NaslovnicaPoljoprivredne graneVoฤ‡arstvoKada se sadi ribizla, kako pripremiti sadnice i odrediti rastojanje?

Kada se sadi ribizla, kako pripremiti sadnice i odrediti rastojanje?

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Poslije izbora parcele, kao prva mjera dolazi priprema zemljiลกta. Mada ribizla ima plitak korijenov sistem, ลกto se stalno istiฤe, kao osnovna mjera pripreme dolazi duboko oranje na dubini od oko 40-50 cm. Oranje treba izvesti znatno ranije prije saฤ‘enja. Ranijom obradom, zemljiลกte se bolje pripremi, dobija bolju strukturu pod dejstvom sunca, vjetra, kiลกe.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Prije oranja, preporuฤuje se rasturanje stajnjaka po cijeloj povrลกini. Ukoliko nema dovoljno stajnjaka, bolje je ekonomisati i dubriti stajnjakom u jamiฤ‡e. Dubokim oranjem se postiลพe dublje oลพiljavanje posaฤ‘enih sadnica. Unoลกenje stajnjaka pomaลพe intenzivniji porast mladih sadnica u prvim godinama gajenja. Ukoliko smo stajnjak rasturili po cijeloj povrลกini, dobiฤ‡emo bolje uslove za gajenje uzrodica u meฤ‘uredu, kao na primjer krompira.

Ukoliko se na odabranoj parceli nalazi dosta kamena, njega bi trebalo iznijeti na krajeve ili mede parcele, mada vaลพi pravilo: izbjegavati parcele sa dosta kamena.

Proฤitajte: Razmnoลพavanje crne ribizle nagrtanjem

Kada se sadi ribizla

Sve sorte ribizla mogu se saditi kako u jesen tako i u proljeฤ‡e.

Jesenja sadnja se preporuฤuje iz viลกe razloga:

  • zemljiลกte se bolje slijeลพe oko korijenovog sistema, a same sadnice poฤinju ranije svoj aktivan ลพivot, ลกto se vidi po zarastanju rana i obrazovanju mladih ลพilica;
  • biljke posaฤ‘ene u jesen pokazuju bujnije razviฤ‡e u prvoj godini gajenja
    nego one posaฤ‘ene u proljeฤ‡e.

Za ranije stupanje na rod je od posebne vaลพnosti bujnije razviฤ‡e biljki, naroฤito prve godine. Proljetnju sadnju izvodimo samo u sluฤajevima kada nije moguฤ‡e izvesti jesenju. U ovakvim situacijama treba nastojati da se saฤ‘enje obavi ลกto ranije, upravo ฤim vremenske prilike to dozvole. Ribizla se sadi po po hladnom vremenu, kada je napolju temperatura ispod nule, jer je korenov sistem osjetljiv na niske temperature.

Kakav sadni materijal treba kupovati i saditi

Kao i kod ostalih voฤ‡nih vrsta, za podizanje zasada ribizli treba kupovati kvalitetne i zdrave sadnice. Od kvaliteta sadnica zavisi i uspeh saฤ‘enja, prinosi i vek zasada. Iz ovih razloga veฤ‡ u rasadniku treba pristupiti gajenju i izboru sadnica.

Za saฤ‘enje mogu se koristiti dobro razvijene jednogodiลกnje i dvogodiลกnje sadnice. Zbogย  veฤ‡e potraลพnje sadnog materijala, u naลกoj zemlji koriste se viลกe jednogodiลกnje sadnice. Praktiฤno, naลกi proizvoฤ‘aฤi ne dolaze u situaciju da im sadnice u rasadniku provedu dvije godine.

Dobra sadnica treba da ima dobro razvijen korijenov sistem, sa najmanje tri dobro razvijene ลพile duลพine oko 20 cm. Nadzemni dio sadnice treba da ima bar jednu, a poลพeljno je dvije ili tri razvijene grane duลพine oko 40 cm, pa i viลกe.

Zdrave sadnice bez insekata i bolesti su garantija uspjeha gajenja.

Priprema sadnica za saฤ‘enje

Priprema sadnica za saฤ‘enje poฤinje od momenta prispeฤ‡a iz rasadnika. U transportu sadnica treba korenov sistem potpuno zaลกtititi od isuลกivanja, od vjetra, sunca i mraza.
Ukoliko nismo u stanju da prispele sadnice odmah zasadimo, obavezno ih treba utrapiti.

Ukoliko saฤ‘enje moลพemo narednog dana izvesti, sadnice se mogu skloniti u zaklon od mraza i vjetra i pokriti vlaลพnom slamom, ili nekim drugim pokrovnim materijalom. Ukoliko je saฤ‘enje iz nekog razloga odloลพeno za duลพe vrijeme, obavezno treba utrapiti sadnice.

Za trapljenje se kopa ลกanac dubine oko 35-40 cm, u koji se sadnice vertikalno reฤ‘aju. Ukoliko su sadnice dopremljene u snopovima, snopove treba razvezati jer ฤ‡emo tako bolje rasporediti sadnice, a i zemlja se bolje slaลพe oko sadnica. Pokrivanje korijena se izvodi sitnom zemljom. Zemlja se malo nagazi. Sadnice se pokriju preko osnove grana.

Ukoliko bi oko ลพila ostalo ลกupljina, moglo bi doฤ‡i do suลกenja ลพila. Pokrivanjem korijenovog vrata i ลพila sadnice ลกtitimo od mraza i suลกenja. Sadnice pred sadenje treba posebno pripremiti. Ovo je vrlo vaลพna i obavezna operacija, a ne traลพi posebnu struฤnost.

Prije svega, treba pregledati korijenov sistem i udaljiti sve polomljene ลพile kao i suve. Ostale ลพile treba skratiti za 1/4-1/3, ovo je samo osvjeลพavanje presjeka radi aktiviranja korijenovog sistema.

Nadzemni dio treba takoฤ‘e skratiti na dva okca. Ako sadnica ima dvije-tri grane, onda se obiฤno grane orezuju na po 2 vidljiva okca. Ovakvom rezidbom se uspostavlja ravnoteลพa izmeฤ‘u skraฤ‡enog korijenovog sistema i nadzemnog dijela. Oลกtrom rezidbom podstiฤe se bujnije razviฤ‡e ljetorasta koji ฤ‡e predstavljati prve skeletne grane.

Neposredno pred sadฤ‘nje, sadnice treba potapati u smjeลกu balege i zemlje. Vlaลพan sloj ove kaลกe nalepljen na ลพile ลกtiti ลพile od isuลกivanja i odrลพava vlagu do pojave mladih ลพilica.

Proฤitajte: Ljuske od krompira za bogat rod ribizle

Razmak

Prije odluke o rastojanju valja voditi raฤuna o nekim momentima od kojih ono zavisi. Bujnost je vaลพan faktor. Bujnije sorte treba saditi na veฤ‡em rastojanju, a manje bujne na manjem. Meฤ‘uredno rastojanje treba da je toliko da omoguฤ‡ava meฤ‘urednu mehanizovanu obradu. Nagib i poloลพaj odabrane parcele takoฤ‘e utiฤu na odreฤ‘ivanje rastojanja. No, pored svega treba voditi raฤuna da meฤ‘uredno rastojanje ne bude malo. Pri povoljnom rastojanju
ลพbunovi se bolje razvijaju. Posljednjih godina, u zemljama gdje je rjeลกeno pitanje mehanizovane berbe, rastojanje u redu je relativno malo i iznosi oko 80-100 cm, tako se dobija kontinuiran rodni zid.

Po hektaru se poveฤ‡ava broj biljaka ลกto prohod maลกine za berbu ฤini ekonomiฤnijom. U principu ne preporuฤuje se manje meฤ‘uredno rastojanje od 2 m, a ni veฤ‡e od 3 m. Na malim parcelama okuฤ‡nica rastojanje moลพe biti i manje. Kao najpovoljnije rastojanje preporuฤuje se razmak 3 x 1,5 m. Ovo znaฤi 3 m izmeฤ‘u redova, a u redu 1,5 m izmeฤ‘u biljaka.

Ukoliko se ribizla uzgaja na veฤ‡im povrลกinama, preporuฤuje se da svaki ฤetvrti meฤ‘ured treba proลกiriti za 1 m. Ovako proลกirenim razmakom poboljลกali bi se uslovi za prohod traktora sa prikljuฤcima za mehanizovanu obradu, zaลกtitu i berbu. I dubrivo, upravo stajnjak, bi se lakลกe raznosio. Pored razmaka 3×1,5, ribizle se ฤesto sade i na razmacima 2,5×1,5 ili 2×1,5 m.

Ukoliko se radi o zasadu za proizvodnju reznica, preporuฤuje se manji razmak.

Razmjeravanje

Prije saฤ‘enja, ili joลก bolje prije nego ลกto pripremimo sadnice, neophodno je izvrลกiti razmjeravanje parcele na odreฤ‘eno rastojanje. Pri razmjeravanju svako mjesto se obiljeลพi koฤiฤ‡ima ili debljim prutiฤ‡ima.

Broj ลพbunova po hektaru u zavisnosti od rastojanja:

2,4 x 1ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  4166 ลพbunova
2,4 x 1,2ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย 3472 ลพbunova
2,8 x 1ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  3571 ลพbunova
2,8 x 1,2ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย 2976 ลพbunova
3,0 x 1,2ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย 2777 ลพbunova
3,0 x 1,5ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย  ย 2222 ลพbunova

Ribizla – saฤ‘enje

Pripremljene, orezane i, u smjeลกu balege i zemlje, potopljene sadnice stavljamo u iskopane jamiฤ‡e. Jamiฤ‡e kopamo motikom ukoliko je zemljiลกte dobro pripremljeno i troลกno, ili aลกovom – ako je neลกto teลพe za rad.

Dubina iskopanih jamiฤ‡a treba da je tolika da stanu sadnice na onu dubinu na kojoj su gajene u rasadniku i joลก neลกto viลกe kako bi izazvali naknadno formiranje ลพila iz korijenovog vrata. Iz zagrnute osnove grana izbijaju nove ลพile, a izdanci koji se naknadno obrazuju biฤ‡e sasvim pri zemlji.

Samo saฤ‘enje je najbolje izvoditi sa dva radnika, gdje ฤ‡e jedan drลพati sadnicu i blago nagaziti zemlju oko nje. Pri postavljanju sadnice treba voditi raฤuna da je korijenov sistem pravilno rasporeฤ‘en. Ukoliko imamo dobrog zgorelog stajnjaka, ili kvalitetnog komposta, preporuฤuje se da ga izmijeลกamo sa zemljom te da na taj naฤin korijenovom sistemu pribliลพimo ฤ‘ubrivo. Efekat ovakvog ฤ‘ubrenja ฤ‡e se brzo primjetiti. Nove grane ฤ‡e biti bujnije i prije ฤ‡e biljke stupiti na rod.

Poslije saฤ‘enja preporuฤuje se prihranjivanje mineralnim dubrivima u koliฤini od 100-200 kg i to ne cijelom povrลกinom veฤ‡ samo oko biljaka.

Koji sistem treba izabrati

Saฤ‘enje se najฤeลกฤ‡e izvodi po sistemu pravougaonika. Ovo uslovljava i napred pomenuto rastojanje. Pri pravougaonom sistemu gajenja stvara se guลกฤ‡i red biljaka. U ovom sistemu nije moguฤ‡a obrada biljaka u redu, ali je zato meฤ‘uredni prostor obiฤno dobro obraden. Dobrom obradom moลพe se direktno uticati na produลพenje vijeka zasada.

Ima praktiฤara koji daju prednost kvadratnom sistemu gajenja. Po ovom sistemu isti je razmak izmeฤ‘u biljki u redu i u meฤ‘uredu. Po ovom sistemu moguฤ‡a je obrada biljki sa svih strana. Inaฤe, po kvadratnom sistemu biljke su obiฤno rede i manji je sklop, a samim tim i ukupni prinosi po hektaru. Pri nabavci sadnog materijala uvijek treba kupiti neลกto viลกe sadnica da bi imali za popunjavanje ili rezervu u sluฤaju da nam neka sadnica nastrada u
transportu ili pri manipulisanju.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI