Đubrenje ima za cilj da se unese neophodna količina hraniva potrebna voćkama, jer se tokom vegetacije znatna količina hraniva koristi za rast i razviće voćaka, plodova, lisne i drvne mase, tako da se njihova koncentracija u zemljištu smanjuje.
Đubrenje po cijeloj površini
Ovaj način đubrenja ima za cilj opšte povećanje plodnosti zemljišta, stvaranje rezerve hraniva, naročito fosfora i kalijuma. Obavlja se zajedno sa unošenjem organskih đubriva, u jesen, pred rigolovanje.
Savremeni voćari primjenjuju ovaj način đubrenja bez obzira na sistem uzgoja voća koji se predviđa jer je bogat sadržaj fosfora i kalijuma u dubljim slojevima zemljjišta jedna od grancija visokih i stabilnih prinosa u toku cijelog vijeka plodonošenja koji može treajati 10-15 godina pa i više. Za ovu namjenu koriste se dvojna PK đubriva.
Unošenje u jame prilikom sadnje
Ukoliko iz bilo kojih razloga nismo izvršili đubrenje po cijeloj povrčini, ovaj način đubrenja je obavezan. Ali, preporučuje se i kao dopuna prethodnom načinu radi bržeg porasta sadnica i ranijeg plodonošenja tako što se od ukupne količine predviđene za đubrenje prije zasnivanja najveća količina unese po cijeloj površini, a manji dio u jame, neposredno pred sadnju.
Korsti se trajno NPK đubrivo odnosa 1:1:1.
Izvor: www.agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Kako i kojim đubrivom prihraniti voćnjak u jesen!
AZOTNA ĐUBRIVA – Evo zašto ih u jesen ne treba koristiti u voćnjacima
Savjeti za đubrenje mladih voćnjaka