primjer folija i svojstvu koje pokazuje prilikom proizvodnje. Najbolje bi bilo koristiti plastenike koje imaju takve folije sa kojih ne kaplju kapi kondenzovane vode. Na ovaj naฤin se znaฤajno utiฤe na rasprostranjenost ลกtetnih mikroorganizama u plastenicima.
Izvor: Agrobiznis magazin
PROฤITAJTE:
Kako saฤuvati plastenike od snijega
Novembar je vrijeme za povrtare: Ovo su radovi u plasteniku i baลกti
ล ta i kako uzgajati u plasteniku tokom zime?