Kupus je biljka iz porodice kupusnjaฤa koja se kod nas ฤesto uzgaja. U kontinentalnom dijelu za jesenju berbu i preradu, a u primorskom u proljeฤe. Dobro uspijeva u prohladnim i vlaลพnim podnebljima, a optimalne temperature za rast su oko 17ยฐC.
Visoke temperature nepovoljno djeluju na rast i razvoj glavice, pogotovo ako su praฤene suลกom.ย Prema svjetlosti ima umjerene zahtjeve, ali ne podnosi jaฤe zasjenjivanje, naroฤito u fazi presaฤivanja, savijanja listova i rasta glavica. Treba naglasiti da imaย visoke potrebe za vodom, pogotovo u vrijeme formiranja glavica.
Za ranu proizvodnju pogoduju pjeskovita, a kasniju teลพa i plodnija tla
Najbolje uspijeva na dubokim, plodnim tlima slabo kisele do neutralne reakcije. Zaย ranu proizvodnjuย pogoduju mu lakลกa, topla i pjeskovita tla, a za kasnu teลพa i plodnija koja bolje zadrลพavaju vlagu.
Na istu povrลกinu trebao bi doฤi tek nakon tri godine, aย dobri predusjeviย su mu lucerka, paradajz, krompir, graลกak, jeฤam i pลกenica. On je odliฤan predusjev za veฤinu povrtarskih vrsta jer ostavlja tlo nezakorovljeno i rahlo. Prethodni usjev nikako ne bi trebale biti ลกeฤerna repa, cikla, ลกpinat ili iz porodice kupusnjaฤa.
Uzgaja se izย presadnicaย iliย direktnom sjetvomย koja mora biti paลพljivo obavljena. Tradicionalno je najvaลพnijeย jesenje povrฤeย za kiseljenjeย i za tu se svrhuย sije na otvorenom u aprilu, a presaฤuje u junu. U vrtovima se mogu kombinovati i rane, kasneย te zimske sorte iako se ljetni i jesenji kupus mogu sijati jedan za dugim koristeฤi rane i kasne sorte.
Berite kupus cijele godine
U primorju se ovo povrฤe sije ljeti, presaฤuje u jesen i bere veฤ od februara. U hladnijim podruฤjima rane sorte se siju uย grijane prostoreย u februaru, a presaฤujuย na otvoreno nakon 30-ak dana,ย kada se razvijeย prvih tri do pet listova. Glavice se beru u maju i junu. Rane sorte se mogu ponovno sijati i u junu te presaditi u julu za berbu u avgustu i septembru.
Za kiseljenjeย su najbolje kasne sorte i one se siju na otvorenoj gredici u aprilu, presaฤuju u junu i beru u septembru i oktobru. Za jesenju i zimsku berbu se sije u maju i junu, presaฤujeย u julu ili avgustu u plastenik ili na otvorenu gredicu gdje ih u oktobru treba zaลกtiti agrotekstilom.
Za porodiฤni povrtnjak dobar je iย uzgoj bez presaฤivanja. Na gredice u aprilu posijte sjeme pa kad biljฤice dosegnu tri do pet listova poฤnite ih brati kao proljetno zeleno povrฤe koje moลพete dodavati ฤorbama, varivima i sl. Do vremena kada se poฤnu formirati glavice, stabljike na gredici trebaju biti prorijeฤene.
Razmak sjetve zavisi od sorte, plodnosti i vlaลพnosti tla
Gustina presaฤivanja zavisi od sorte, plodnoste i vlaลพnosti tla. Kod gredica, radi ruฤnog okopavanje preporuฤuje se razmak za rane sorte 40 cm, za srednje 50 cm i za kasne 80 cm. Razmak u redu moลพe biti od 30 do 80 cm, zavisno od krupnoฤe biljke.
Presadnice se sade do prvog razvijenog lista i domah se moraju zaliti. Odย njege presaฤenog kupusaย obavezna su dva do tri okopavanja jer se pri tome biljke malo nagrnu zemljom, ลกto dovodi do boljeg stvaranja adventivnih ลพila. Poลพeljno je i prihranjivanje nekoliko puta tokom vegetacije.
Berbaย se vrลกi odsijecanjem glaviceย iznad prve etaลพe donjeg liลกฤa. Rani kupus se bere dva do tri puta, a kasni se obavezno treba brati prije jakih mrazeva i temperature od -5ยฐC.ย Ako za vrijeme berbe nastanu niske temperature, tada treba priฤekati povoljnije vrijeme.
Izvor: agroklub.ba
PROฤITAJTE:
Zaลกtitite kupusnjaฤe od kupusne muve
Kako gajiti rani kupus na otvorenom polju
Sok od ljubiฤastog kupusa: Reguliลกe nadimanje, ลกtiti od raka i pomaลพe mrลกavljenju /RECEPT/