NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeKada je pravo vrijeme za sadnju gladiole

Kada je pravo vrijeme za sadnju gladiole

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Gladiole u proljeฤ‡e โ€“ Kada se cvjeฤ‡e proizvodi za proizvodnju rezanog cvijeta, najvaลพnije je da se cvjetovi beru u ลกto duลพem vremenskom periodu, po moguฤ‡stvu cijele godine. Razliฤite vrste zahtevaju razliฤite uslovi, nekim vrstama podeลกava se temperatura, nekim svjetlost, a kod gladiole je bitno vrijeme sadnje. Ako hoฤ‡emo da proizvodimo gladiolu preko cijele godine, onda se kombinuje plasteniฤka proizvodnja sa proizvodnjom na otvoreno.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Plasteniฤka proizvodnja kreฤ‡e polovinom februara mjeseca, sade se lukovice gladiola koje su mjesec dana bile tretirane na odredjenoj temperaturi i vlazi. To su takozvane suvo preparirane lukovice. Cvjetanje zavisi od termina uzgajanja kao i od sorte pa tako cvjetanje kreฤ‡e za 75 do 110 dana od sadnje.

Proizvodnja gladiola na ovaj naฤin, mora se voditi raฤuna o temperaturi u fazi formiranja generativnih organa i kasnije cvjetnih drลกki. Temperatura treba da bude oko 16 stepeni. Na viลกoj temperaturi, u prvoj fazi, rasli bi samo vegetativni organi, odnosno listovi i izostalo bi cvjetanje. U drugoj fazi u takvim uslovima, dobili bi meku i krtu cvjetnu drลกku. ล to znaฤi da gladiola koja razvija dugaฤku cvjetnu drลกku sa teลกkim cvjetovima na vrhu, ne bi bilo dobro za tu proizvodnju. Gladiola se proizvodi u plasteniku i za kasnu proizvodnju cvjeta. U ovom sluฤaju lukovice se sade od polovine jula do polovine avgusta,a cvjetovi se beru od polovine septembra pa sve do poฤetka decembra. Sade se tzv, hladjene lukovice, odnosno one koje su izvesno vrijeme bile izloลพene odgovarajuฤ‡im temperaturama.

Gladiole u proljeฤ‡e sadnja do polovine maja

Proizvodnja gladiola na otvorenom polju, gdje se sadnja lukovica vrลกi sukcesivno kako bi i cvjetanje bilo u razliฤitim terminima. Sadnja moลพe poฤeti od 15. marta pa sve do 15. maja. Priprema zemljiลกta treba da bute takva da se prije sadnje prvo dezinfikuje (galationom) ili nekim sliฤnim preparatom, a lukovice se potapaju u rastvor nekog insekticida. Sve su ovo preventivne mjere koje su kod proizvodnje gladiola veoma bitne jer su lukovice gladiole osjetljive, kako na gljivice botritisa, fuzarijuma i sivu truleลพ, a napada ih insekti poput tripsa i ลพiฤara. Iz tog razloga moramo voditi raฤuna prilikom proizvodnje gladiola da redovno tretiramo odgovarajuฤ‡im preparatima u odredjenim intervalima.

Prilikom proizvodnje gladiola pored zaลกtite treba se voditi raฤuna i o plodoredu, tako treba izbjegavati predusjev ลพitarice, posebno kada se proizvode dvije i viลกe godina na istoj parceli i luceriลกta i livade.

Kao predusjev najbolje su povrtarske odnosno baลกtenske biljke koje se okopavaju. Na kvadratni metar sadi se od 80 -120 lukovica. U zavisnosti od kvaliteta lukovice zavisi i dubina sadnje tih lukovica, tako napr. lukovice prve klase se sade na dubini od 15 cm, a sitnije lukovice tzv. piliฤ‡e sadimo na veฤ‡oj dubini kako bi se postigla veฤ‡a stabilnost biljke. Lukovice gladiole se sade u redovima, a ลกirina u redu zavisi ฤ‡e od naฤina obrade u samom radi.

Izvor: PSSS 

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI