Petak, 18 Oktobra, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoHOROR ZA POVRTARE: Pogledajte kako smrdibube uništavaju paradajz i šta nam je...

HOROR ZA POVRTARE: Pogledajte kako smrdibube uništavaju paradajz i šta nam je činiti

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ako i vaš paradajz izgleda ovako, znajte da su to uradile smrdibube. Mi smo ih uhvatili na djelu i snimili. Ove bube za povrtare i voćare predstavljaju pravu noćnu moru. U pitanju su smrdibube ili smrdljive stjenice i ne kaže se džaba dosadne kao stjenice. Ove bube su jako žilave i otporne. Posebno su u problemu oni koji su se opredijelili za bio uzgoj, jer nema adekvatnog sredstva koje štiti plodove od smrdibuba.

Kako izgleda paradajz na kom su bile smrdibube

Evo pogledajte kako izgleda paradajz, na kom su bile smrdibube. Smatra se da upravo na paradajzu pričinjavaju najveću štetu, iako vole i druge plodove voća ili povrća. Vole sočne plodove i hrane se biljnim sokom, tako što ga isisavaju.

Imaju sisaljku kojom probijaju opnu ploda i isisavaju biljni sok. Paradajz kada sazrijeva postaje sočan i predstavlja idealnu hranu za smrdibube. To ne može da prođe bez posljedica, pa zato naš paradajz izgleda ovako kako izgleda. Plodovi su ljepljivi, sa vidljivim oštećenjima od sisanja soka. Sem toga paradajz poprima neprijatan miris, što je posljedica dodira sa tečnosti koju luče smrdibube. Iako ima onih koji ga jedu, mnogi će se složiti, da ovakav paradajz nije za jelo.

Šta možemo učiniti?

Ko se bavi bio uzgojem je zaista u veliko problemu. Ne postoji zasad adekvatno sredstvo, koje bi odvratilo smrdibube. Mi smo testirali razna prirodna sredstva. Jedno od njih je nim ulje. Moguće je da ono ima ograničeno dejstvo, ali nije uništilo smrdibube.

Prirodni neprijatelji smrdibuba su bubamere i pauci. Bubamare jedu jaja smrdibuba, a pauci odrasle jedinke. Viđali smo ih na paradajzu, ali očigledno ih nije bilo dobvoljno da potamane smrdibube.

Pročitajte: Smrdibube opet napadaju – Ovo su 3 efektna načina da ih se riješite

Ko se bavi konvencionalnim uzgojem primjenjuje insekticide. Malo je nezgodno prskati paradajz insekticidom u periodu kada sazrijevaju plodovi. Tu treba biti jako oprezan u izboru preparata. Danas postoje ti insekticidi čija je karenca 3 dana. To bi značilo, da se 3 dana nakon prskanja, plodovi paradajza mogu brati i koristiti. Takvi preparati su u ovom slučaju otimalni za borbu protiv smrdibuba. Neka iskustva pokazuju da smrdibube razvijaju otpornost čak i na hemikalije. Ako je tako onda se postavlja pitanje svrsishodnosti njihovog korišćenja.

 

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI