Petak, 26 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinPriče sa selaDa li ste čuli za džem od KRASTAVACA, ljutenicu sa KIKIRIKIJEM i...

Da li ste čuli za džem od KRASTAVACA, ljutenicu sa KIKIRIKIJEM i slani LIMUN?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Da bi se povećala potražnja u prerađivačkoj poljoprivredi, tržištu se mora ponuditi nešto novo i egzotično, nešto poput džema od krastavaca, ljutenice sa kikirikijem i slanog limuna. Ovako zanimljiv asortiman ima samo Gordana Živanović iz Beograda, koja se od 2010. godine pravljenjem zimnice, ali je njena ponuda nesvakidašnja i za pojedine, po kombinaciji ukusa, neshvatljiva. Ipak i ovi proizvodi nalaze svog kupca, a recept za njih dobila je upravo iz inostranstva.

„Maštu mi je zagolicala gospođa, našeg porekla, koja živi u Londonu. U tom periodu sam imala standardne proizvode; džemove, kompote, slatka, uobičajno – ali drugačije aranžirano. Pitala me je  ‘zašto na polici nemate slatko od ljutih papričica?’ – ja sam mislila da se ona šali. Međutim, ona mi je objasnila kako se to konzumira, da je to prilog mesu i tvrdim sirevima i donijela mi je recep i dala domaći zadatak. Napravila sam, probala i dobila vetar u leđa. Od tad, ja istražujem!“, kaže Gordana za Bolju zemlju.

Džemovi za koje još niste čuli!

Naša sagovornica proizvodi džem od aronije, pomorandže, vlaški pekmez od bundeve i šire, džem od cvekle, zatim krušaka sa lavandom i ruzmarinom, ljuti džem od bundeve i što šta drugo, a kao dokaz prilažemo i fotografiju.

Ipak, ono što nam je najviše privuklo pažnju jeste džem od krastavaca, u čijem se sastavu nalazi čak i pomorandža.

„Za džem od krastavaca, recept nije tajna; to je kombinacija krastavca, đumbira, limuna, cimeta i vanile, šećera i mogu da se stave komadići pomorandže ili limuna. Limun i pomorandže se isJeckaju i sve se ukuvava kao i svaki klasični džem. Koristim krastavac za salatu, kora mora da se oljušti. Fantastično je, vrlo efektno, a jednostavno“.

Kako kaže, najveću pažnju, kod mušterija, izaziva upravo ovaj džem. Međutim, pitali smo i za recept ljutenice sa kikrikijem, koji već svojim bojama u teglici izgleda vrlo primamljivo. Kao odličan prilog mesu i tvrdim sirevima, pravi se od slanih kikirkija, sJeckanih oraha, susama, pečene soje i tucane ljute paprike. Sve je u ulju, slano je i hrskavo pod zubima, a ukus priloga je srednje ljut i pogodan za kombinacije sa raznim jelima. Na Gordaninoj tezgi, jedan recept nije došao iz Londona, već iz Maroka.

Marokanski slani limun

„Marokanski slani limun, se pravi tako što se naizmjenično ređaju so i limun i doda se svježa nana i ruzmarin. Dok se otpuste tečnosti, priprema dugo traje. Do prošlog vikenda imala sam i slanu mandarinu. To se pravi u zimskom periodu, jer mora dugo da odstoji. Može da se jede uz slana jela, najbolje u rižotu i u ribi. Nasjecka se dio limuna na sitne kockice, upotrijebi dio tečnosti limuna i ostalo u zavisnosti kako je punjenje, a planiram i uz gulaš da napravim. Umjesto obične kuhinjske soli, vegeta i začina ovo upotrebim, i to vrlo malo“, kaže Gordana.

I mušterije su idejni tvorci

Inače, ekonomista po struci, a od skora penzionerka u pravljenju ovakvih proizvoda leči monotoniju i njima mami osmijehe ljudi, a budućih mušterija. Te iste mušterije na Kalenić pijaci, gdje Gordana prodaje, učestvuju u idejnoj ponudi.

„Ova ponuda je ne samo zahvaljujući mojoj mašti, nego i mušterijama; ljudi se sjete šta su jeli negdje, u inostranstvu, prepričaju mi, ja zapišem, napravim nešto, dođu, probaju i polako se iskristališe recept. Meni, na Kalenić pijaci dosta dolaze stranci i njima je sve neobično. Inače, najviše mi uzimaju ajvar od čiste pečene paprike i od zelene ljute paprike, sa bijelim lukom i masilinovim uljem, oko ostalih proizvoda je mrtva trka.“.

S količinama i zarada

Međutim, koliko ponuda iznenađuje, slatko-ljuti džemovi ne donose toliko ‘iznenađujuć’ prihod.

„Od ovoga se ne može živjeti, odnosno ja nisam zainteresovana da ovo učinim proizvodnjom za osnovni prihod. Pošto ja sve sama spremam: od proizvodnje do pakovanja i plasiranja, sve je u mojoj režiji. To je usporeno, ja ne idem na velike serije, proizvedem 1500 teglica raznih ukusa na godišnjem nivou. Meni je ovo hobi, ja više uživam u komuniciranju sa mušterijama“, kaže Gordana za portal Bolja zemlja.

Izvor: BoljaZemlja

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI