Ako smo ovcama obezbijedili optimalne uslove držanja, ishrane i zdravstvene njege, one mogu nesmetano da se jagnje tokom čitave godine. Ipak je proljeće, a naročito mjesec mart, period kada se ovce najčešće jagnje. To su domaće životinje koje relativno lako donose na svijet svoje mlade, iako to nerijetko može biti problem, naročito ako su u pitanju dvizice koje nose blizance.
Ipak, najveći problem u smislu gubitka mladunčadi dešava se kada se ovce jagnje noću tj. kada ovčari nisu u prilici da na najbolji način isprate tok porođaja. Iako ovčar ne može da odredi vrijeme jagnjenja, a ne može ni dežurati cijelu noć kod stada, ipak je potrebno da na vrijeme obezbijedi potrebne uslove prilikom jagnjenja i koliko god je to moguće organizuje obilaženje stada noću, kako bi se moglo priteći u pomoć ako je to potrebno. Kada su u pitanju uslovi smještaja ovaca koje trebaju da se jagnje, preporuka je da porodilište treba da bude odvojeni dio u ovčarniku ili zaseban prostor, ako se radi o ozbiljnim farmama.
Pročitajte: Kako treba da izgleda objekat za ovce?
Podrazumjeva se da ta prostorija mora da bude prozračna i sa dovoljno svjetlosti. Prostirka treba da bude čista i suva, a poželjno je da temperatura u porodilištu bude od 10-150S. Idealno bi bilo da se porodilište podijeli na boksove sa po dvije do tri ovce, s tim da podna površina boksa iznosi oko 2 m2 , a prozor da bude najmanje 10% površine poda. Prostorija za jagnjenje ovaca treba da je na vrijeme očišćena i dezinfikovana, a zidovi i plafon na prostoriji okrečeni.
Što je bliži period jagnjenja, životinja postaje nemirnija, pravi glasno blejanje i počinje da traži mjesto za samoću. Prvi znaci skorog jagnjenja vidljivi su na oko 5 dana prije jagnjenja. To se posebno primjeti kada se ovca otežano kreće, a naročito u slučaju kad nosi blizance. Tada rodnica počinje da otiče, vime naglo raste, a trbuh se lagano spušta. Dva do tri dana pred jagnjenje uočavaju se „gladne jame“, pa je ovcu potrebno pripremiti za jagnjenje.
Vunu na repu i oko rodnice je potrebno ošišati, kao i na prednjem dijelu zadnjih nogu, te ispod trbuha i oko vimena, da bi jagnje lakše našlo sisu i da bi moglo nesmetano da sisa. Takođe, pred jagnjenje ovca češće liježe, a ako je na ispaši, primjećuje se da sve manje pase. Tada je potrebno ovcu odvojiti u boks za jagnjenje, koji je takođe prethodno pripremljen.
Sam proces jagnjenja počinje kontrakcijom pri čemu iz rodnice mora izaći vodenjak, koji će puknuti sam od sebe – to je plodna voda. Ako je sve u redu, onda se vodenjak brzo rasprši a ovca može da liže tečnost koja je isušena.
Pročitajte: Kada je vrijeme za šišanje ovaca?
Međutim, ako se ne pojavi prasak, onda se mora intervenisati jer u tom slučaju postoji opasnost da plod ugine. Ako porođaj normalno teče, najprije će se vidjeti prednje noge i glava jagnjeta, što znači da se jagnje nalazi u prirodnom položaju i u tom slučaju pomoć obično nije potrebna. Nakon nekog vremena (15-40 minuta), mladunče će izaći iz materice, a pupčana vrpca će se sama rasprsnuti. Ovdje je potrebno pomoći jer će usta i nos jagnjeta biti u sluzi koju treba ukloniti.
Zatim, majka mora lizati mladunče da bi zapamtila njegov miris. Ako se potomstvo sastoji više od jednog jagnjeta, onda će se roditi jedno po jedno, jer više neće biti prepreka u vidu sužene materice. Tada je proces jagnjenja je završen.