Subota, 20 Aprila, 2024
spot_img

Crni sljez: Idealan narodni lijek

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Crni ili šumski sljez (lat. Malva sylvestris) dvogodišnja je ili trajna biljka koja pripada porodici Malvaceae (sljezovke). Prirodna staništa crnog sljeza su područja južne Evrope i srednje Azije, ali danas ga možemo pronaći gotovo svugdje ispod 1200 m nadmorske visine. Samoniklo raste uz kuće, puteve, u vrtovima te po poljima i njivama.

Crni sljez, izuzetno je ljekovita bilj­ka, možda čak i jedna od najljekovitijih našeg podneblja. Mlado lišće crnog sljeza možemo koristiti svje­že na salatu ili kuvano, kao i bilo koje zeleno lisnato po­vrće. Sadrži obilje minerala i vitamina, ali i ono što je posebno zanimljivo – sluzi. Zbog toga je dobrodošla namirnica kod problema sa sporom probavom.

Crni sljez ima antibakterijsko i protuvirusno djelovanje, razrjeđuje sluz i tako olakšava iskašljavanje. Sluz koju sadrži ova biljka smiruje upalu i oblaže upaljenu sluznicu grla, a pomaže i za brže zarastanje rana. Sljez koji ćemo koristiti u ljekovite svrhe moramo brati daleko od zagađenih područja. Njegov najljekovitiji dio su cvjetovi, ali lišće i korijen se također upotrebljavaju.

Crni sljez je slično kao i bijeli sljez veoma učinkovit kod bolesti respiratornog trakta, suhog kašlja, za ispiranje grla kod svih infekcija, promuklost, protiv bolesti probavnog trakta, hemoroida, kod bolnog mokrenja i upala sluznice bešike…

Listovi su izuzetno bogati vitaminom C, gvožđem i kalcijumom. I nezreli plodovi crnog sljeza se mogu kuvati i stavljati u variva. Nerijetko se sakuplja i korijen, koji se odmah oguli i suši u pećnici.

Čaj od sljeza

Korijen crnog sljeza koristi se za pripravljanje čaja koji se primjenjuje kod različitih upalnih stanja, poput upalnih procesa na koži lica, upale crijeva ili upale kože zbog kroničnih problema s venama. Osim toga, čaj od sljeza je jako djelotvoran kod začepljenosti nosa pa njime možete ispirati nos par puta na dan. Siguran je i blag pa se može primjenjivati i kod male djece.

Čaj od sljeza priprema se tako da se 2 žlice korijena preliju s 2,5 dl mlake ili hladne vode. Posuda se pokrije i ostavlja sat ili dva kako bi se stvorila dovoljna količina sluzi, a nakon toga se čaj zagrije i može se konzumirati. Po želji možete dodati malo limuna, med ili šećer.

PROČITAJTE:

Prirodni načini da se riješite čmička na oku

Vitamin B17: Lijek ili otrov često je pitanje

Ne bacajte peteljke od TREŠANJA – Evo kako ih možete iskoristiti

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI