Za ljekovitost trešnje znali su stari Rimljani. Galenus je preporučivao slatke trešnje protiv zatvora.
Danas se zna da je trešnja višestruko ljekovita. Tako se koristi njen plod, peteljke, sjemenke iz košpica i smola koja curi iz kore.
Niskokalorično voće
Trešnja cvate u aprilu i maju, a plod dozrijeva u maju i junu. Ima više vrsta trešanja, od sitnijih do velikih. Budući da su niskokalorično voće, trešnje se koriste u mnogim dijetama, naročito kod debljine, srčanih bolesti, oboljenja bubrega, gihta i reumatizma.
Trešnje mogu jesti (u umjerenoj količini) i šećerni bolesnici jer im trešnjina vrsta šećera (levuloza) ne škodi. Kisele trešnje trebaju jesti melankoličari jer ih one aktiviraju i potiču organe na življu funkciju. Kompot od trešanja snižava temperaturu. Svježe trešnje preporučuju se tjelesno slabijim i iscrpljenim osobama, a kuhane djeci, starijim osobama i onima s osjetljivim želucem.
Sok od trešanja jača srce
Sok od trešanja jača srce i oboljele krvne žile. Sok se pravi od zgnječenih trešanja koje se ostave da odstoje preko noći, a ujutro se protisnu kroz lanenu krpu. Na čašu soka doda se pola čaše šećera u prahu, kore od cimeta i nekoliko klinčića. Sve se dobro izmiješa i ostavi 4 dana na suncu (ili toplom mjestu). Zatim se ulije u staklene boce koje se dobro začepe i (okrenute naglavce) spreme u pijesak u podrumskim prostorijama, gdje se sok može očuvati godinama. Pije se tri puta dnevno po čašicu (od 0,5 dcl) – nakon jela – za jačanje srca.
Bubrežni kamenci
Dobro oprane, osušene i sitno izrezane peteljke plodova trešnje, kuhane u vodi dvije minute, procijede se i piju kao čaj protiv upale bubrega, za otapanje bubrežnih kamenaca i čišćenje mokraćnih puteva te za pospješenje obilnijeg mokrenja.
Peteljke plodova trešnje pomažu u navedenom slučaju – kad zataje sva druga sredstva.
Perut
Smola koja teče iz ozlijeđene (zarezane) kore trešnje rastopi se u kvalitetnom (nerazrijeđenom) octu i njom se masira vlasište i tako odstranjuje postojeća perut.
Istim octom, s trešnjinom smolom, odstranjuje se šuga s kože.
Čišćenje organizma
Jedan do dva dana valja jesti samo trešnje ili piti iz njih svježe iscijeđen sok. Navedeno je izvrsna i djelotvorna terapija za čišćenje organizma od svih štetnih tvari, naročito toksina. Takvu terapiju dobro je primijeniti baš pred kraj proljeća, na prijelazu u ljeto, bez obzira na to kako se osjećali.
Protiv gihta
Jedite tri puta dnevno, poslije jela, po 40 dekagrama trešanja.
Za bolji rad jetre i organa za probavu
Peteljke trešnje (30 do 50 grama) prelijte litrom hladne vode i ostavite da odstoji 12 sati. Zatim kuhajte nekoliko minuta pa prelijte preko cijelih plodova trešnje ili jabuke. Ostavite da odstoji 20 minuta i procijedite kroz gazu.
Odvar valja piti 4 do 5 šoljica dnevno.
Taj napitak preporučuje se bolesnim, ali i zdravim ljudima, za poboljšanje mokrenja, šta rezultira boljim radom jetre, želuca i bubrega.
Trešnja u kozmetici
Ljekovito djelovanje peteljki i ploda trešnje koristi se i za pripremu maski za otklanjanje podočnjaka te njegu i oživljavanje suhe kože.
Protiv podočnjaka – 30 do 50 g14rama peteljaka trešnje prelijte litrom hladne vode i ostavite da odstoji 12 sati. Nakon toga sve kuhajte nekoliko minuta. Procijedite i mlako koristite za obloge.
Kod suhe kože dobro pomaže iscijeđeni sok trešanja ili samo zgnječene trešnje. Zgnječene trešnje izravno se nanose na lice, a sokom se dobro namoči lanena krpa. Nakon 20 minuta spomenute maske, lice se ispere blagim (mlakim) čajem kamilice ili mlakom vodom.
Izvor: AKOS
PROČITAJTE:
Kako se voće razmnožava reznicama