Ako smo ovcama obezbijedili optimalne uslove drลพanja, ishrane i zdravstvene njege, one mogu nesmetano da se jagnje tokom ฤitave godine. Ipak je proljeฤe, a naroฤito mjesec mart, period kada se ovce najฤeลกฤe jagnje. To su domaฤe ลพivotinje koje relativno lako donose na svijet svoje mlade, iako to nerijetko moลพe biti problem, naroฤito ako su u pitanju dvizice koje nose blizance.
Ipak, najveฤi problem u smislu gubitka mladunฤadi deลกava se kada se ovce jagnje noฤu tj. kada ovฤari nisu u prilici da na najbolji naฤin isprate tok poroฤaja. Iako ovฤar ne moลพe da odredi vrijeme jagnjenja, a ne moลพe ni deลพurati cijelu noฤ kod stada, ipak je potrebno da na vrijeme obezbijedi potrebne uslove prilikom jagnjenja i koliko god je to moguฤe organizuje obilaลพenje stada noฤu, kako bi se moglo priteฤi u pomoฤ ako je to potrebno. Kada su u pitanju uslovi smjeลกtaja ovaca koje trebaju da se jagnje, preporuka je da porodiliลกte treba da bude odvojeni dio u ovฤarniku ili zaseban prostor, ako se radi o ozbiljnim farmama.
Proฤitajte: Kako treba da izgleda objekat za ovce?
Podrazumjeva se da ta prostorija mora da bude prozraฤna i sa dovoljno svjetlosti. Prostirka treba da bude ฤista i suva, a poลพeljno je da temperatura u porodiliลกtu bude od 10-150S. Idealnoย bi bilo da se porodiliลกte podijeli na boksove sa po dvije do tri ovce, s tim da podna povrลกina boksa iznosi oko 2 m2ย , a prozor da bude najmanje 10% povrลกine poda. Prostorijaย za jagnjenje ovacaย treba da je na vrijeme oฤiลกฤena i dezinfikovana, a zidovi i plafon na prostoriji okreฤeni.
ล to je bliลพi period jagnjenja, ลพivotinja postaje nemirnija, pravi glasno blejanje i poฤinje da traลพi mjesto za samoฤu. Prvi znaci skorog jagnjenja vidljivi su na oko 5 dana prije jagnjenja. To se posebno primjeti kada se ovca oteลพano kreฤe, a naroฤito u sluฤaju kad nosi blizance. Tada rodnica poฤinje da otiฤe, vime naglo raste, a trbuh se lagano spuลกta. Dva do tri dana pred jagnjenje uoฤavaju se โgladne jameโ, pa je ovcu potrebno pripremiti za jagnjenje.
Vunu na repu i oko rodnice je potrebno oลกiลกati, kao i na prednjem dijelu zadnjih nogu, te ispod trbuha i oko vimena, da bi jagnje lakลกe naลกlo sisu i da bi moglo nesmetano da sisa. Takoฤe, pred jagnjenje ovca ฤeลกฤe lijeลพe, a ako je na ispaลกi, primjeฤuje se da sve manje pase. Tada je potrebno ovcu odvojiti u boks za jagnjenje, koji je takoฤe prethodno pripremljen.
Sam proces jagnjenja poฤinje kontrakcijom pri ฤemu iz rodnice mora izaฤi vodenjak, koji ฤe puknuti sam od sebe โ to je plodna voda. Ako je sve u redu, onda se vodenjak brzo rasprลกi a ovca moลพe da liลพe teฤnost koja je isuลกena.
Proฤitajte: Kada je vrijeme za ลกiลกanje ovaca?
Meฤutim, ako se ne pojavi prasak, onda se mora intervenisati jer u tom sluฤaju postoji opasnost da plod ugine. ย Ako poroฤaj normalno teฤe, najprije ย ฤe se vidjeti prednje noge i glava jagnjeta, ลกto znaฤi da se jagnje nalazi u prirodnom poloลพaju i u tom sluฤaju pomoฤ obiฤno nije potrebna. Nakon nekog vremena (15-40 minuta), mladunฤe ฤe izaฤi iz materice, a pupฤana vrpca ฤe se sama rasprsnuti. Ovdje je potrebno pomoฤi jer ฤe usta i nos jagnjeta biti u sluzi koju treba ukloniti.
Zatim, majka mora lizati mladunฤe da bi zapamtila njegov miris. Ako se potomstvo sastoji viลกe od jednog jagnjeta, onda ฤe se roditi jedno po jedno, jer viลกe neฤe biti prepreka u vidu suลพene materice. Tada je proces jagnjenja je zavrลกen.